News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 14 Guests are viewing this topic.

Ionut

Deci avem intarzieri recunoscute oficial pe tronsonul Romstrade...

QuoteNazare le reproşează constructorilor de pe Nădlac-Arad întârzieri la lucrări

Ministrul Alexandru Nazare a inspectat, sâmbătă, traseul Autostrăzii Nădlac-Arad, iar la întâlnirea cu reprezentanţii firmelor constructoare le-a reproşat acestora că există întârzieri. Pe tronsonul I al autostrăzii, constructorul afirmă că lucrările sunt executate în proporţie de şapte la sută, faţă de programul de zece la sută.

"Dacă mă uit cum s-a lucrat la lotul acesta, cred că nici în 2014 nu terminaţi. E impropriu spus «cum s-a lucrat», pentru că nu s-a lucrat. Să ştiţi că ambiţiile pe care le avem noi este (sunt - n.r.), în principal, iar aici vreau să mă ascultaţi foarte atent... această autostradă poate fi terminată la nivel de asfalt în acest an. Asta e ambiţia pe care o am eu şi vreau să fie reflectată şi în modul în care lucraţi", i-a spus ministrul directorului executiv al Romstrade (firma care lucrează la tronsonul I), Radu Munteanu.

Ministrul i-a cerut acestuia să dubleze capacităţile tehnice şi personalul, pentru a se putea lucra în două sau trei schimburi.

"Trebuie să recuperaţi. Aşa ceva e inadmisibil, nu aşa se lucrează. Noi ne-am îndeplinit toate obligaţiile faţă de dumneavostră", a spus Nazare. Reprezentantul constructorului a afirmat că "din cauza vremii" există întârzieri, însă ministrul a spus că "vremea nu poate fi o scuză".

sursa: Adevarul

bogdymol

Mda... din cauza vremii nu se lucreaza. Asai nenea_hartia ca zilele trecute cand ai trecut tu pe acolo a fost iarna ca in Siberia? :bash: Sa speram ca o sa-si revina de acum incolo si ca o sa lucreze cel putin ca si Alpine.

Quoteaceastă autostradă poate fi terminată la nivel de asfalt în acest an. Asta e ambiţia pe care o am eu şi vreau să fie reflectată şi în modul în care lucraţi

Adica vrea o deschidere cel putin partiala in acest an? Oricum ar fi, sper sa nu se repete ceea ce au facut la Centura Arad. Mai bine o deschid mai tarziu dar finalizata.

Doar asa ca fapt divers, uitati aici cum arata o autostrada aproape finalizata din Polonia: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=441854&page=388
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Si eu sunt de acord... Mai bine o fac in termen, dar sa o faca! Mi se pare ca imping sa inaugureze ca sa iasa la numaratoare pentru alegeri ceea ce nu e fair :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Baieti, nu cred ca e cazul sa-l luam in serios pe Mr. Nazare cu asfaltul... cred ca a invatat de la Boagiu cum sa puna presiune pe ei. Sper sa mearga. Eu sunt convins ca nici el nu crede ce spune. Poate asfalt sa fie pe unele portiuni sau doar binderul. Ca strat final ce poate fi dat in exploatare in niciun caz. Eu zic ca momentan sunt doar vorbe de presiune pe constructor si cred ca face bine ca pune presiune, cei de la Romstrade sunt chiar cu muuuult in urma celor de la Alpine.

Si cei de la Alpine au si ditamai nodul de autostrazi de facut cu Arad bypass.

Ionut

Au mai aparut reactii/noutati:

QuoteJurnaliştii i-au atras atenţia lui Munteanu că mai mulţi muncitori au plecat în ultimele săptămâni pentru că nu le-au fost plătite salariile. "Plăţile vor fi făcute la zi în următoarea lună. Ne-am achitat datoriile la toţi furnizorii", a spus Munteanu.

El a adăugat că va completa personalul în următoarele două săptămâni, de când se va lucra în două schimburi pentru recuperarea întârzierilor. "Considerăm că drumul va fi finalizat la sfârşitul lunii noiembrie, iar anul viitor facem lucrările anexe, parcările, parapeţii, pasajele, un sens de autostradă să poată fi utilizat", a spus reprezentantul Romstrade.

