Author Topic: Autostrada A1 Bucuresti-Nadlac  (Read 8378788 times)

2 Members and 15 Guests are viewing this topic.

radutm

• Legend
  • *
Re: Autostrada A1 Bucuresti-Nadlac
« Reply #3735 on: October 02, 2012, 09:21:09 AM »
In primul rand, mulumiri lui Eurocopter pentru filmare dar si tuturor celor care au contribuit la cheta (de pe ambele forumuri)!

Am inceput sa fac o comparatie pe Sebes-Orastie, intre filmarea din 31 august si cea din 1 octombrie. As fi vrut si pe Deva - Orastie, dar acolo nu sunt 2 filmari apropiate si comparabile. Pe sebes-Orastie, prima filmare e facuta in HD si e destul de joasa, a doua nu e in HD si e facuta de la o altitudine mai mare, cu dimensiuni diferite. Totusi, eu zic ca se pot distinge destul de bine locurile. Spre deosebire de comparatiile pe autostrazile de la camp, aici a trebuit sa ma opresc nu doar la poduri si podete ci si pe debleuri, unde se vede o evolutie importanta.

Prima parte e formata din 20 de cadre, aproximativ jumatate din segment.

Sebes- Orastie, 31 august/1 octombrie
Partea I

Partea a II-a, mai tarziu.

cont inchis

Eurocopter

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #3736 on: October 02, 2012, 09:26:38 AM »
<a href="http://www.youtube.com/v/Q_HMlEu9ECg" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/Q_HMlEu9ECg</a>

mariansb

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #3737 on: October 02, 2012, 09:59:37 AM »
Stau destul de bine cei de la Tirrena  Scavi pe acel lot.Sunt sanse mari sa termine vara viitoare.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Klaudiu!!!

• Officer
« Reply #3738 on: October 02, 2012, 10:04:09 AM »
Foarte tare: Anca Boagiu face reclama forumului

"Filmari noi constructii autostrazi
Incepute in mandatul meu, aceste filme, care informau cetatenii cu privire la stadiul lucrarilor de infrastructura au fost abandonate de actuala conducere a MTI. Dar in sprijinul proiectelor de infrastruct
ura vin simpli cetateni, mai preocupati de starea drumurilor decat actualii guvernanti. Filmarile au fost preluate de pe site-ul www.peundemerg.ro. Le multumesc forumistilor pentru implicare si sper ca actualii guvernanti sa invete ceva din acest demers al unor oameni simpli, care nu-si doresc decat ca Romania sa aiba o infrastructura europeana."
 :cheers:
http://www.facebook.com/Boagiu
« Last Edit: October 02, 2012, 10:07:24 AM by claudiu!!! »

isotech_ro

• Knight
  • Senior
  • *
« Reply #3739 on: October 02, 2012, 10:08:18 AM »
in primul rind multumesc lui eurocopter si celor care "alimenteaza" forumul cu fotografii  :)

in al doilea rind, cu regret trebuie sa repet ceea ce spuneam si ieri, stadiile de realizare a lucrarilor sunt DEZAMAGITOARE si pe toate tronsonele vizate sunt ramineri in urma fata de termenele contractuale

Orastie - Deva
- lot Straco ramineri in urma la: nod Orastie, zona debleu Turdas, pasaj Simeria
- lot Strabag ramineri in urma pasaj/pod 30 ( acolo nu este o solutie tocmai simpla, fiind necesara si o stabilizare in albia riului Mures )
pe intreg tronsonul, traseul fiind amplasat in zona inundabila a riului Mures cared ca este necesara si o protectie a rambleelor. nu stiu daca este prevazuta in proiect, dar efectele se vor vedea la primele inundatii mai serioase

Orastie - Sebes
sunt intirzieri foarte mari, cred ca termenul realist de deschidere a traficului este de 31.12.2013 - in conditii de finantare a lucrarilor

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
« Reply #3740 on: October 02, 2012, 10:18:43 AM »
Foarte tare: Anca Boagiu face reclama forumului

:)

Foarte tare, intr-adevar. Multumim frumos pentru sustinere!!!
Autostrazi: stadiu la zi | in exploatare 747,95 km | contractati 206,33 km | in licitatie 16,30 km!
Evenimente: nimic la orizont

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #3741 on: October 02, 2012, 11:35:53 AM »
@eurocopter  :cheers: :cheers: excelente filmari
 Surpriza placuta pt mine a fost Tirrena Scavi (cred ca si pt eurocopter care la un moment a dat  impresia ca vrea sa aterizeze  :D )

LE. Filmarile au aparut si pe blog
http://www.ancaboagiu.ro/blog/filmari-noi-cu-stadiul-autostrazilor/
« Last Edit: October 02, 2012, 11:50:31 AM by ciprebbe »
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

djsmeu

• Youngster
  • *
« Reply #3742 on: October 02, 2012, 11:54:59 AM »
multumim pentru filmari!!!! :D

udar

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #3743 on: October 02, 2012, 12:10:00 PM »

Eurocopter,multumim pentru filmari   :cheers:

am remarcat pe lotul Lugoj-Deva acele canale de scurgere foarte mari in comparatie cu ce am vazut pe alte loturi, oare de ce au ale modelul asta !?

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
« Reply #3744 on: October 02, 2012, 12:11:26 PM »
Probabil ca pantele sunt mai abrupte... evacuarea apelor pluviale probabil se face la o viteza mai mare si plus de asta pe dealuri/munti se pot aduna torente cu debite mari. Cel putin dupa mintea mea asta ar fi explicatia. Sau o explicatie posibila.
Autostrazi: stadiu la zi | in exploatare 747,95 km | contractati 206,33 km | in licitatie 16,30 km!
Evenimente: nimic la orizont

R@du

• Officer
« Reply #3745 on: October 02, 2012, 12:16:34 PM »
Imi place ce a facut dna Boagiu la minister, a pus bazele multor proiecte,  dar acum, parerea mea este ca se foloseste de filmari in scop electoral.

udar

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #3746 on: October 02, 2012, 12:19:06 PM »
Eurocopter, nu s-a putut prinde si legatura A1 cu centura Lugoj din aer pentru a se vedea cum stau si acolo, eu am fost saptamana trecuta pe acolo si am facut niste poze care au fost puse si aici........................... si aceasta este o bucata frumusica ?

vchira

• Officer
« Reply #3747 on: October 02, 2012, 12:29:02 PM »
Imi place ce a facut dna Boagiu la minister, a pus bazele multor proiecte,  dar acum, parerea mea este ca se foloseste de filmari in scop electoral.
este OK ca un politician care face chestii bune sa le foloseasca in scop politic! asa este peste tot in lume si asa trebuie sa fie pentru ca lumea trebuie sa ii aprecieze pe politicieni pentru exact aceste fapte si nu pentru altceva.

are cineva nautati despre Nadlac-Arad? cum mai stau pe acolo? este vreo sansa sa avem Pecia-Arad anul asta?

Nebhotep

• Youngster
  • *
« Reply #3748 on: October 02, 2012, 12:31:58 PM »
@eurocopter  :cheers:

@eurocopter  :cheers: :cheers: excelente filmari
 Surpriza placuta pt mine a fost Tirrena Scavi (cred ca si pt eurocopter care la un moment a dat  impresia ca vrea sa aterizeze  :D )

Tirrena Scavi pare sa recupereze bine,avand in vedere ca au avut un start dezamagitor in comparatie cu cei care lucreaza pe Sibiu - Orastie. Nu ma asteptam sa vad o zona atat de mare acoperita de asfalt. Initial am crezut ca este vorba doar de asfalt stabilizat, dar pe bucata de dupa Lugoj se vede clar ca este asfalt.
Din ce observ lucrarile de arta sunt putin in urma, insa ar putea fi o strategie pentru a lasa acestea pentru perioada rece, avand in vedere ca atunci nu se va putea lucra la fundatii sau asfaltare. Vazand cum s-a lucrat peste iarna la Timisoara - Lugoj II, cred ca in primavara putem avea o surpriza placuta si pe acest sector.

BoGDaN

• Ambassador
  • *
« Reply #3749 on: October 02, 2012, 01:06:44 PM »
cred ca bine a spus isotech problema.
dezamagitor SEBES-DEVA. pana la nivelul furiei  >:( >:( >:(