News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 33 Guests are viewing this topic.

penad2007

#7185
@fly

Nu stiu daca ajuta , dar eu pe vechiul drum ( Doar Bucuresti - Pitesti ca autostrada) fac cind ma duc in medie 7,30 ore si pe computer in jur de 58 km/ora , pe Bucuresti Nadlac. Nu stiu cum e pe varianta Deva - Timisoara, s i eu sunt interesat (fata de Deva - Arad ca timp si drum)

fly

Apropos vitezomani: draga marcelbanu, dak, din plictiss calculezi ce scrie colegu`penad2007, ca  un drum d 600 km lui ii ia 7h30, deshi media "legala" ar fi cam pe la 58km/h, sa ma lamureasca shi p mine careva, cum scoate fratele nostru restul d 2h40 din foaia d parcurs...

penad2007

Quote from: fly on May 05, 2013, 12:21:33 PM
Apropos vitezomani: draga marcelbanu, dak, din plictiss calculezi ce scrie colegu`penad2007, ca  un drum d 600 km lui ii ia 7h30, deshi media "legala" ar fi cam pe la 58km/h, sa ma lamureasca shi p mine careva, cum scoate fratele nostru restul d 2h40 din foaia d parcurs...
Din powerpoint  asa rezulta. Eu nu am zis ca asta este media legala. Eu am zis ca atit scos de la iesirea din Bucuresti cu masina mea.
Ia in calcul autostrada Bucuresti-Pitesti, centura Sibiu si lotul nou de la Strabag si am zis cca. 7 h 30 min.
Dupa aceea distanta este de cca. 530 km. Daca verifici pe harta Michelin da 8h.10 minute.
Scopul postarii mele era : cum e drumul Deva -Timisoara comparativ cu Deva Arad.

Zimox

#7188
@penad2007

Eu am facut mereu ruta asta *doar pe timp de noapte*  Mako  - Cenad - Timisoara - Lugoj - Otelul Rosu - Hateg - Simeria / Sebes / Sibiu timp 5-6h *drumul de la Cenad la Timisoara e acceptabil spre bun, drumul de la Timisoara pana la Lugoj este fantastic si liber complet *un plus este ca fiecare au centura de ocolire *, am vz maxim 10 tiruri pe drum si asta imi convine, de la lugoj mergi pe centura care este noua si iesi spre Otelul Rosu unde drumu a fost reabilitat partial dar este in conditii bune *ai de urcat putin* ..pustiu pesisajul prin padure pana la Hateg ...nobody pe drum..de la hateg pana la sensul giratoriu de la simeria drumul a fost reabilitate de zici  ca este autostrada ;)) si de acolo drumul se stie :( pana la SIBIU *fuullll de camioane*. Chiar daca fac 1h in plus pe varianta spusa mai sus stiu ca nu sunt tiruri si nici trafic pana la simeria *fac drumul asta de 3 ani*! Atentie mare la viteza si conteaza tinuta de drum, fiecare are modul sau de a conduce ;) nu criticati

Ps.> Nu merg prin Faget - Ilia ca este drumul tare rau si obositor plus ca ai mult de urcat si multe curbe aiurea de.ti vine rau! nu recomand ruta aia
!

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Pellady

#7190
 :) Zimox mi-ai luat vorba din gură ;) nu mai zii că se află şi o să fie şi ăsta aglomerat :p
Săcămaş (Ilia) - Făget nota -4

penad2007


Pellady

Intr-o zi normala treci Arad-ul in 30 min , daca prinzi Arad-ul intre 16-20 cel putin 1 ora faci sa-l treci. Din giratoriul de la intrare in Arad pana la Remetea pe A1 faci 30 min deci scoti toata distanta in plus care o faci pe ruta Lugoj - Caransebes - Hateg, si mai ales ca astea au centuri . Cemai recomand ruta asta pana se va face in totalitate A1.

Zimox

#7193
Depinde si care va fi destinatia finala dupa Sibiu ;)! Eu cotesc dreapta la Hateg si merg spre Petrosani, pentru mine e destul de bine fata de Arad / Deva *aglomerat* de tiruri ,e bine sa va faceti un calcul initial, dar as prefera  sa fie dat in uz nodul de la Pecica si atunci ma voi risca sa vin pe Mako - Nadlac - nod Pecica A1  - Timisoara/Izvin - Lugoj ..etc ;)) la vara
!

alin_simeriaveche

#7194
De dimineata de la 6 am plecat la pozat pt k se preconiza o zi calda. A fost o zi aventuroasa dar nu cu prea multe noutati fata de ce a aratat lautaxi. Am mers cu bicicleta de la intersectia din simeria veche pana la pasajul peste DN7. Dupa cum urmeaza, priviti si intelegeti voi. Tata are o vb " din avion nu se vede" si intr-adevar din avionul lui eurocopter nu s-au vazut detaliile dar eu sincer spun ca termenul de 20 mai nu mai este valabil. Sunt prea multe finisaje de facut







Restul mai pun si maine, scuzati. Va asigur ca sunt multe

fly

Quote from: penad2007 on May 05, 2013, 01:23:54 PM
Din powerpoint  asa rezulta. Eu nu am zis ca asta este media legala.....

Scuze daca par ofensiv, penad2007. Nu vreau sa critic, si poate fac si greseli de calclul. Usoara mea iritare era indreptata spre marcelbanu, care in loc sa "vada" curiozitatea mea pentru drumul Lugoj-Deva, s-a legat de viteza "peste-legala" care a inteles el ca vreau sa o am eu...

Off-topic!

Quote from: Zimox on May 05, 2013, 03:04:50 PM
@penad2007

Eu am facut mereu ruta asta *doar pe timp de noapte*  Mako  - Cenad - Timisoara - Lugoj - Otelul Rosu - Hateg - Simeria / Sebes / Sibiu timp 5-6h *drumul de la Cenad la Timisoara e acceptabil spre bun, drumul de la Timisoara pana la Lugoj este fantastic si liber complet *un plus este ca fiecare au centura de ocolire *, am vz maxim 10 tiruri pe drum si asta imi convine, de la lugoj mergi pe centura care este noua si iesi spre Otelul Rosu unde drumu a fost reabilitat partial dar este in conditii bune *ai de urcat putin* ..pustiu pesisajul prin padure pana la Hateg ...nobody pe drum..de la hateg pana la sensul giratoriu de la simeria drumul a fost reabilitate de zici  ca este autostrada ;)) si de acolo drumul se stie :( pana la SIBIU *fuullll de camioane*. Chiar daca fac 1h in plus pe varianta spusa mai sus stiu ca nu sunt tiruri si nici trafic pana la simeria *fac drumul asta de 3 ani*! Atentie mare la viteza si conteaza tinuta de drum, fiecare are modul sau de a conduce ;) nu criticati

Ps.> Nu merg prin Faget - Ilia ca este drumul tare rau si obositor plus ca ai mult de urcat si multe curbe aiurea de.ti vine rau! nu recomand ruta aia

Asta este unde voiam sa ajung. Si multumesc foarte tare! Cand aud "fara tiruri", parca ma incita sa ne cunoastem patria si prin varianta descrisa. Astept cu interes sa vad filmari cu date gps sa imi fac o parere cam pe unde vor trece autostrazile, ca din hartile "oficiale" nu pot sa deschid/citesc/inteleg nimic. Problema sta, desigur, in fata computerului (:D).

Generic vorbind, sper sa nu se tamponeze moderatorii forumului dak cer informatii despre drumurile actuale, interesul meu este sa facem un rezumat al cea ce s-a facut / se face in curand, ca sa stim cam ce variante de parcurs sa ne alegem sa folosim la maxim posibilitatea deschisa de "nou" pe infrastructura "veche".

Archi

#7196
Intradevar drumul de la Cenad spre Timisoara este relativ bun si liber, dar drumul timisoara-lugoj chiar daca sclipeste, ziua este destul de aglomerat(noaptea este liber).De aici nu cred ca merita sa "cobori" pana la caransebes si apoi sa o iei spre hateg. Chiar daca este liber si drumul acceptabil, ocolesti mult, iar drumul lugoj-ilia chiar daca are cateva gropi merge... ,iar portiunea de deal unde sunt cateva serpentine este de vreo 15 km. Parerea mea este ca tot mai bine o iei pe lugoj-ilia decat pe lugoj-caransebes-hateg-simeria.

Archi

Quote from: Zimox on May 05, 2013, 05:37:40 PM
Depinde si care va fi destinatia finala dupa Sibiu ;)! Eu cotesc dreapta la Hateg si merg spre Petrosani, pentru mine e destul de bine fata de Arad / Deva *aglomerat* de tiruri ,e bine sa va faceti un calcul initial, dar as prefera  sa fie dat in uz nodul de la Pecica si atunci ma voi risca sa vin pe Mako - Nadlac - nod Pecica A1  - Timisoara/Izvin - Lugoj ..etc ;)) la vara

Daca vrei sa o iei spre sud (Craiova,Tg Jiu), nu recomand sa folosesti ruta Caransebes-Hateg-Petrosani-Tg.Jiu-Craiova deoarece, chiar daca drumul este bun, de la Hateg la Petrosani ai de trecut niste serpentine, iar de la Petrosani la Tg.Jiu trebe sa treci prin defileu Jiului(pe defileu aprox 1h,distanta vreo 25km).Parerea mea este ca mai bine o iei pe unde o iau toate tirurile(Caransebes-Drobeta-Craiova)

penad2007

Multumesc la toti.
Sper ca pina la iarna cind plec din nou la ski sa am norocul sa merg pe Sibiu-Deva pe autostrada (fara lotul 3).
Si mai sper ca pina atunci sa vedem rezultatele la licitatiile pentru pt. cele 3 loturi de pe Deva-Lugoj , la lotul 2 Timisoara -Lugoj si cine stie poate si la lotul Pecica - Nadlag.
Sper ca asteptarile mele sa nu fie prea mari.
Trebuie sa stam cu gura si ochiul pe ei.
Apropo pe Nivel national, Eurocopter are o propunere pentru o filmare, eu am pt. alt tronson.
Rugam si parerile voastre.

alin_simeriaveche