News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 26 Guests are viewing this topic.

Ionut

Quote

Astazi a fost ultima zi in care ii puteam actiona in judecata pentru refuzul de a oferi informatiile si documentele solicitate. Am hotarat sa le acordam o ultima sansa si sa ii lasam sa ne ofere la intalnirea din martie tot ceea am solicitat. Nu se facem sperante ca isi vor respecta promisiunea, asa ca in 1 martie vom solicita din nou aceste informatii, pentru ca sa raspunda pana in 31 martie (in ideea ca ar face conferinta in 31 martie), urmand ca la inceputul lui aprilie sa ii trimitem in judecata in caz ca vor rata si aceasta sansa.

Va reamintesc ca am raspuns la aceasta adresa, acceptand intalnirea.

Vice33

Ei vor la mijlocul lunii, după 8 martie, după ce se împart mărțișoarele doamnelor și domnișoarelor din CNAIR.


Cine știe ce surprize (plăcute) au pentru voi... vedeți când exact vor la mijlocul lunii martie.

wifi

Se posteste, fara carne, fara alcohol, fara informatii...

Loko

Cu siguranta s-a discutat aici despre asta, dar... iesirea de la Holdea va ramane accesibila publicului, dupa finalizarea A1 in zona?

mishu77

Asa era ideea sa ramana functionala ca si IESIRE (sau iesire de urgenta) pe sensul DEVA-LUGOJ.

Ionut

Sigur ca ramane functionala. Dar va fi doar iesire, atat (iesire din A1 in DN68A). Intrarea pe A1 nu va mai fi posibila dupa ce e gata sectiunea E (cea cu tunelurile). Se poate, evident, construi un nod complet dupa... pe alt contract...

ciprinel

Quote from: Ionut on February 20, 2018, 11:35:40 AM
Se poate, evident, construi un nod complet dupa... pe alt contract...
:lol: :lol:
De parca pe contractu' existent ar fi.

E doar o aluzie la situatia creata cu lipsa actului aditional.

Cosminescu

Am si eu o curiozitate legata de LD2, lotul pe care s-a dat drumul  la circulatie anul trecut prin februarie daca tin bine minte.
Am trecut in weekend-ul trecut pe acest lot si am observat ca nici spatiile de servicii, nici CIC-ul nu sunt inca terminate. Lucrarile astea nu ar fi trebuit sa fie deja gata? Adica intr-un an de zile nu pare ca au lucrat mare lucru ... Nu pot insa spune care e stadiul dincolo de Margina. Insa chiar si asa, intr-un an de zile nu puteau fi finalizate?
Cat mai lucreaza pe tronsonul respectiv, nu e vreun contract de respectat? Sau poate inca durata contractului n-a expirat. Asta incerc de fapt sa aflu.

istvan78

Cand s-a dat drumul la LD2 erau inca multe multe lucrari in afara carosabilului de facut. Drenuri, rigole, taluzuri de-a lungul autostrazii erau neterminate. Alea au fost mai urgente.
Ca obs, ST3&4 deja azi sunt boboc pe langa cum era LD2 la data deschiderii...

Ionut

Am cerut noi actul prin care s-a reziliat LD2, ca sa vedem exact ce scrie in el, cum anume si ce anume s-a reziliat. Credeti ca ni l-au dat? Stiti ca au raspuns ca nu ne pot da asa ceva ca nu intra sub incidenta Legii 544. Mai vedem cine are dreptate...

adiarc

A1 pe fostul lot Impregilo ,dupa nodul Apoldu de Jos,intre km 276 si 275,sensul spre Sibiu...o multitudine de zone unde taluzul a cedat si aluneca spre calea de rulare,iar santurile au fost distruse total ,atat cele din partea de jos,de langa autostrada,dar si cele de mai sus,de pe deal.



















PS - la km 275,sensul spre Sibiu,nu s-a intervenit si parapetii sunt in continuare distrusi complet,nemaiavand separarea sensurilor
Momentan atat.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

Quote from: NGC on February 17, 2018, 07:34:43 PM
S-au emis recent primele ordine de plata din 2018 pentru lucrari la A, DN si VO si am actualizat sinteza platilor.
Nu e nimic deosebit, dar mai urmeaza, asa ca deocamdata e subiect de parcare.

Acum il facem subiect de "prime time". :D

Tot zilele trecute s-a emis si ordinul de plata pentru o factura restanta pentru UMB in valoare de 42,291,380.64 RON cu TVA pentru LD4.

alin_simeriaveche

NGC, ai idee cat mai au de primit pana la suma finală?

horatiu.cosma

^
Orice cifra in continuare e leu cu TVA inclus. UMB are de luat 500 de milioane, a luat cam 340 pana acum, deci mai are de luat cam 160 (130 fara TVA).

NGC

Quote from: alin_simeriaveche on February 20, 2018, 10:32:43 PM
NGC, ai idee cat mai au de primit pana la suma finală?

Poti sa calculezi mai exact daca vrei.
In sinteza licitatiilor gasesti valoarea de atribuire, iar in sinteza platilor gasesti ordinele de plata emise.
Trebuie sa tii cont de valoarea TVA din anul in care a fost emis fiecare ordin de plata.
Mai trebuie niste ajustari cu niste coeficienti, dar in mare cam poti vedea care e situatia.