News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

12 Members and 78 Guests are viewing this topic.

alecu26

#5220
@Ionut
da, ceva de genul ala, dar practic pilotii de sub pod  vor continua si sub tunel sau sub sapatura deschisa, (care va fi solutia finala).

PS: de unde e stirea cu faptul ca UMB face lotul 2? CNADNR nici macar indirect nu spune asta clar, dapoi direct sau in comunicat de presa?
Drumurile noastre POATE;


Ionut

Quote from: alecu26 on January 18, 2013, 04:21:38 PM
PS: de unde e stirea cu faptul ca UMB face lotul 2? CNADNR nici macar indirect nu spune asta clar, dapoi direct sau in comunicat de presa?

Si ziceau ca spaniolii de pe locul 1 (ca pret) care au fost descalificati nu s-au incurcat cu CNSC si au depus plangere/hartie direct la CE. :lol:

savagedanyro

TIMISOARA 2021 !

alecu26

Quote from: Ionut on January 18, 2013, 04:46:57 PM
Quote from: alecu26 on January 18, 2013, 04:21:38 PM
PS: de unde e stirea cu faptul ca UMB face lotul 2? CNADNR nici macar indirect nu spune asta clar, dapoi direct sau in comunicat de presa?

Si ziceau ca spaniolii de pe locul 1 (ca pret) care au fost descalificati nu s-au incurcat cu CNSC si au depus plangere/hartie direct la CE. :lol:

pai e exact articolul de ieri din Romania Libera, dar, daca il citesti cu atentie, CNADNR nu spune nimic clar, si nu confirma nimic.

Doar spun ca pe 4 au anuntat firmele cu privire la cine e castigator, si ca pana acum nu s-a inregistrat nici o contestatie la organele abilitate.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

#5225
Quote from: savagedanyro on January 18, 2013, 04:53:46 PM
http://www.digi24.ro/stire/De-teama-amenzilor-o-firma-italiana-lucreaza-si-iarna-la-autostrada-Lugoj-Deva_73356

Interesant reportaj. ca mai toate ale celor de la Digi24

" Dacă nu termină până în aprilie cei 27 de kilometri riscă să plătească amenzi de până la 70 de milioane de euro, adică 10 la sută din valoarea proiectului."

Chiar asa? ...hai sa fim seriosi de cand 1 leu = 1 euro , DIGI24 iar ai pleznit-o

Proiectare şi execuţie autostrada Lugoj-Deva km 0+000 – km 27+400 - lot 1

Valoarea contractului: 681.040.913,98 lei (fara TVA), din care:

Contribuția UE ce urmeaza a fi acordata  prin FC:578.884.776,88 lei

Bugetul de Stat:102.156.137,097 lei

Data semnării: 20.05.2011

Durata proiectare:120 zile

Durata executie lucrari:540 zile

Durata perioada de garantie:1460 zile

Antreprenor Asocierea Tirena Scavi S.p.A.-Societa Italiana per Condotte D'Acqua S.pA-Cossi Construzioni S.p.A

Sursa: CNADNR
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

boer_escu

Quote from: alecu26 on January 18, 2013, 02:24:35 PM
am auzit niste zvonuri care m-au dat pe spate. Problema e ca nu am putut primi mai multe detalii, tehnice, asa ca suna foarte ciudat....ce am auzit.

S-a gasit/aprobat/finantat solutia de la Aciliu, ca sa se rezolva problema alunecarii de teren.

1. Tunelul, fie el si cut&cover nu era OK, planul de alunecare fiind sub nivelul tunelului.

2. Se va face inca un POD, cam de aceasi lungime si pret cu cel dinaintea lui.

Asta e ciudatenia. Eu singura explicatie care am gasit-o...e ca acest pod (cam sub pamant, nu peste pamant) va fi de fapt o autostrada, dar sprijinita pe niste piloni care intra foarte adanc in pamant, undeva la 40-50 metri, sub planul de alunecare....si in asa fel autostrada devine cumva "suspendata in subteran".

Nenea hartie...ai tu ceva mai multe date? Ca eu inca sunt socat. Cica costul acestei chestiuni e cam la fel cat podul dinainte.

Daca e sa fie asa, atunci cum vad eu:
- vestea buna: o sa mai am ce poza tot anul asta!
- vestea rea: mi-e teama ca termenul de finalizare va trece de anul acesta!

ciprebbe

Hmmm...nici o veste nici azi desi suntem in a 11 zi lucratoare de la anuntarea rezultatelor.
Eu sper ca daca contestatarii au stat pana in ultima zi (cum ne-au obisnuit) pt a depune contestatii sa "o muste" deoarece sambata trecuta a fost zi lucratoare (la fel si maine) si au trecut cele 10 "regulamentare".
Astept sa se trezeasca si CNADNRul  sa ne dea comunicatul, sa nu ne mai amageasca cu cantitatile de material antiderapant imprastiat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Quote from: udar on January 18, 2013, 12:13:59 PM
nu cred ca este final nodul de la Orti, dar au disparut acele blocatoare de acces in el    :D

Mie mi s-a parut ca au scos si dungile alea negre de pe indicator, sau ma insel?  :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Quote from: iuli on January 18, 2013, 08:35:37 PM
Quote from: udar on January 18, 2013, 12:13:59 PM
nu cred ca este final nodul de la Orti, dar au disparut acele blocatoare de acces in el    :D

Mie mi s-a parut ca au scos si dungile alea negre de pe indicator, sau ma insel?  :(

Intrebarea e daca au asfaltat bretelele de acces. Ultima data cand am trecut eu pe acolo erau doar la stadiul de strat de uzura (sau binder pe alocuri), iar breteaua de iesire venind dinspre Timisoara inca mai are nevoie de lucrari la terasament.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

savagedanyro

O prietena a mers pe A1 de la Timisoara a Arad azi dimineata...cum credeti ca se prezinta ????

Aveti dreptate...jalnic si tragic

Dovezile , dupa cum urmeaza :







"Felicitari" celor responsabili !!!!
TIMISOARA 2021 !

bogdymol

^ Si cand ma gandesc ca se poate si la noi... Anul trecut, cand au fost zapezile alea mari, A1 Arad-Timisoara s-a prezentat ireprosabil. Era "neagra" peste tot.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MHN

Nu mai stim ce s-a intamplat cu serviciul de deszapezire pe acest lot, pentru ca a fost reziliat contractul dupa zapada din Dec 2012.

Rashid

Exact.
Eu am avut o surpriza cand am vazut pozele 2 si 3, nu credeam ca va mai deszapezi cineva.
Sa nu uitam ca pe viscol, nici in vest nu se intervine energic.
Iar in vest nu se arunca sare pe asfalt.
Bine, acolo nici nu trebuie inlocuit anual...

Pe A1 Tm-Ar, azi nu era nici viscol, se dadea si cu sare, iar la vara va urma razuirea si apoi reasfaltarea stratului de "uzura".


djsmeu

a castigat umb lotul 2 tm-lugoj????sau inca se mai pot face contestatii????