News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 40 Guests are viewing this topic.

user201

#4845
Mersi din nou pentru poze boer_escu .
Din păcate se vede clar că mai este mult de lucru și pe acest lot și sper ca măcar la anul pe vremea asta să avem Sibiu - Șoimuș în întregime.

Apropo, în antepenultima imagine se vede cum viaductul se termină undeva la baza(mijlocul) dealului. Chiar credea cineva că se poate face un canion și să treacă așa cu autostrada prin deal, sau ce plan era: pantă lină prin deal? Cred că nu e doar o iluzie optică.

boer_escu

Quote from: BoGDaN on December 01, 2012, 12:03:33 AM
daca ne spui ce camera ai ca sa nu mor de curios....superbe pozele. bravo!! presa va prelua din poze. garantat :)

Tocmai pozele de ieri sunt facute cu un point-and-shoot Fuji F600EXR care e ok ca are zoom puternic, dar calitatea pozelor e indoielnica in colturile imaginilor, asadar eu nu sunt prea multumit de calitatea acestora.
In mare parte, restul pozelor pe care le-am pus aici pe forum sunt facute cu un DSLR Nikon D90, si acolo se vede alta calitate.
Presa deja m-a contactat  :)

laurashgeo

Excelent reportaj boer_escu!!!!
L-as nominaliza la reportajul anului, pentru ca abia acum am vazut in detaliu viaductul Aciliu!

boer_escu

Quote from: iuli on November 30, 2012, 11:42:14 PM
Quote from: boer_escu on November 30, 2012, 10:50:09 PM
Practic toate pozele nu sunt facute chiar din santier, ci de la marginea lor sau de pe drumuri publice (exceptie alunecarile de la Aciliu, dar aici practic de la halta Aciliu doar urci un damb de 2 m si dai in santier, iar acum, dupa cum se vede, nu se lucra. In general, evit sa fac poze chiar in prezenta paznicilor fiindca acestia uneori pot pune intrebari. Dupa cum s-a mai scris pe aici, unii paznici sunt mai ingaduitori, altii nu te lasa sa faci poze. Pana la urma, cu cat esti mai low-profile si cu cat ai zoom mai lung, cu cat mai bine!  :)

Multumiri de efortul depus si de stresul cauzat masinii (stiu ce inseamna), dar nu ar fi mai usor sa iti faci o intrare la cineva pe santier si sa te sprijine si ei in realizarea pozelor si a informatiilor?  O:-)

Ieri am fost cu un prieten (prezent si el pe aici pe forumuri) cu masina, asa ca eu am scapat de stres...  :D

Da, ar fi mai usor sa am niste intrari (banuiesc ca tu aveai intrari cand faceai pozele de pe lotul UMB), dar din pacate nu am avut timp in ultima vreme sa ma ocup a cauta pe cineva din partea constructorilor.

Asa ca, daca ne citeste cineva de la Astaldi sau Impregilo, si care ma poate ajuta in acest sens, m-as bucura sa ma contacteze.  :)


mariansb

De la Aciliu ati mers pe DC71 pana la Amnas?Cum se prezinta, ai poze de pe acesta?Eu in vara am luat-o pe DC67 si DJ143B.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Chagall

Are cineva un plan detaliat cu viaductul de la Aciliu?
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

iuli

Quote from: boer_escu on December 01, 2012, 11:37:37 AM

Ieri am fost cu un prieten (prezent si el pe aici pe forumuri) cu masina, asa ca eu am scapat de stres...  :D

Da, ar fi mai usor sa am niste intrari (banuiesc ca tu aveai intrari cand faceai pozele de pe lotul UMB), dar din pacate nu am avut timp in ultima vreme sa ma ocup a cauta pe cineva din partea constructorilor.

Asa ca, daca ne citeste cineva de la Astaldi sau Impregilo, si care ma poate ajuta in acest sens, m-as bucura sa ma contacteze.  :)

Nu astepta sa te contacteze cineva din partea constructorilor ca o faci degeaba. Din pacate lor le indiferent daca li se face publicitate chiar si pozitiva. Publicitatea spera sa si-o faca la final si in niciun caz catre populatie ci catre alti posibili viitori parteneri.
Relatiile mele la UMB au fost la cel mai inalt nivel, dl. Serbu, directorul.
Pentru a-ti face relatii ai nevoie de rabdare, tenacitate, muuulta diplomatie, timp liber si multe minute la telefon.
Totul se incepe de jos ca sa ajungi la varf... ;)
Pm pentru alte ponturi.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Tavi


TRANSBALKAN461

ASTA DA "AUTOSTRADA SUSPENDATA",MA REFER LA VIADUCTUL DE LA ACILIU  ;)


get

Ei bine, l-au arestat pentru 29 de zile:
http://www.zf.ro/eveniment/omul-de-afaceri-nelu-iordache-a-fost-arestat-10362197

L-au cam ajuns blestemele forumiștilor. Și ale subantreprenorilor. Prietenii știu de ce. Ce ți-e și cu karma asta.  O:-)

Tavi

Bun. Cu Iordache ne-am lamurit. Hai cu relicitareaaaaaa! Daca nu se tin de cuvant cu relicitarea in luna ianuarie le doresc celor de la CNADNR un sincer "La brutarie!" :D

lucianxx9o

In legatura cu viitorul tunel de la aciliu cred ca deja observatorii lucrarilor de la comisea europeana au fost deja pe teren si au constatat problemele cu alunecarilor de teren.
Nu mai tin minte precis cand acestia au venit pentru evolutia lucrarilor pentru toate loturile in executie.
Citisem un articol acum 1 luna in care se spunea despre acestia, acum incerc sa il gasesc si il voi posta.
Cred ca deja se iau decizii pentru suplimentarea bugetului pentru acest lot...

alin_simeriaveche


alin_simeriaveche


cateva poze facute azi de fratele meu...scz de calitatea lor