News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

13 Members and 28 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

#9150
Lot 1 chiar stam bine ( cu 2 mici exceptii).
La 3.10 se vede cat de repede au avansat dupa ce au mutat circulatia pe sub autostrada si au avut verde la terasament.
Ma astept sa vad acelasi progres in urmatoarele zile si la 2.47 ( zona Sibot ) pt a avea verde si aici la continuare.
Ramane intradevar un hop la 2.51 unde chiar nu inteleg de ce de atata timp nu se poate elibera traseul( pare un nou DSV aici) insa odata intrati aici in 1 sapt pot finaliza.
Problema mai sunt la 4.38 , dupa mine trebuia demolat acolo. De sus nu se vede dar e diferenta de nivel destul de mare intre cota autostrazii si cea a terenului.
Estimez un 15 sept. pt deschidere daca nu apar surprize pt lot1 .
La lot 2 concluzia e simpla. Pana spre iarna Sebesul nu scapa de trafic ( urmeaza august si putem avea blocaje lungi cat un lot de autostrada).
Pe lot 3 la min 7.20 (zona Apoldu de Jos) cred ca e clar pt toti ca se face nod la intersectia cu 143B, nod la care nu-i inteleg sensul (cam greu cu tirul si cu traficul de autostrada pe acolo). S-a inceput lupta cu dealul pe cei 6 km pana la viaduct dar si dupa. Aici cred ca si 2014 e cu ? pt inaugurare.
Lot 4 cu ceva emotii poate se reuseste in decembrie, dealul ala se lasa cu greu invins.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tonică

Mulţam pentru filmari, foarte faine...

Eu unul ma declar multumit si chiar mi-or crescut ceva bubiţe de optimism pe creier. :D
Salut Strabagul pentru cum au lucrat, am incredere in ei ca vor termina lucrul intr- luna, o luna jumatate. Ceea ce este, cred eu, indeajuns si multumitor ca termen limita.

Straco face el ceva jocuri legat strict de trecerea peste cf, sper sa se finalizeze repede negocierile sau ce vor sa obtina acolo. Pana in toamna nu sunt sanse sa deschida ceva.

Impregilo s-a reapucat de treaba ceea ce este un semn bun. Dinspre sebes inspre viaduct se vede c-au facut deja ferfenita dealurile alea, aplatizand debleurile.

Deasemenea sunt increzator si cu astaldi ca stiu ce fac si fac bine, la o adica ei mai au doar dealul pe care aproape ca-l reconstruiesc si tunelul care banui ca a fost strapuns pe ambele parti si e deja la stadiul de finisare pereti, hidroizolatie blabla...

Astept azi sa-si deie cu ciocanu'n masa si nea judecatorul in legatura cu cele doua sentinte pt loturile 2 si 3 la lugoj-deva, apoi semnarea contractelor si sa-i vad pe teren si acolo.

Mai pesimist sunt eu in legatura cu ce a avertizat ue in legatura cu fondurile europene, cu masterplanul si cu incapacitatea guvernantilor in a fi inteles gravitatea problemei.

Ionut

Mda, de ce naiba se sta asa de prost pe lotul 2?! Nu zic nimic de Impregilo pentru ca ma enervez. Nu inteleg insa de ce sunt pe lotul 2 asa departe!!!

ciprebbe



Ajutor de la mama natura ori s-au descurcat baietii? (capat viaduct Aciliu)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

rocklee

treaba pur romaneasca  :)...daca au timp pina in noiembrie..... de ce sa nu lucram pina in decembrie sau mai anul viitor.....ca tot atunci se deschide si lotul 3 ;)

tonică

#9155
Quote from: ciprebbe on July 19, 2013, 01:37:30 PM
Ajutor de la mama natura ori s-au descurcat baietii? (capat viaduct Aciliu)

la cum au aplatizat dupa viaduct inspre sebes mi-e ca-i mana lor. Prefera sa dea jos dealurile pare-se...

alecu26

#9156
Quote from: ciprebbe on July 19, 2013, 01:37:30 PM
Ajutor de la mama natura ori s-au descurcat baietii? (capat viaduct Aciliu)

pai daca s-a schimbat acolo tot circuitul apei subterane...s-a uscat si padurea.
Oricum, acolo, pe partea dreapta cel mai simplu este sa rada dealulu de tot. Se obtine automat si mai usor o panta stabila. Au un noroc porcesc ca ei practic trec prin varful dealului si stanga dreapta sunt cote mai mici.
Drumurile noastre POATE;

rocklee

nu inteleg ce se intimpla ...la minutul 7.41 de pe filmarea orastie sebes ....e vorba despre vri-o expropriere????.....sova spunea ca sau facut toate exproprierile si sa eliberat tot aliniamentul ......loturile straco strabag destul de in urma :( ;) ....lotul strabag in nici un caz gata in august cum sa promis...

Ionut

Sursa secreta: pe surse, in 2-3 saptamani UMB deja se apuca de organizare la Lugoj-Deva lot 4, organizarea de santier va fi in acelasi loc ca la reabilitarea DN 7. Va rog frumos daca sunteti in zona fiti pe faza, sper si sursa sa revina cu informatii pe masura ce mai afla una-alta.

ciprebbe

Atunci e clar se apuca imediat ce au ordinul de incepere a lucrarilor semnat si vor face in paralel proiectarea.
Nu stiu daca mai e termen de 10 zile dupa decizia CAB (motivare) sa se semneze contractul si sa se dea ordin , insa ar fi primul santier deschis cu adevarat.
Daca se apuca in august pun la bataie o lada de bere ca termina pana in 1 dec 2014 (deschis circulatiei).

Ma bucur ca in cazul unui astfel de constructor avem asigurata sursa secreta si pana acum aceasta nu a dat gres.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Tavi

Quote from: Ionut on July 19, 2013, 01:57:45 PM
Sursa secreta: pe surse, in 2-3 saptamani UMB deja se apuca de organizare la Lugoj-Deva lot 4, organizarea de santier va fi in acelasi loc ca la reabilitarea DN 7. Va rog frumos daca sunteti in zona fiti pe faza, sper si sursa sa revina cu informatii pe masura ce mai afla una-alta.

Mizam pe Alin, Rocklee si nu numai :)

In alto ordine de idei felicitari lui Victor C pentru reportajul de pe Hotnews.ro. Se vede ca-i forumist de-al nostru ;)
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15217682-video-noi-filmari-din-avion-tronsoanele-autostrada-sibiu-orastie-termen-finalizare-acest.htm

tonică

si dupa ce-or nivela tot varful dealului, cei de la impregilo, va arata probabil asa...Ce tunel, ce debleu...excavatoru.... ;) Totusi daca e vorba de alunecari oare se rezolva doar intr-asa fel?


ciprebbe

#9162
CAB speta lot 2 si lot3 :

19.07.2013
Ora estimata: 09:00
Complet: S8 Complet de vacanta Recurs
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 22.07.2013. Pronunţată în şedinţă publică, azi 19.07.2013.
Document: Încheiere - Amânare ulterioară a pronunţării    19.07.2013


Concluzia:
daca se amana atat ceva nu e in clar pt judecatori...asa ca ...joc de glezne
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Quote from: ciprebbe on July 19, 2013, 02:02:04 PM
Daca se apuca in august pun la bataie o lada de bere ca termina pana in 1 dec 2014 (deschis circulatiei).

Ma bag la pariu, adica ca nu au cum sa termine pana in 1 decembrie 2014. Desi i-am vazut personal la munca totusi am multe retineri ca vor face lotul 4 Lugoj - Deva intr-un an jumatate. E cu totul alta poveste decat lotul 1 Timisoara - Lugoj! Plus ca dat drumul la circulatie nu il vor da decat pana la receptia lucrarilor. Va mai amintiti, nu? E si asta un mod de presiune pentru a primi banii. Vedeti ce a patit FCC pe Arad - Timisoara daca nu stiau cum merg treburile...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

alecu26

#9164
Quote from: ciprebbe on July 19, 2013, 02:02:04 PM
Daca se apuca in august pun la bataie o lada de bere ca termina pana in 1 dec 2014 (deschis circulatiei).

tin eu pariul.

Oricum nu cred ca se vor misca chiar asa repede....nici macar cu inceputul lucrarilor efective. Totusi...trebuie facute niste studii geo, etc.

La Tm-Lugoj a avut si un noroc porcesc...fiind cam singurul tronson de autostrada din Romania unde podurile au fundatii directe, nemafiind nevoie de piloti forati.
Drumurile noastre POATE;