News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 22 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

#660
- de aici începe dezastrul: kilometri întregi abia decopertaţi şi absolut niciun utilaj, niciun semn de viaţă:










bogdymol

Multumim de poze nenea_hartia. Situatia din teren este exact asa cum o banuiai atat tu cat si eu: Alpine isi vede de treaba, iar Romstrade freaca duda.

Nu pot sa nu remarc o treaba: daca Romstrade nu face nimic asta e... o sa avem in prima faza autostrada doar intre Arad si Pecica. Dar daca cumva ar fi fost fix invers (Romstrade sa lucreze iar Alpine sa doarma), Romstrade ar fi lucrat degeaba pentru ca cele 2 tronsoane nu au ca si inceput/sfarsit nodul de la Pecica, ci e la cativa km mai spre Nadlac. Deci autostrada ar fi fost de la Nadlac pana pe camp undeva la cativa km de Pecica. Ceea ce nu e ok.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia

#662
^ Corect!
==============

- ceva mişcare începe să se vadă abia în jurul km 12:





- apar şi primele terasamente:





- lucrări anemice la pasajul pe DC103 peste autostradă:




Concluzia e clară: aşa cum se vede din poze, diferenţa dintre volumul de lucrări de pe cele două loturi e uriaşă; cu toate astea, lotul Romstrade e dezarmant de uşor, iar întârzierea se poate recupera rapid. Cu condiţia să înceapă să lucreze, pentru că Lotul 1 pare abandonat. Avantajul lor e că acest lot e oarecum inutil atâta vreme cât nu există o legătură şi în Ungaria, aşa că probabil nu se va pune aceeaşi presiune pe ei ca pe Alpine.

Ionut

@nenea_hartia: multumesc de poze!!! Extraordinare, ca de obicei! Abia astept unele noi. :cheers:
Trebuia sa zici si tu ca te-ai mutat aici, scoteam covorul rosu!  8)
Multu' pentru incredere! :)

@Romstrade: :rant:

davyl

Quote from: nenea_hartia on March 23, 2012, 12:16:50 AM


nenea_hartia, ca de obicei o placere sa te citesc si sa vad pozele. Multumesc mult! Bine ai venit pe forumul lui ionut sau mai exact bine ai revenit!

Se vede ca se lucreaza, pacat ca Romstrade nu apasa pe accelerator, acum cand vremea o permite. Dar poate ca vor recupera cum zici din cauza ca tronsonul lor nu ar fi asa de complicat. Oricum, asa este: cu problemele care le au momentan ungurii pe tronsonul Mako-Nadlac, nu prea pare sa fie presiune pt. unirea celor 2 autostrazi. Poate dupa o eventuala intrare a Romaniei in Schengen sa se manifeste intentia presanta de a uni cele doua tari printr-o autostrada! Ramane de vazut!

P.S. Am citit ce ai scris despre furturile de materiale. Mare, mare pacat ca nu se poate face nimic ca situatia sa se schimbe. Dar cand lupul pazeste oile, nu-i nicio speranta... Salutari din insoritul Bruxelles (ca a venit soarele si pe aici)  :D

bogdymol

Contradictia de pe autostrada Nadlac-Arad

QuoteReprezentanţii companiei Romstrade, care construieşte autostrada Nădlac-Arad, spun că totul este... bine şi frumos.
[...]
Declaraţiile făcute de oficialii Romstrade sunt contrazise, însă, chiar de către cei care fac verificări şi care sunt chiar benficiarii lucrării, respectiv Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR). Aceştia spun că ,,faţă de programul iniţial de lucrări, constructorul înregistrează întârzieri.
[...]

Dupa pozele postate de nenea_hartia eu m-am lamurit. Teoretic santierele celor de la Alpine si Romstrade trebuiau sa arate identic (conform contractului lucrarile au inceput deodata si se vor finaliza deodata). Avand in vedere ca e evidenta diferenta intre cele 2 santiere e clar ca la Romstrade sunt probleme.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

#667
Deci pana la urma intre Sebes si Turda se face autostrada, se renunta la planul de drum expres?!
[o sursa]

Ionut

#668
Ultimul filmulet de la MT de pe A1 Timisoara-Arad si Arad bypass dat pe repede:

http://www.youtube.com/v/2i7LsPcaDEw

---

Vine Mr. Nazare la Izvin!  :vroomvroom:

QuoteO noua vizita ministeriala pe santierul autostrazii Timisoara-Lugoj

Ministrul Transporturilor și Infrastructurii, Alexandru Nazare, este aşteptat în acest weekend în Timiş unde va vizita şantierul autostrăzii Timişoara-Lugoj.

Nazare va vizita stadiul lucrărilor la lotul 1 al autostrăzii Timişoara-Lugoj, care anul trecut era construit în proporţie de 40 la sută. Fostul ministru al Transporturilor, Anca Boagiu, susţinea, la ultima vizită pe acest şantier, că lucrările la acest tronson, cu o lungime de 9,5 kilometri ar trebui să fie finalizate anul acesta.

sursa: Tion

Tare curios sunt de vesti! Sa vedem.

bogdymol

Eu astept si poze de pe santier!

Se aude domnii jurnalisti?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia

Quote from: Ionut on March 23, 2012, 08:04:18 PM
Vine Mr. Nazare la Izvin!  :vroomvroom:
Mâine trece şi pe la Romstrade. Sunt tare curios...

bogdymol

Oooo... abia astept sa vad concluzii de la vizita de la Romstrade. Multumesc de informatie nenea_hartia.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Si eu astept vesti, multumiri anticipate! :cheers:

---

Alte exproprieri prin Hunedoara pe Lugoj-Deva. Chiar, stiti ceva noutati de pe-aici? Este segmentul cel mai sarac in stiri. O alta intrebare: stie cineva cand ar putea sa fie licitate celelalte segmente din Lugoj-Deva? Se lauda dna Boagiu ca a facut economii... si ca mai intra si aceste segmente la finantare europeana. Sau asteptam 2014?

alecu26

din pacate nu pot sa vad pozele....la naiba si cu serverul asta de la servici.

Despre furturi...i-mi zic colegii ca si la Constanta e la fel.

S-a furat....(mie mi se pare fizic imposibil) o teava metalica de vreo 1 m diametru care traversa un mic canal de irigatii pe sub autostrada.

S-a furat insa dupa ce s-a pus umplutura, compactat, piatra sparta...si cred ca, chiar si asfaltul. Cum naiba au putut efectiv sa o smulga in lungul ei....nu inteleg. Fortele de frecare trebuie sa fi fost enorme.

De cand s-a deschis...oricum se fura si parapeti, si de la un pod s-au furat chiar si placutele de monitorizare a tasarilor.....incastrate in beton.

O sa-i trimit niste poze lui bogdy
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Este foarte grav daca se fura asa... nu exista totusi paza acolo?! :ohno:
Mr. Alecu, daca ai poze poti sa-mi trimiti si mie, doar ca eu le pun doar aici pe forum, cum crezi. ;)