Pe tronsonul II, reprezentantul firmei Alpine, care execută lucrările, s-a plâns ministrului că plăţile nu sunt la zi, ultima plată fiind din noiembrie. "Am dori să se facă o decontare mai facilă a lucrărilor, pentru că, fără falsă modestie, ritmul de execuţie a lucrărilor este înainte, iar ritmul plăţilor este în urmă", a spus responsabilul firmei. Ministrul a atras atenţia însă că lucrările sunt uşor întârziate şi pe acest tronson, adică la 14 la sută, faţă de 15 la sută, cât ar fi trebuit.

Constructorul a mai cerut urgentarea exproprierilor şi revizuirea acordului de mediu pentru a se putea utiliza pământ din mai multe puncte pentru terasamentul autostrăzii.

sursa: Gandul

Si o poza de la Aradon:



sursa poza si cam aceleasi informatii: Aradon

bogdymol

Uitati aici cateva poze de pe A1 Orastie - Sibiu, lot 1:

Cateva cu descarcarea arheologica de la km 8+800:









arheologie km 8+800 in spate la hanul surianu (bifurcatia spre Cugir)



ax autostrada si alta arheologie in departare



Carcase de pod:



lucrari in zona km 0 - in fundal se vad macarale de la podurile Orastie-Simeria



platforme pentru pod 3 peste CF si DN 7 (240 metri lungime)



echipamente la km 11+000



trasare si pregatire platforma forat la pod 17



vedere de la km 11 spre km 13

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia

#681
@ ionut: mulţumesc pentru articol, era previzibil că Romstrade vor fi urecheaţi.
@ alecu26: fac eu .pdf la postările cu poze şi ţi le pun pe p.m.
@ alecu26 & bogdymol: mulţumesc pentru poze!

Quote from: bogdymol on March 23, 2012, 08:26:00 PM
Eu astept si poze de pe santier!
Uite că am eu...  :D Dar aş adăuga o observaţie: n-am văzut nicăieri atâta faună sălbatică precum acolo: iepuri, fazani, inclusiv foarte multe căprioare care îţi sar în fata maşinii. E o eroare de neînţeles că nu s-au proiectat şi traversări pentru animale!
Acum pozele:

- organizarea de şantier Romstrade de lângă Peregu Mare:




- Nădlac, km 0+850 al drumului de legătură; suntem pe sectorul lui Monte Adriano. Ca să fie mai clar, Monte Adriano fac drumul de legătură şi secţiunea cuprinsă între km 0+000 (graniţă) - 7+000 ai autostrăzii, în timp ce Romstrade fac între km 7+000-22+218. Nu mă întrebaţi de ce organizarea de şantier a portughezilor e tocmai dincolo, la Pecica, pentru că mă depăşeşte:



- drumul de legătură, km 1+430; aici se va construi un sens giratoriu, la intersectia cu DJ709J:




- km 4+406 de pe autostradă, tot pe sectorul portughezilor; aici se va construi un pasaj pe DJ709J peste autostradă:



- km 11+338, unde se va construi un pasaj pe DC103 peste autostradă; acesta este singurul loc unde se lucrează, iar acolo e făcută şi poza celor de la Aradon:



- zona cuprinsă între km 12+000-18+000; traseul e complet pustiu:






bogdymol

inceput unui debleu mare la km 18 (apa multa prezenta)



Aceeasi excavatie la km 18:



de la km 16+700 privind spre 15 (operatiuni decapare)



de la km 15 privind spre 18



de la km 13 privind spre 11



Se filmeaza :)



Forare piloti:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

@nenea_hartia: multumim din nou de poze. E pacat ca nu s-au proiectat niste ecoducte aici... Dar nu-i problema. Peste cativa ani vom fi obligati de UE&company sa le facem si atunci o sa le facem sub trafic la un alt pret.

Articol in ziarul local despre vizita pe santierul Arad-Nadlac a Ministrului: Urecheala pe autostrada Arad-Nadlac. Si cateva poze din acelasi articol:









Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Updateuri asa cum ne-ati obisnuit, multumesc nenea_hartia, bogdymol & alecu26! :cheers:

Intr-adevar, daca Alpine sunt la 14% din 15%, Romstrade sunt la jumatate din Alpine, adica 7%. E clar. Sper sa devina seriosi si sa recupereze asa cum au promis azi. Sa vedem. Daca ne tine nenea_hartia la curent vom sti mai multe decat ministrul. :lol:

:cheers:

Ionut

Si daca Romstrade e oaia neagra, iata ca avem si un constructor autohton serios: UMB.

QuoteMinistrul Transporturilor: Tronsonul I al Autostrăzii Timişoara-Lugoj ar putea fi gata înainte de termen

Ministrul Transporturilor, Alexandru Nazare, a inspectat, sâmbătă, şantierul Autostrăzii Timişoara-Lugoj, declarând că lucrările la primul tronson pot fi finalizate înainte de termen, însă le-a cerut constructorilor să nu facă rabat de la calitate.

"Din ce am observat pe această secţiune, există toate datele ca această lucrare să fie terminată înainte de termen. Mă bucur că la toate podurile s-a lucrat, există o mobilizare deosebită. La cum stau lucrurile, cred că în două-trei săptămâni se poate turna asfaltul şi sper să menţineţi ritmul acesta, pentru că, dacă îl menţineţi, puteţi termina înainte de termen. Vă rog doar să nu faceţi rabat de la calitate, acesta este un lucru care caracterizează societatea noastră. Pentru Timişoara este o lucrare importantă, chiar dacă discutăm de doar 9,5 kilometri. Aceşti 9,5 kilometri facilitează foarte mult ieşirea traficului din Timişoara. Haideţi să ne uităm la ritm, să menţinem ritmul şi cred că e gata la vară", a declarat Alexandru Nazare.

Întrebat despre cel de-al doilea lot al Autostrăzii Timişoara - Lugoj, ministrul Transporturilor a declarat că acesta nu şi-a pierdut finanţarea.

"Despre al doilea tronson trebuie să ştiţi că nu se pierde finanţarea europeană. Am văzut speculaţii pe această temă, proiectul nu se pierde, este la Bruxelles. În acelaşi timp, el va fi relicitat, iar Compania de drum îl va scoate în scurt timp la licitaţie, tocmai ca să avem şi pe acel tronson un constructor care să îşi facă treaba. Este foarte important să menţinem această legătură de la Nădlac până la Sibiu. Trebuie să înceapă anul acesta tronsonul al doilea ", a spus ministrul Transporturilor.

Potrivit constructorilor, primul lot al Autostrăzii Timişoara-Lugoj este finalizat în proporţie de peste 50 la sută, lucrările care au început în luna octombrie 2011 urmând să fie finalizate în acest an. Termenul prevăzut în contract pentru finalizarea lucrărilor este aprilie 2013.

sursa: Mediafax

bogdymol

^^
QuotePotrivit constructorilor, primul lot al Autostrăzii Timişoara-Lugoj este finalizat în proporţie de peste 50 la sută[/u]

50% !!! In doar cateva luni. Felicitari :applause:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

A venit primavara cu ghiocei (a se citi "poze").
Incerc si eu saptamanile astea sa imi fac ceva relatii pe Timisoara-Lugoj si sa postez ceva si de acolo. Sa vedem cum stau cu timpul si ce intelegere gasesc pe la ei. Asta ca sa nu raman dator  :p
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

#688
@bogdymol: da, e impresionant cat de bine s-au miscat. Cred ca este o premiera pentru un constructor de autostrazi din Romania. De fapt nici nu stiu daca s-a mai inaugurat ceva in avans in RO (ma refer la autostrazi). Poate doar mini-segmentul Vectra de pe Sibiu bypass (in contract mai aveau 2 sau 3 luni, dar au putut termina in decembrie). Totusi nu se compara cei 2 km in camp facuti de Vectra cu cei aproape 10 care includ mai multe lucrari complexe.

@iuli: asta da veste buna, asteptam ghioceii! :lol: La cat de seriosi sunt cei de la UMB, ma gandesc ca s-ar bucura sa ii laudam pe gratis... si sa ne arate cat de bine se misca. :D

bogdymol

Mai multe poze de pe A1 Giarmata-Izvin (langa Timisoara):

Quote from: sorinm@SSCsursa: Tion

Ministrul Transporturilor cere calitate constructorilor autostrazii Timisoara-Lugoj



















mai multe poze pe Tion.ro
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele