News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 12 Guests are viewing this topic.

Dominik

Mi se par destul de abrupte rampele de la pasaj !
You're in Steelers Country

danutzu_1069

Nu cred. Sunt cât se poate de... "naturale" pentru un DN...

cristi5

Exista profilul longitudinal pus de mine acum cateva sute de pagini. Rampele spre giratoriu au panta in normativ de DN si daca imi amintesc bine breteaua de descarcare are panta in normativ de autostrada.

Quest

Horatiu acea schimbare de solutie din NewJersey in parapete metalic de cind dateaza ? Intreb ptr ca am vazut cu totii in poze recente facute de colegi, cum Comsa a pus initial asemenea parapeti in zona viitoarei bretele catre A, cit si in giratoriu, zona la care cota terenului e mult sub cea a giratoriului. Asadar acel CTE e de data recenta ?

Cristi5 eu din cite tin minte din acel profil longitudinal, s-a impus ca breteaua catre A sa aiba max 4%, asa incit bretelele de racord al giratoriului la DN au fiecare 6%.
Common sense will get you far !

wifi

Multumim Gruiarew! Hai sa vedem si partile frumoase, asfalt mai departe in vale pana la casa aceea, mai mult decat trecerea pe vechiul DN.

ovicor

Din pacate, acel parapet metalic obtureaza vizibilitatea unor indicatoare, care au fost gandite pentru "New Jersey".

ciprinel

#40866
Si parca scria cineva p-aci ca va fi iluminat. Am observat in filmulet o solutie provizorie ptr iluminare probabil pana se vor monta stalpi de beton finali. Am vazut tot in filmulet ceva stalpi de beton depozitati prin zona. Nu inteleg de ce n-au finalizat inainte de deschidere aceasta treaba mai ales ca s-a tot stat dupa acest giratoriu. Poate afla cineva ceva legat de acest subiect? Adica se va mai face? cand va fi gata?

voicul

^Probabil ca sa nu se mai astepte dupa acest giratoriu. S-au chinuit si asa cateva luni cu el.

Constructorul probabil ca o sa aiba acelasi ritm ca si acum (spre 0). E bine totusi ca nu s-a reziliat si ca se misca lucrurile ... spre bine sa zicem.

Mersul trenurilor

Vad ca au aparut noi imagini satelit google maps, se vede in sfarsit tronsonul dat in circulatie anu trecut, si se mai vede si lotul 3 A1

voicul

Cele 2 parcari de pe lot Salini, sunt deschise?

Lvs_tm

^^ Nu si din cate inteleg Salini impacheteaza si pleaca.

Dominik

Restul de lucrari ce mai trebuie facute la cele doua parcari de pe LD 2 pot fi terminate si de catre CNAIR in regie proprie, nu pare ca mai e mult de lucru...
You're in Steelers Country

marinul

ce lucrari a mai finalizat cnair in regie proprie in afara de groapa din 2016?

dr4qul4

Ce rost are sa le faca in regie proprie cand oricum nu pot fi folosite? Mai bine le vor scoate la licitatie impreuna cu sectiunea E1 (sau cu sectiunea E daca va fi o singura licitatie). Mai important era proiectul tehnic decat aceste parcari.
Daca poate sa faca ceva in regie proprie, atunci CNAIR ar trebui sa se concentreze pe executarea unei benzi suplimentare pe DN68A, sectiunea de 15 km intre Margina si Holdea. Nici macar nu e nevoie sa fie executata pe toata distanta, ci doar acolo unde este usor de facut.  2-3 sectiuni de 500m, pe fiecare sens, ar face minuni pentru trafic.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

gruiarew

Și să taie tufele. Și să tragă niste dungi pe jos. Noapte și ploaie e crimă să mergi pe acolo.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis