Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 25 Guests are viewing this topic.

adiarc

http://www.turnulsfatului.ro/2018/02/15/autostrada-sebes-sibiu-blocata-din-cauza-unui-tir-care-a-derapat/

Trebuie intervenit de urgenta la km 275...pe sensul spre zSibiu,parapeții sunt complet distruși,iar pe celălalt sens sunt doar de forma....practic nu mai avem separarea sensurilor
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

Quote from: Ionut on February 16, 2018, 05:03:35 PM
Quote from: Ionut on February 15, 2018, 06:08:39 PM
Mare surpriza. Sectiunea 1 PiSi are un nou termen pentru evaluarea ofertelor: 15.03.2018. Sectiunea 5 inca nu are data actualizata. Mai mult ca sigur va fi amanare... probabil tot pe 15 martie.

Am avut dreptate. S-a amanat si S5 pentru 15 martie.

Quote from: Ionut on February 14, 2018, 07:44:58 AM
E bine ca nu e cazul. Ca Serbanescu a declarat in noul oficios (Economica.net, pentru cine nu s-a prins) ca termenul pentru evaluarea ofertelor ramane in picioare. Eu pe cine sa cred, pe Serbanescu sau pe tine? :lol:

Pe el, normal. :lol:

Nu ai vazut cum simte el cat de bun e asfaltul? Sigur si aici a simtit la fel de bine. :lol:

NGC

Quote from: horatiu.cosma on February 16, 2018, 02:31:23 PM
Faza a 2-a e în execuție, parcă observase cineva de pe forum anul trecut că cei de la Hidroconstrucția și-au adus ceva utilaje. Pentru faza a 3-a (aia care să rezolve problemele definitiv) a fost anulată licitația pentru a 2-a oară anul trecut, era vorba că cei de la CNAIR vor scoate pentru a 3-a oară la licitație, dar nu am văzut nimic. Poate ar trebui să îi întrebăm.

Ultima licitatie a fost lansata in 2017.

Quote from: NGC on October 31, 2017, 07:56:23 PM
Quote from: alecu26 on October 31, 2017, 12:13:12 PM
Si mai e si licitatia aia pentru expertiza completa si probabil o licitatie mai mare pentru tot ce nu a facut, sau a facut foarte prost Imbecillio.

Apropo, la aia care mai e stadiul? NGC?

^^^

Quote from: NGC on August 08, 2017, 08:28:19 AM
Astazi a fost in sfarsit lansata licitatia "Realizare Expertiza tehnica si revizuire Proiect Tehnic pentru finalizarea executiei Autostrazii Orastie - Sibiu, Lot 3".

Valoare estimata: 3,029,522.26 RON fara TVA

Termen pentru depunerea ofertelor: 26.09.2017
Durata contractului: 40 luni

Fonduri: POS Transport

QuoteObiectul contractului va consta în prestarea serviciilor necesare realizarii unei Expertize Tehnice si elaborarii Proiectului Tehnic pentru finalizarea Autostrazii Orastie-Sibiu, lot 3, respectiv:
a.realizarea unei Expertize Tehnice asupra tuturor lucrarilor executate pentru obiectivul autostrada Orastie - Sibiu, lot 3 cuprins între km 43+855 - km 65+965, în concordanta cu proiectul tehnic si cu normele tehnice în vigoare, referitoare la verificarea complexa si completa a conformitatii tuturor lucrarilor permanente, executate sau partial executate, evaluarea starii tehnice a acestora, verificarea documentelor care au stat la baza realizarii constructiei în fazele de proiectare si executie privind respectarea cerintelor prevazute de legislatia si normativele în vigoare la data elaborarii acestora, stabilirea unor masuri de interventie imediate necesare a fi intreprinse - daca este cazul, concluzii, recomandari si solutii;
b.realizarea unei monitorizari a zonelor cu instabilitate in concordanta cu normele tehnice si legislatia in vigoare la data elaborarii acestuia, functie de situatia actuala din Santier. Sistemul de monitorizare a zonelor cu instabilitate a terenului va avea in vedere monitorizarea starii de deformatii si eforturi in structura lucrarii de terasament si in versantul adiacent acesteia, precum si nivelul de apa pentru zona în analiza;
c.elaborarea Proiectului Tehnic revizuit, conform Ordinul 863 "INSTRUCTIUNI din 2 iulie 2008 de aplicare a unor prevederi din Hotarârea Guvernului nr. 28/2008", pentru lucrarile necesar a fi realizate pentru finalizarea Autostrazii Orastie - Sibiu, lot 3, in baza recomandarilor si solutiilor formulate in cadrul expertizei tehnice;
d.pregatirea documentatiei de atribuire a contractului de executie lucrari si acordarea asistentei necesara Beneficiarului pe durata desfasurarii procedurii de achizitie publica;
e.acordarea asistentei tehnice in conformitate cu prevederile Legii 10/1995 privind calitatea in constructii, cu modificarile si completarile ulterioare, pe perioada de executie a lucrarilor.

Termenul pentru depunerea ofertelor s-a amanat de 3 ori. Acum este 29.11.2017.

A fost anulata in 29.11.2017 pentru ca nu s-au depus oferte.

Din cate am auzit, e si mai grav pentru ca nici un ofertant nu s-a inscris macar pentru licitatie. Nu vorbim despre nedepunerea niciunei oferte financiare, ci de faptul ca nimeni nu s-a inscris macar, asa ca nici nu a fost vreo clarificare.

Pur si simplu nu a fost nimeni interesat !!!

adiarc

Cum spuneam....nici nu se va inscrie nimeni,pana nu ofera un pret corect,care sa justifice muuulte foraje....adica cateva milioane bune de euro
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

GDPR

^^Au fost de fapt trei licitatii:

Quote from: NGC on November 11, 2017, 03:09:04 PM
-> "Executie lucrari de remediere a degradarilor pe Autostrada Orastie – Sibiu, Lot 3, etapa 2", cu contract atribuit in 22.08.2017 catre HIDROCONSTRUCTIA contra 4,391,953.69 RON fara TVA.

-> "Lucrari pentru asigurarea sigurantei in exploatare pe Autostrada A1 Orastie – Sibiu, Lot 3, km 43+855 – km 65+965( km 270+000 – km 290+000) Lot 1- Intretinerea curenta a partii carosabile conform prevederilor caietului de sarcini", cu contract atribuit in 01.11.2017 catre HIDROCONSTRUCTIA contra 1,290,670.48 RON fara TVA.

-> "Lucrari pentru asigurarea sigurantei in exploatare pe Autostrada A1 Orastie – Sibiu, Lot 3, km 43+855 – km 65+965( km 270+000 – km 290+000) Lot 2 -Lucrari privind asigurarea scurgerii apelor pluviale - conform prevederilor caietelor de sarcini", cu contract atribuit in 01.11.2017 catre HIDROCONSTRUCTIA contra 657,685.73 RON fara TVA.

Vice33

Ce va face COMSA dupa discutiile de saptamana trecuta si dupa ce unii colegi au informatii pe surse (nesigure momentan) ca se pregateste un proces impotriva CNAIR...? Ce se stie destul de sigur? Va face proces si lucrarile vor ramane blocate pe lotul 3...?

cristi5

Daca te uiti pe filmarea comisiei parlamentare de zilele trecute, domnul de la Comsa (care o rupe bine pe romaneste) este destul de relaxat,  daca aveau de gand sa dea in judecata CNAIR maine chiar nu vad de ce s-ar fi dus la comisie. E un semn bun zic eu, dar asta nu inseamna ca nu ii vor da in judecata poimaine.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


TibiV

La mizeriile pe care le face CNAIR, orice antreprenor ar trebui sa fie relaxat.
Chiar si Judecatoria Ghimpati ar trebuie sa le dea castig de cauza... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

flashu74

Imagini de ieri de la turnarea fundatiei pentru pilonii din interiorul organizatiei de santier de la viaductul2-Bejan.









Powered by API/PUM imgur uploader

flashu74

#38244
Imagini de astazi cu sapatura dinspre CF. Se cam apropie de cota.






Powered by API/PUM imgur uploader
In dreapta jos se lucreaza la pilonii de linga DN.

flashu74


flashu74


Ionut

Quote from: flashu74 on February 17, 2018, 07:00:09 PM
Se căra săpătura la Soimus.

O folosesc la ceva? Am impresia ca s-a mai discutat, insa mi-a scapat amanuntul asta.

flashu74

#38248
Da. Se foloseste la terasament intre viaduct Soimus si lilieci1.
Cred ca acum fac depozit deoarece nu sunt conditii pentru terasamente.

DaniJ90

Se lucreaza la terasament la Gothatea (Ilia).Era un excavator, un buldozer si o basculanta.Din pacate nu am poze...