Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 26 Guests are viewing this topic.

Ionut

Pai da, e deschisa, insa:
- sunt zone foarte intinse unde nu este parapet pe centru
- nu sunt elementele reflectorizante pe parapetele lateral
- pe alocuri s-au sters chiar complet liniile de demarcatie ale benzilor si in multe locuri intre banda de urgenta si prima banda marcajul nu este rezonator
- multe semne de circulatie lipsa
- pe pasajul peste autostrada in Arad sud (este dat in folosinta de f mult timp) parapetele este din lemn...... :bash: daca iese unul de pe pod face buba mare ca aterizeaza pe autostrada in trafic

Cel mai grav mi s-a parut ca sunt mai multe zone unde asfaltul s-a infundat la conexiunea viaductelor cu autostrada. Nu e suparator, nu e gaura sau ceva, insa asfaltul este lasat, se simte foarte puternic la viteza. Asta e chiar nasol, in rest asfaltul pe Ar-Tm mi s-a parut impecabil.

Am fost si pe bypass, da, se lucra de zor la nodul cu Nadlac-Arad. Si in alte parti pe bypass se lucra, dar la nod chiar se lucra la elevatiile unui pod si era activitate sustinuta.

De Dumbravita ce parere sa am? Din ce punct de vedere? :)

bogdymol

Quote from: Ionut on March 17, 2012, 07:22:28 PMDe Dumbravita ce parere sa am? Din ce punct de vedere? :)

Intrebam despre drumul de legatura Timisoara-Autostrada. De obicei in Dumbravita traficul e bara la bara. Voi cum ati prins?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Noi am prins lejer traficul... sambata dupa-amiaza foarte lejer, n-am stat bara la bara. Era totusi destul de multa lume si niste politie ascunsa dupa un gard. :police: Dar nu pot sa zic ca era aglomerat, in niciun caz bara la bara. Am mers foarte bine, pe autostrada la un moment dat chiar i-am zis lui MHN ca mi se pare traficul foarte redus.

MHN

#618
Quote from: bogdymol on March 17, 2012, 07:42:54 PM
Quote from: Ionut on March 17, 2012, 07:22:28 PMDe Dumbravita ce parere sa am? Din ce punct de vedere? :)

Intrebam despre drumul de legatura Timisoara-Autostrada. De obicei in Dumbravita traficul e bara la bara. Voi cum ati prins?

La dus am folosit traseul Calea Aradului - Centura TM de NE - DJ691 - A1. Singura portiune mai animata a fost DJ691.
La intoarcere am venit prin Dumbravita dar, avand in vedere ca asta a fost sambata la ora 17, traficul a fost super lejer.
Oricum, traficul pe A1 a fost super, super lejer.

Ionut

Asa, am promis surpriza, dedicatia speciala pentru bogdymol (am inteles de la MHN ca te va bucura detaliul asta).

So... spot the difference:





Doar atat pentru seara asta, merge foarte greu sa uploadez pe stickul mobil... mult mai multe poze luni cand ajung acasa la Bucuresti. Voi face un road travel log si atunci veti primi poze de pe/de la:
- centura Severin
- DN6 Severin-Orsova - niste poze SUPERBE, va promit, au terminat TOATE viaductele si am prins o vreme exceptionala
- centura Caransebes (mare dezamagire, gropi, asfalt degradat, sper ca mai trebuie sa puna stratul de uzura)
- centura Domasnea (e cam gata, se mai lucra pe ici pe colo, dar e OK)
- cateva poze din drum pe la Lugoj bypass cu drumul de leg A1 si de la Izvin, sper sa-mi fi iesit
- poze de pe A1 Arad-Timisoara si Arad bypass
- zona Deva-Orastie si ce mai prind de fotografiat din drum pe segmentul spre Sibiu
- Sibiu bypass, sunt curios cum mai arata

Aveti tips&tricks pentru a prinde mai bine zonele unde se lucreaza pe Arad-Sibiu?

bogdymol

Pai traficul pe A1 tot timpul mi s-a parut super-lejer. Arata ca o autostrada pustie. In schimb am simtit diferente semnificative de trafic pe DN69.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Shiny crash barriers™ e marca inregistrata de la bulgarul Radi de pe SSC. Mersi de poze oricum!

