News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 16 Guests are viewing this topic.

Io

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

icristian

@Cuneo uita-te si pe paginile anterioare inainte de a posta, s-a discutat deja despre asta.

Beowulf

Ordinea prioritatilor:
A1: Bucuresti-Nadlac;  A3: Bucuresti-Bors;  A10: Sebes-Turda;  A0+DNCB: Centura Bucuresti; A8: Tg Mures- Ungheni; A12+A14: Calafat-Craiova-Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti-Buzau-Braila; A6: Lugoj-Calafat; A7+DN(2X2): Botosani-Focsani-Slobozia-Calarasi.

jalemare

Mulțumesc, dorum!
Super reportaj!

adiarc

Din păcate nu vad nici una din poze
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dorum

aceeasi problema cu google...:(
mai incearca, tra sa mearga...

Nelu63


Quest

Super reportaj Dorum, multumim !  Imi place solutia lor de evacuare a apelor pluviale la marginea benzii de urgenta.
Cutter spunea ca in februarie se va promova un pachet legislativ ptr imbunatatirea fluxului de aprobari necesare constructiei autostrazilor. Cred ca ar trebui avut in vedere si simplificate procedurile ptr relocari. LD2 e clar in urma in privinta relocarilor de LEA20 (subtraversare) si LEA220 (suprainaltare). Stiu ca si TS s-a plins pe TL2 de birocratia pe relocari.
Si eu cred ca Salini va incerca sa livreze un LD2 fara cusur. Tine de mindria lor de-a arata ca sint seriosi, dupa ce li s-a reziliat contractul pe OS3 si au interdictie sa participe la licitatii ptr urmatorii 2 ani. Sa vedem ce spun rezultatele analizelor de laborator ale calotelor prelevate.
Common sense will get you far !

mikidutzaa

Eu am o nelamurire: ce vor face cu nisipul argilos daca e doar pentru iarna, il arunca la primavara?

rocklee


iuli

 :cheers: Super poze Doru!

Sunt total dezamagit de cei de la Enel, Transelectrica sau cine mai au stalpi pe acolo. Din vara, cand am fost eu ultima oara, sunt exact in aceasi pozitie. Deci de peste 6 luni nu au fost in stare sa mute niste amariti de stalpi. Inca asteapta dupa HG care sa dea expropierea pentru mutarea stalpilor? Asta era ultima "scuza"...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dorum

Probleme cu exproprierile sunt la nod Margina si CIC Margina..
Relocarea utilitatilor a fost platita de Salini, dar Transelectrica pt LEA 220kv( cred)  dinainte de Margina si Enel pt LEA 20kv( care vor fi subterane) se misca foarte greu

dorum


AdrianB1

Cel de ma Margina are sens pentru ca acolo se intersecteaza DN-ul cu A1, costul e relativ mic si face posibila circulatia intre nod si Traian Vuia pe A1 pana cand vor fi gata tunelurile spre Holdea. Despre restul nu comentez ca nu stiu situatia suficient de bine.

rocklee

#26984
 :yikes: :vroomvroom: :phew: 8)