News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 31 Guests are viewing this topic.

Ionut

QuoteFilmul autostrazii Arad-Timisoara, un nou episod





Lucrările sunt în grafic, iar autostrada Arad-Timişoara prinde din ce în ce mai mult contur. Cu doar câţiva kilometri rămaşi pentru a fi acoperiţi de covor asfaltic, constructorii promit că se va circula pe autostradă încă din decembrie.

sursa: Aradon



Ionut


Ionut

#49
QuoteCum arată autostrada Deva-Orăştie după şase luni de la demararea lucrărilor

Lucrările la varianta de ocolire Deva-Orăştie au demarat la începutul lunii aprilie 2011. Tronsonul de autostradă cu o lungime de 32,8 km este construit de asocierea formată de Strabag şi Straco Grup, conform contractului încheiat în luna noiembrie 2010.

Până în prezent constructorul a încasat 33,28 milioane de euro, din care 26,68 milioane de euro avans. Conform contractului încheiat în luna noiembrie 2010, autostrada va fi finalizată în 24 de luni de la începerea lucrărilor, adică în primăvara anului 2013.

sursa: Capital - click aici pentru a vedea CLIPUL EXCLUSIV!

(clipul este realizat pe 25 septembrie)

Ionut

QuoteInstanța anulează rezultatul unei licitații privind construcția unui tronson de autostradă

De șase luni se străduiește Compania de Autostrăzi să desemneze un constructor pentru realizarea a circa 25 de kilometri de pe autostrada Timișoara-Lugoj, aflată pe Coridorul IV Paneuropean. Până când vom avea semnat un contract va mai dura, mai ales că o o decizie dată, ieri, de Curtea de Apel București obligă instituția să reevalueze ofertele pentru acest lot și să clarifice problemele semnalate la oferta consorțiului italian desemnat inițial câștigător.

"Da, se vor reevalua ofertele. Vom vedea în motivare ce vrea instanța", a declarat, în exclusivitate pentru "Capital", Daniela Drăghia, directorul general al Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România (CNADNR). Potrivit legii, o hotârâre se motivează în 30 de zile. Astfel că până vom vedea un constract semnat va mai dura cel puțin două luni, dacă nu vor fi din nou probleme.

sursa: Capital

De ce mi-a fost frica n-am scapat.....  :((

Ionut

Autostrada Deva – Orăştie. Vezi aici ultimele imagini de pe şantier (VIDEO)

Click aici pentru clip.
(pare sa fie un clip nou)

sursa: Jurnalul

alecu26

dar pana la urma contestarea cui a fost acceptata? A lui Colas....sau a mai contestat cineva? Poate o sa scoata iar un iepure castigator de pe locurile 5-6. Mai are cineva lista si rezultatele de la licitatie?
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Eu tin minte ca a mai fost o contestatie care parca s-a oprit in CNSC. Apoi a ramas doar Colas care a mers mai departe in instanta... Din ce-mi aduc aminte cei de la Colas au fost descalificati pentru ca managerul de proiect (sau ceva de genul) nu avea 10 ani experienta, CNADNR numarand si zilele nelucratoare. Parca asa era povestea, sper sa nu le incurc.

Ionut

QuoteMarius Popovici: ,,În zona Timişoarei vor apărea indicatoare spre autostradă"

,,Privit din perspectiva unui constructor, realizările constructorului de pe autostrada Timişoara-Arad din ultimele săptămâni mă determină să sper în respectarea termenului de dare în funcţiune - decembrie 2011, din mai multe motive: la Arad, pasajul DJ682 Arad-Periam, gata marcat şi cu parapeţi laterali, se dă în funcţiune zilele acestea, următoarea supratraversare a autostrăzii DN 69 Timişoara – Arad este în fază de finalizare, giratoriile de pe DN 69 fiind gata, ambele lucrări de artă permiţând terminarea autostrăzii ce trece pe sub acestea", spune Marius Popovici, împuternicit al preşedintelui Consiliului Judeţean Timiş în relaţiile cu Austria şi Germania.

,,Din total lungime autostradă, circa doi kilometri mai sunt în fază de finalizare"

,,După părerea mea, obiectivele cu oarecare întârziere sunt pasajul prin care va trece drumul judeţean Timişoara-Lipova, dar şi supratraversarea din Arad a căii ferate Timişoara-Arad, unde în aceste zile se montează grinzile între pilele centrale. Din total lungime autostradă, circa doi kilometri mai sunt în fază de finalizare, balast stabilizat, binder şi uzură, iar ca lucrări însoţitoare, de siguranţă a circulaţiei, e necesară începerea montării parapeţilor şi a marcajelor longitutdinale", spune Popovici.

sursa: Ziua de Vest

Ionut

QuoteCat costa autostrada dintre Deva si Orastie VIDEO

Chiar daca se stia ca zona dintre Deva si Orastie este plina de vestigii, autostrada a fost trasata. Drept urmare, aproape tot traseul a fost transformat intr-un santier arheologic.

In prezent, ministrul Transporturilor spune ca pana la sfarsitul lui noiembrie cercetarea se va incheia. Istoricii sunt de cu totul alta parere. Un milion de euro va costa in final cercetarea doar pe situl unde sapa profesorul Sabin Luca si nu se stie cand va fi gata.

sursa: Incont.ro

davyl

Quote from: Ionut on October 06, 2011, 08:16:58 PM
QuoteMarius Popovici: ,,În zona Timişoarei vor apărea indicatoare spre autostradă"

Super veste Ionut! Asta inseamna ca se vor tine de promisiuni.

Pacat ca sectorul contestat va intarzia circulatia la finalul lui 2013 intre Nadlac si Sibiu. Daca nu era contestatia, mai era o sansa....Insa e bine si asa. Decat deloc...

Ionut

Quote from: davyl on October 07, 2011, 09:58:35 AM
Super veste Ionut! Asta inseamna ca se vor tine de promisiuni.

Pacat ca sectorul contestat va intarzia circulatia la finalul lui 2013 intre Nadlac si Sibiu. Daca nu era contestatia, mai era o sansa....Insa e bine si asa. Decat deloc...

Mda, nu chiar, mai e bucata lipsa si din Dumbrava-Deva (Lugoj-Deva a fost acordat doar primul lot, Lugoj-Dumbrava). Deci oricum nu ar fi fost complet Nadlac-Sibiu pana la final de 2013. E bine ca sectiunile foarte aglomerate - segmentul Deva-Sibiu - vor fi gata, in conditii normale. Dupa Deva spre Nadlac traficul scade simtitor.

Ionut

#58
:wtf:

QuoteEmil Boc, nemultumit de intarzierile la autostrada Arad-Timisoara, ameninta cu penalitati

Emil Boc a vizitat vineri dimineata santierul Autostrazii Arad-Timisoara (constructor FCC Construccion/Astaldi) si i-a intrebat pe reprezentantii companiei care este ultimul termen pentru finalizarea lucrarii.

"15 decembrie 2011", au raspuns acestia, la care primul ministru a replicat: "E foarte tarziu raportat la termenul de iunie pe care il aveati de facut. Nu e un tronson greu care necesita lucrari de arta inginereasca".

"Sunt profund nemultumit de faptul ca nu se respecta termenele si angajamentele contractuale in Romania. O sa discut cu ministerul de penalitati", a continuat seful Executivului.

sursa: Hotnews

Nu se stie ce l-a apucat pe Boc.  :weird:

Later edit:
Quote,,Stadiul fizic al lucrării este de 83 la sută. În 15 decembrie vrem să dăm drumul circulaţiei", a spus reprezentantul constructorului, Rogelio Strabate.

Premierul a cerut penalizări, iar potrivit ministrului Anca Boagiu, acestea sunt de ,,0,01 la sută pe zi până la atingerea a 10 la sută din valoarea totală a contractului". Întrebată dacă vor fi întradevăr aplicate amenzile de întârziere pe Timişoara-Arad, Anca Boagiu a răspuns categoric. ,,Vi se pare că a existat vreun contract unde nu am pus în aplicare penalităţile dacă au fost întârzieri. Chiar zilele trecute au fost penalităţi de 65 de milioane pe proiectele de cale ferată", a spus Boagiu.

sursa: Adevarul

Ionut

QuoteLucrările pe tronsoanele de autostradă Timişoara-Lugoj şi Nădlac-Arad pot începe - Boagiu

"Pe primul tronson (Timişoara-Lugoj - n.r.) au deja autorizaţia de construire. Vestea bună în zonă este că şi Nădlac-Arad are autorizaţie de construire. Deci practic sunt două tronsoane pe care putem începe lucrările. Mai precis, colegii mei au început să lucreze, nu am venit noi oficial să marcăm momentul, sunt organizările de şantier deja făcute", a declarat Anca Boagiu în timpul unei vizite pe şantierul autostrăzii Arad-Timişoara.

"În perioada septembrie-octombrie vom începe lucrările la majoritatea tronsoanelor dintre Nădlac şi Sibiu, iar firmele trebuie să ne prezinte la sfârşitul lunii proiectele pe care le-au pregătit", spunea Pistru.

sursa: ZF

Dumbrava-Deva e gata prin 2016, deci abia la anul cred ca vedem licitatia gata...