News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 20 Guests are viewing this topic.

tonică

#3675
Quote from: mariansb on September 30, 2012, 11:17:54 PM
Multumesc,boer_escu!Cred ca am inteles acum.Practic nu au facut nimic la structura acelui prim viaduct,spre Cristian.

Quote from: boer_escu on September 30, 2012, 11:06:34 PM





Uploaded with ImageShack.us

De fapt mariansb, ai inteles nitelus gresit.
Dinspre sibiu, dupa x-ul acela urmeaza o urcare usoara, un mare debleu in dealul de care zicea nenea_hartia ca-i dubios cum de nu se apuca de el, apoi un rambleu cam in dreptul km 73+450, iar un debleu, de data asta mai usor si abia apoi viaductele gemene, asa cum se poate vedea si pe harta.
Ei bine la aceste viaducte s-a lucrat bine, chiar de pe la incepututrile lucrarilor existand deja, cum se poate vedea si in ultimul filmulet al lui eurocopter ( ) la minutul 3.10, patru perechi de piloni.

tonică

Cautat si gasit o imagine si de la sol realizata tot de colegul nostru boerescu caruia ii multumesc astfel, din nou, pentru imaginile facute acolo in plina cursa ciclista... :D


Quote from: boer_escu on August 16, 2012, 10:55:06 PM

Viaductele gemene in preajma viitorului tunel:

By boer_escu at 2012-08-16


mariansb

Mersi,tonica pt.lamuriri!Asa mai merge , dar tot mai au de tras acolo.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

rasvan2006

#3678
stati linistiti ca se lucreaza de zor la dealul respectiv(vezi masinutele alea inalte)....se asigura dealul sa nu o ia la vale (cand vor fi mai multe ploi :))....de mai bine de o luna se foreaza si se baga piloni forati si aproape au terminat primul rand de piloni si au trecut la urmatorul (vreo 3-4 metri mai jos)...cred ca o sa fie vreo 3-4 randuri inainte de a se apuca efectiv de nivelat zona autostrazii.
legat de cealalta zona (dealul din dreptul cristianului) abia s-a relocat  o teava de acolo care traversa autostrada, nu stiu cand se vor trezi astia de la transelectrica sa isi mute stalpii, sper ca anul acesta sa poata deschide autostrada pana la giratoriul acela nou.

Klaudiu!!!

#3679
O comparatie:  acum
Quote from: iuli on September 28, 2012, 10:50:21 PM

Scuzati calitatea filmarii dar e prima data cand si conduc si filmez in acelasi timp.
Nu incercati asa ceva pe o sosea deschisa traficului!!!

      si atunci,               cine ar fi crezut ?

http://www.youtube.com/v/uQlmVmScCMs

Bravo UMB!!!!! :gj:

isotech_ro

dupa cum se prezinta stadiul lucrarilor pe pe loturile Sibiu - Orastie, este putin probabil ca lucrarile se fie finalizate la termenele contractuale, cele mai realiste termene care le pot avansa ar fi, in conditiile in care este asigurata si finantarea ( atentie in acest moment decontarile POS-Trans sunt SUSPENDATE, platile trebuind sa fie asigurare de la Bugetul de stat ):

-lot Astaldi - circulatie pe 31.08.2013
-lot Impreglio - circulatie pe 31.08.2013
-lot Straco - circulatie pe 31.12.2013
-lot Strabag - circulatie pe 31.12.2013

nici pe tronsonul Orastie - Deva, si in special pe tronsonul Straco, lucrarile nu mai sunt de mult in grafic, probabil se va deschide la finele anului circulatia pe un fir, cu solutii provizorii la nodul Orastie ( accesul pe si de autostrada se va face dupa o asteptare la bariera CF Halta Geoagiu  :lol::o ... un mare semn de intrabare este si pe segmentul Strabag, viaduct nr. 21 - km30 (cel de linga albia riului Mures)

tonică

Quote from: isotech_ro on October 01, 2012, 09:19:37 AM

nici pe tronsonul Orastie - Deva, si in special pe tronsonul Straco, lucrarile nu mai sunt de mult in grafic, probabil se va deschide la finele anului circulatia pe un fir, cu solutii provizorii la nodul Orastie ( accesul pe si de autostrada se va face dupa o asteptare la bariera CF Halta Geoagiu  :lol::o ... un mare semn de intrabare este si pe segmentul Strabag, viaduct nr. 21 - km30 (cel de linga albia riului Mures)

La km 30 acolo cica n-ar fi viaduct, au elucidat problema colegii nostri cu imagini. Foreaza piloni pentru rigidizarea malului si-apoi vor umple cu pamant probabil...
La nodul de la Orastie eu inca as mai spera la un fel de miracol caci la o adica lotul care continua de-acolo si trece dn-ul este tot al lui Strabag. Poate vor reusi sa se axeze pe terminarea acelui nod de pe lotul 1 Orastie-Sibiu, fie el si doar pe un fir de mers. N-am mai vazut insa fotografii de-acolo chit ca-i aproape de dn asa ca astept filmul lui eurocopter care ne va dezvalui daca au vreo sansa la 'miracole' ori sunt prea in urma cu acel nod...

Ionut

Ne vom edifica pentru Deva-Orastie... in curand. Tineti pumnii stransi pentru Eurocopter sa nu mai dea de probleme si sa zboare cat mai curand. :)

radutm

Cateva poze de azi la nodul de la Giarmata, unde este forfota mare pentru deschiderea de miercuri:











cont inchis

iuli

Merci de imagini. Oare cat vor sta marcajele provizorii? Si oare cand vor pune stalpii de iluminat in nod?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MHN

mariansb & boer_escu, o :cheers: pentru update-uri si aici :)

Legat de nodul de la Giarmata, cateva imagini dinspre Lipova spre Timisoara, in completarea celor postate de catre Doppler si radutm (o :cheers: si pentru tine):





Mai multe imagini aici.

Quote from: iuli on October 01, 2012, 12:49:08 PM
Merci de imagini. Oare cat vor sta marcajele provizorii? Si oare cand vor pune stalpii de iluminat in nod?
Ieri am vazut un transport de stalpi catre lotul lui UMB. Deci, probabil ca acesta va fi iluminat inaintea nodului de la Giarmata.
Insa ne place sa fim surprinsi :)

iuli

Sa nu fie stalpii celor de la UMB pentru nodul de la Izvin.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

#3687
Baieti, multumim de efort! Sunteti pregatiti sa va dati pe autostrada? :D Sper ca da.

N-as vrea sa fiu tocmai eu ala care e negativ... pur si simplu nu-mi pot explica de ce nu suntem capabili sa facem niste indicatoare CLARE si COMPLETE. Dupa mine acest indicator:


este incomplet. Din ce-mi dau seama e pus inainte de PRIMUL giratoriu de pe DJ691 dinspre Lipova. OK, semnalizeaza Nadlac/Szeged foarte frumos. Dar Lugoj/Bucuresti?!?!?! OK, eu ca sunt pasionat stiu ca pentru Bucuresti-Lugoj TREBUIE SA MERG SPRE INAINTE, spre Timisoara si voi da de un al doilea giratoriu... unde acolo vad (probabil) semnul de Lugoj si Bucuresti. Dar unul care nu stie ce face?

Nu se putea pune si semn A1 Bucuresti si sub Lugoj? Ce mare chestie, mai ales ca era loc! Sa fie clar pentru toata lumea, mai ales ca noi nu avem cultura autostrazilor si iar ne trezim cu derutati care dau inapoi sau, mai rau, merg pe contrasens...

MHN

Da, ai dreptate. Asa ar fi trebuit procedat cu indicatorul.
N-am idee daca e greseala de proiectare sau de executie.

PS: da, suntem pregatiti pentru un tur pe cei 9.5 km :)

Nebhotep

Quote from: Ionut on October 01, 2012, 01:26:48 PM
Sunteti pregatiti sa va dati pe autostrada? :D Sper ca da.

oare sa ma duc sa incalzesc motorul? parca era vorba ca se da drumul pe 30 septembrie? Sti ceva nou?