News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 33 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Nodul e OK dar nu e de viteza. nu se poate compara cu cel de la A2-A4.
practic, accesul din si in A1 se face doar pe 1 singura banda pe sens.

A6 se desparte in 2 bretele de cate 2 benzi, dar exact inainte sa intre in A1 ramane doar 1 banda.... nici vorba macar de 3 benzi .

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

tonică

#8671
terasamentul bretelelor pare facut mai lat decat pentru o banda. Poate vor mai lucra acolo dar la o adica cred ca ne putem dumiri daca ne uitam pe planul acelui nod. Plan pe care nu-l am...

( ba il am si-l urc acum! )

dorum

#8672
fratilor...parerea mea este ca iesirea inspre TM se va face printr-un nod provizoriu cu DJ609A de Sanovita...nu ai cum sa descarci autostrada pe DC de Babsa...e ilogic
acel nod pe care il vedeti in filmare la BABSA e pt urcarea/coborarea camioanelor si utilajelor, tinand cont ca organizarea lor de santier e chiar intre Belint si Babsa la iesire din Belint

tonică

Aici nodul cu viitoarea A6:



Apoi urmatorul nod de pe A6, nodul Tipari, care nu se afla tocmai intr-o faza finala a constructiei:



Si la final, nodul A6 - Lugoj nord...Se vede cum ca in plan se mai continua inca aprox un km de la nod inspre un viitor traseu spre turnu severin...


tonică

Quote from: dorum on June 19, 2013, 10:46:08 AM
fratilor...parerea mea este ca iesirea inspre TM se va face printr-un nod provizoriu cu DJ609A de Sanovita...nu ai cum sa descarci autostrada pe DC de Babsa...e ilogic

Sigur te-ai uitat la filmul realizat de eurocopter?

dorum

#8675
Quote from: tonică on June 19, 2013, 10:48:02 AM
Quote from: dorum on June 19, 2013, 10:46:08 AM
fratilor...parerea mea este ca iesirea inspre TM se va face printr-un nod provizoriu cu DJ609A de Sanovita...nu ai cum sa descarci autostrada pe DC de Babsa...e ilogic

Sigur te-ai uitat la filmul realizat de eurocopter?

Foarte Sigur...vasusem acel ""nod"" demult...
Umblu mult in zona aceea...am contribuit chiar cu poze in diverse stadii si voi mai poza...
Asta e parerea mea...Nu se poate descarca autostrada acolo...Sper zilele urmatoare sa vin cu dovezi in acest sens

PS...Daca gresesc pun lada de bere la rece!!! :) :)

tonică

 :D
pai nu dovezile despre cum ar trebui in mod logic facut lipsesc. Cred ca suntem toti deacord ca ceea ce se vede pe film va incurca mai mult circulatia care si-asa va fi extrem de firava cel putin pana la finalizarea altor loturi care sa intregeasca ceea ce este facut acum. Fireste ca-i mai degraba de preferat nod cu dj-ul...Doar ca pe film se vede cu totul altceva. Bretelele acelea de dinainte de pod sunt deja realizate iar pe final, unde si eu, nu stiu de ce, ma asteptam sa vad o legatura cu dj lipseste orice semn ca s-ar fi dorit ceva intr-acest sens...
Deci nu despre ce ar fi trebuit discutam ci mai degraba despre ce s-a realizat deja....


iachi_da

#8678
Quote from: tonică on June 19, 2013, 10:47:23 AM
Aici nodul cu viitoarea A6:

Tot nu mi-e clar de ce nu au facut nod de viteza la A1-A6
Dupa nodul de la Lugoj autostrada se prelungeste cu centura. Pe viitor probabil vor modifica centura la nivel de autostrada.
Oricum au avansat foarte mult

tonică

Quote from: dorum on June 19, 2013, 12:15:53 PM
UMB nu se lasa...:)

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000305669&id_inst=2

Asta-i recurs pentru lotul 4, nu?
Pe de alta parte e ciudat cum de a renuntat umb la gilau-nadaselu....

mishu77

Quote from: dorum on June 19, 2013, 10:56:12 AM
Foarte Sigur...vasusem acel ""nod"" demult...
Umblu mult in zona aceea...am contribuit chiar cu poze in diverse stadii si voi mai poza...
Asta e parerea mea...Nu se poate descarca autostrada acolo...Sper zilele urmatoare sa vin cu dovezi in acest sens

PS...Daca gresesc pun lada de bere la rece!!! :) :)

Astia cred ca nu vor ca lumea sa foloseasca autostrazile de fac asemenea idioteni, m-am mai uitat acum o data la film si pe "bretelele" alea se vede asfalt deci e ceva pentru acces acum ca o fi pentru vreun centru de intretinere e altaa poveste. In DJ catre Sanovita nu se vede nimic ca ar face acolo un giratoriu in plus acolo e si facuta supratraversarea Dj peste autostrada. Dar poate vi cu informatii mai multe zilele urmatoare daca poti obtine.

reed

Quote from: tonică on June 19, 2013, 12:43:39 PM

Pe de alta parte e ciudat cum de a renuntat umb la gilau-nadaselu....

cand a renuntat?


SILVIUFG

#8683
Quote from: reed on June 19, 2013, 01:03:44 PM
cand a renuntat?

Acu vreo 2 zile era o stire de pe Antena 3 parca, cum ca UMB s-a suparat si a renunat la toate contractele cu CNADNR. Nu doar de autostrazi. Oricum nu stiu cu ce bani s-ar fi facut Gilau-Nadaselu...

athosga

#8684
Lugoj-Deva, lot 1:
Poate nu vor fi gata pana in august cu podul de pe canal si atunci vin cu solutia asta temporara cu "nodul" dinaintea podului.
Insa ar fi idiotenie 100% sa nu faca pana la urma giratoriu (sau nod) la capat, ca solutie ... mai putin temporara. :) Drumul ala comunal pare betonat la intersectia cu DN la Belint, dar ar fi culmea prostiei sa dirijezi trafic mare pe un drum ingust ca ala, intr-o localitate printre case, timp de un an-doua cand ai si alta solutie. Sper sa nu fie idioti. Ce aveti iarasi cu sensul giratoriu? :)