Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 37 Guests are viewing this topic.

davyl

Macar Nadlac - Lugoj sa fie gata in 2013 si tot e bine. Daca si Nadlac-Mako e gata la unguri (sanse ar fi!) atunci s-ar putea iesi din tara fara probleme de la Lugoj, circuland numai pe autostrada. Si cum pana atunci, probabil Romania va fi in Schengen..suna bine! Sau sunt prea optimist?  O:-)

Quote from: Ionut on October 07, 2011, 01:36:45 PM
QuoteLucrările pe tronsoanele de autostradă Timişoara-Lugoj şi Nădlac-Arad pot începe - Boagiu

"Pe primul tronson (Timişoara-Lugoj - n.r.) au deja autorizaţia de construire. Vestea bună în zonă este că şi Nădlac-Arad are autorizaţie de construire. Deci practic sunt două tronsoane pe care putem începe lucrările. Mai precis, colegii mei au început să lucreze, nu am venit noi oficial să marcăm momentul, sunt organizările de şantier deja făcute", a declarat Anca Boagiu în timpul unei vizite pe şantierul autostrăzii Arad-Timişoara.

"În perioada septembrie-octombrie vom începe lucrările la majoritatea tronsoanelor dintre Nădlac şi Sibiu, iar firmele trebuie să ne prezinte la sfârşitul lunii proiectele pe care le-au pregătit", spunea Pistru.

sursa: ZF

Dumbrava-Deva e gata prin 2016, deci abia la anul cred ca vedem licitatia gata...

nenea_hartia

Quote from: ionutIntrebare: deci Arad bypass no chance pentru deschidere anul asta...?
Pe birourile secţiei de proiectare a Porr au reapărut planurile în care se va da drumul la sectorul 1B (DN69 - aproximativ Calea Bodrogului), iar circulaţia va fi deviată printr-o o bretea temporară pe străzi din Arad, probabil Pădurii/Cocorilor şi Calea Aurel Vlaicu. Nimeni de la Porr nu se mai gândeşte la alte deschideri anul acesta. Ordinul este să se concentreze pe 1B. Deşi e o soluţie cretină, izvorâtă din mintea bolnavă a unor politicieni care nu mai au răbdare câteva luni, ea ar scuti totuşi transportatorii să mai aştepte la celebrele căi ferate de pe actuala aşa-zisă centură de nord a Aradului.

Ionut

Nenea_hartia, merci de info!

Intrebare: tirurile n-ar putea fi directionate pe Calea Bodrogului / DJ 682F? Sau acel drum e rupt? Ideea era sa nu intre in oras tirurile ca altfel n-am facut nimic. De fapt, si autoturismele ar putea tot pe acolo sa mearga daca drumul e OK.

nenea_hartia

Quote from: Ionut on October 08, 2011, 07:24:25 PM
Nenea_hartia, merci de info!

Intrebare: tirurile n-ar putea fi directionate pe Calea Bodrogului / DJ 682F? Sau acel drum e rupt? Ideea era sa nu intre in oras tirurile ca altfel n-am facut nimic. De fapt, si autoturismele ar putea tot pe acolo sa mearga daca drumul e OK.
În zona în care DJ trece pe lângă Rezervaţia Lunca Mureşului probabil că nu s-ar primi aviz de la Mediu. Apoi, începând de la fostul IAS Mureşul, drumul nu mai e asfaltat.

Ionut

OMG! Pai si baga tirurile prin oras?!? E un cartier de case pe-acolo prin vest parca. Si prin centru?... Oh come on! Asa mai bine interzic accesul tirurilor pe centura si gata.

:doh:

bogdymol

Asa cum TIR-urile au putut sa mearga ani de zile pe Centura Nord asa vor putea sa mai mearga acum 3-4 luni pana in primavara cand se va finaliza centura. Pana atunci solutia asta provizorie este buna doar pentru autoturisme.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Quote from: bogdymol on October 08, 2011, 10:10:38 PM
Asa cum TIR-urile au putut sa mearga ani de zile pe Centura Nord asa vor putea sa mai mearga acum 3-4 luni pana in primavara cand se va finaliza centura. Pana atunci solutia asta provizorie este buna doar pentru autoturisme.

Crezi ca peste iarna se va putea lucra asa bine? Depinde cat de mult mai ramane de facut, cat de mult vor reusi sa faca anul asta. Nu vad cum ar putea face mare lucru in perioada ian-martie. Prin mai ar fi gata cred daca nu fac mai tot anul asta.

Ionut

Din ciclul daca doriti sa revedeti... A1 Centura Sibiu (a se observa panourile fonoabsorbante):

http://www.youtube.com/v/wHuMqSchZRk

madad

#68
de cand vroiam sa vad si eu centura completa, dar se pare ca user-ul de pe youtube a sters filmuletzul

am gasit alt filmultz dupa ce mi-ai deschis apetitul :D Mersi Ionut  :p


http://www.youtube.com/v/p7TQthCb84s

bogdymol

Am filmat si eu Centura Sibiu. Trebuie sa-mi fac timp sa procesez filmuletul si sa-l pun pe net...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Quote from: bogdymol on October 10, 2011, 08:30:43 PM
Am filmat si eu Centura Sibiu. Trebuie sa-mi fac timp sa procesez filmuletul si sa-l pun pe net...

Asteptam! :cheers:

Si invers, de la acelasi user:

http://www.youtube.com/v/Wvt_NHBugSw

Ionut

Tipul a pus si A1 Bucuresti-Pitesti (fara centura Pitesti):

http://www.youtube.com/v/RxT-Qbb8fu8

Ce nasol arata pe alocuri... :ohno:

Centura Pitesti:

http://www.youtube.com/v/3LK3X7umobs

Ionut

Nu e tocmai o stire... dar in lipsa de altele o pun pe-asta:

QuoteStart la autostrada comună cu Ungaria

Guvernanţii anunţă că în cel mai scurt timp se va da startul lucrărilor la autostrada Nădlac – Arad, care ar trebui să fie finalizată în timp record. Cei aproximativ 39 de kilometri de autostradă, care trebuie să fie terminaţi până în anul 2013, vor face legătura cu autostrada Szeged - Mako, inaugurată de maghiari în primăvara anului trecut.

,,Tronsonul Nădlac - Arad are autorizaţie de construire. Deci, practic, putem începe lucrările. Organizările de şantier sunt deja făcute", a declarat Anca Boagiu, ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, prezentă zilele trecute la Arad.

,,Firmele care au câştigat licitaţiile de construire a acestei importante artere rutiere sunt aproape de final cu realizarea organizărilor de şantier. Dacă timpul ne va permite, până la finele anului vom începe efectiv lucrul la acest tronson de autostradă", a declarat Eusebiu Pistru, secretar de stat în cadrul Ministerului Transporturilor.

sursa: Adevarul

MHN

Cam inexacta informatia, deoarece tronsonul Arad-Nadlac nu se va conecta cu Szeged-Mako, ci cu Mako-Nagylak-Granita, portiune care inca nu este construita.

Ionut

Quote from: MHN on October 11, 2011, 11:50:05 AM
Cam inexacta informatia, deoarece tronsonul Arad-Nadlac nu se va conecta cu Szeged-Mako, ci cu Mako-Nagylak-Granita, portiune care inca nu este construita.

Ei si tu, prea multe pretentii ai de la presa. :D

Chiar, ceva vesti de la unguri, o sa fie gata in 2013 segmentul? Am inteles ca au fost ceva probleme pe Mako-Nagylak.