PS: vad ca ati incalcat legea trecand peste linia continua si oprind pe banda de urgenta :busted: + mi se pare ca ati circulat cu masina lui MHN  :vroomvroom:

Legat de traseul Bucuresti-Timisoara si retur:
- astept pozele de pe DN6 Severin-Orsova :)
- pe centura Caransebes am inteles ca inca nu s-a asternut si stratul de uzura; urmeaza in primavara asta
- poze faine cu viitoarea autostrada Orastie-Sibiu cred ca poti prinde in acest loc ( http://g.co/maps/wxx28 ) - iesirea din Sacel spre Sibiu. Acolo va fi un viaduct si tunelul.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Nu te-ai prins! :lol: Mai incearca, nu despre parapet e vorba. Vrei un hint?
Ne-am oprit pe banda de urgenta cu un scop :) si da, MHN a fost soferul. :)

Multumesc pentru ideea de poze langa Sibiu, stiu locul, nenea_hartia a facut niste poze si chiar vreau sa opresc in zona, sa vad daca pot... sa nu incurc (prea tare) traficul. Dar macar din mers tot fac.

bogdymol

Nu ma prind :D

E vorba de faptul ca pe Arad-Timisoara e murdara banda de urgenta? Sau vreti sa imi reamintiti de faza cu stergatoarele?  :explode:

:help:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

:lol:

Nici, nici, dar are legatura cu banda de urgenta.
Ia fii atent:
- cat de lat este asfaltul pe banda de urgenta pe prima poza (Arad-Timisoara) si cat de lat este asfaltul pe a doua (Arad bypass)?
- unde este pus parapetul din dreapta in prima poza, dar in a doua?

Concluzia?

bogdymol

Parca e ceva mai lata banda de urgenta pe Centura, iar parapetul e clar pus mai in exterior. Oricum, la Centura marcajele nu sunt definitive. Inca mai au un strat de asfalt de asternut...

Concluzia? :help:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MHN

Credeti ca dupa asternerea ultimului strat de asfalt pe centura, va mai fi schimbata cumva si pozitia parapetelui exterior?
Concluzia mea era ca, in cazul in care nu cumva s-a cerut in mod explicit ca banda de urgenta sa fie mai ingusta pe portiunea dintre AR si Giarmata, atunci probabil s-a facut vreo greseala.
Chiar comparam banda de urgenta "a noastra" cu altele de pe autostrazi din tari limitrofe (Ungaria, Croatia, etc.): cea de pe A1 AR-Giarmata este mai ingusta, iar cea de pe AR by-pass este vizibil mai lata, fiind apropiata de formatul celei in Ungaria, de exemplu de pe M1.

Ionut

#627
Concluzia e ca pe Arad-Timisoara banda de urgenta iti da o senzatie clara de ingusta. Cu un autoturism nu e problema, dar ma gandesc un tir daca are probleme cum opreste... pentru ca e foarte ingusta. Vezi ca parapetele e pus fix langa asfalt, pe bypass e un pic mai in exterior ca sa permita loc mai mult pe banda de urgenta.

Maine voi fi atent si la banda de urgenta de pe Sibiu bypass si de pe Pitesti-Bucuresti. Cred ca cineva a facut o buba sau o economie la asfalt (nu zic de FCC/Astaldi, zic de consultant si/sau beneficiar).

Din poze nu pare asa o mare diferenta... insa in teren chiar este o diferenta semnificativa! Mai ales cu o masina mai lata, nu mai zic de tir. Cred ca daca opreste un tir pe banda de urgenta si nu trage fix langa parapet, soferul practic coboara din cabina in prima banda a autostrazii... uh oh.

bogdymol

Am verificat in pozele mele de pe autostrazile din Ungaria, Austria si Slovenia si parca parapetul e pus un pic mai in exterior acolo. Eu am impresia ca e posibil sa fie o mica greseala de proiectare (proiectantul nu a luat in considerare faptul ca parapetul ar trebui pus mai in exterior pentru a largi in mod artificial banda de urgenta).

Cat despre camioane stationate pe banda de urgenta, vedeti aici: http://youtu.be/Gx6NTYulHC4?t=2m7s
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MHN

Pentru mine aceasta este prima mare dezamagire legata de noul tronson AR-Giarmata...  :((