News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 35 Guests are viewing this topic.

Raducu Popa

La anul daca as putea circula incepand de la Pecica si pana la Dumbrava -Lugoj - bineinteles cu lotul lipsa intre Izvin si Belint si de la Deva la Sibiu ma declar multumit... :)

tonică

Ionut, am citit ce-ai scris. Nu te contrazice nimeni, tocmai ca si eu scrisesem cam acelasi lucru punandu-mi sperante ca nu-i vfa grabi nimeni pe Alpine si-si vor face treaba de nota 10.
Dorinparau intreba insa si i-am raspuns despre posibilitatea deschiderii lotului alpine fara a fi conditionat de lotul reziliat. Nu neaparat anul acesta ci la anu'. Deschiderea se va face din nod in nod si e adevarat ca nu va fi intr-atat de importanta caci oricum nu se ocolea nici un oras si nici nu se va putea ocoli pecica dar totusi e un segment din A1 si cu el drumul devine mai lin iar distantele mai mici..

user201

@Ionut
Am citit, dar ideea era de-a răspunde ce se poate deschide fără a fi necesară deschiderea de către ROMSTRADE a lotului său. Evident nu spune nimeni că se va deschide anul acesta, dar și în primăvară ar fi bună porțiunea. Regretul meu este că nu există un nod și dincolo de Pecica, tot pe lotul Alpine, pentru că așa scăpam de linia ferată din localitate.

Ionut

Ah, am inteles! :)

Ca sa fie clar pentru toti (ma refer la cei mai noi): sunt 3 noduri intre Nadlac si Arad, mai precis unul la granita intre A1 si un drum de legatura A1-Nadlac (acesta este, evident, pe lotul 1 construit de Romstrade), unul intre A1 si DN7 la Pecica (apartine de lotul 2, Alpine) si unul intre A1 si Arad bypass (tot lotul 2, tot Alpine). Alte noduri nu sunt. Deci lotul Alpine de 16,5 km poate fi deschis inainte de lotul Romstrade (sau ex-Romstrade, mai bine zis), insa probabil ca nu vor termina anul asta decat daca se forteaza si vremea tine cu ei, fiind acel punct foarte complicat inainte de nod la pasajul peste CF.

BoGDaN

#4504
Super filmul sebba multumim mult de tot.
Alpine e in grafic, daca se accelereaza un pic se poate termina la 1 aprilie. Mai au de munca ceva sa recunoastem iar asta ma face sa am oarecare dubii ca la 1 aprilie e 100% gata.
Romstrade, revoltator. Nu au lucrari de arta, nu au nimic.  Si au 22 de km cu 5 mai mult ca Alpine. In ritmul asta Romstrade o termina in 2 ani. Citeam in presa ca Nelu Iordache vrea sa ceara despagubiri pentru reziliere.....WOW




Segmentul de 22 de km a lui Romstrade....sper sa il castige tot Alpine sau Max Boegl. L-ar da gata intr-un an si un pic.

Ionut

#4505
Sa continuam seria de updateuri de astazi cu poze de la una din sursele secrete. Cate ceva de pe Autostrada A1 Orastie-Sibiu loturile 3 (Impregilo) si 4 (Astaldi). Arata din ce in ce mai bine, nu credeti? Multumim sursei!!! :cheers:

De la sursa: toata saptamana 07-11 noiembrie au lucrat pe lotul 4 la viaductul dintre dealuri si rambleul din fata lui (zona Sacel), pe la mijloc au inceput sa taseze umplutura.

Lotul 3, Impregilo, zona Aciliu.
Viaductul Aciliu.


Dealul zona Aciliu, alunecat. Nicio miscare.


Viaductul Aciliu, in aproape toata splendoarea sa.

savagedanyro

TIMISOARA 2021 !

Ionut

Continuam spre Sibiu.

Nod Cunta vedere spre Sibiu.


Lotul 4, Astaldi, zona Sacel.
Tunelul de la Sacel.


Viaductul dintre dealuri la Sacel. De aproape pare drept.


Viaductul dintre dealuri la Sacel. De departe, surpriza, este clara inclinatia.


Inceput rambleu - peste tub se va ridica terasamentul inca 4m.


Mijloc rambleu de departe.


Mijloc rambleu.


Mijloc rambleu, detaliu.


Viaduct Sacel.


DN1 si A1. Natura si infrastructura. :)


That's it pentru moment. :cheers:

CornelB

Superbe pozele, excelente filmarile pe Arad-Nadlac, multumiri tuturor pentru efort. :cheers:

davyl

WOW! Frumos! Am ramas cu gura cascata! Iar peisajele de toamna sunt superbe... Profitati caci iarna bate la usa...

Multumiri lui ionut si sursei secrete!

Eurocopter

Foarte buna filmare pana la urma! Daca e sa ne luam dupa prima filmare a fiecaruia, Sebba m-a surclasat total. :)

Am si eu o curiozitate. Totusi era ceva activitate pe lotul Romstrade chiar daca era duminica. Oare de ce se mai agita daca deja e ca si reziliat contractul?

davyl

Quote from: Ionut on November 12, 2012, 12:49:41 PM
Desi... sa va mai zic ceva? Sursa secreta mi-a dat un telefon mai devreme si mi-a zis ca Romstrade lucreaza la drumul de legatura cu Nadlac, langa granita. WTF?!?!?! Primesc mai tarziu/mai pe seara noi informatii... eventual poze. :lol:
eurocopter, ionut spunea intr-un mesaj anterior ca Romstrade inca lucreaza, in ciuda vestilor despre reziliere.

Sa asteptam mai tarziu eventualele info si/sau poze promise de ionut si poate tragem o concluzie mai ampla, pt. ca, pentru moment, nici eu nu mai inteleg nimic, referitor la situatia asta cu Romstrade.

verdiuc

Quote from: Eurocopter on November 12, 2012, 03:27:24 PM
Am si eu o curiozitate. Totusi era ceva activitate pe lotul Romstrade chiar daca era duminica. Oare de ce se mai agita daca deja e ca si reziliat contractul?

Pai ...
1. Daca "e ca si reziliat" ..poate nu-l mai reziliaza.
2. Daca e deja reziliat ...ca sa poata pretinde bani pentru rezilierea abuziva, sa arate ca a facut mai mult decat facuse pana in momentul rezilierii. (daca peste noapte il aduce la 80%, cine poate sa spuna cu siguranta ca ieri era la 20% ?).

sebba

#4513
eurocopter, esti prea indulgent cu mine, multumesc! :D

referitor la faptul ca Romstrade lucreaza.... cine stie ce "situatie" a lucrarilor raportata si semnata dar nexecutata de fapt au ei acolo... asa, pe hartie, sa cada bine la statistici... si acum, daca vine ceasu al 12-lea... trag tare ca sa nu li se gaseasca de fapt si mai multe bube in cap


LE: @ionut, trebuia filmat invers? chiar am fost intrebat cum dar m-am gandit ca nu conteaza si am zis arad-nadlac...
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

nu-i stres cu directia filmarii...
Ultima filmare (a lui Bogdymol) era in sens invers...dar sa fim seriosi , majoritatea cunoastem traseul si nu vad in directia de filmare un impediment.
Daca tin bine minte eurocopter a filmat Sebes Sibiu in ambele sensuri la zboruri diferite si a fost OK.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe