News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 25 Guests are viewing this topic.

Iceman

Rocklee de ce sau decopertat piloni forati la culeaua de la Branisca?

pentium10

Astăzi, 23.10.2017, Antreprenorul care construiește Lotul 4 al Autostrăzii Lugoj - Deva,  Asocierea Tehnostrade S.R.L. – Spedition UMB SRL, începe montarea grinzilor pentru realizarea viaductului de la km 97+750, respectiv la pasajul de la km 99+210 de pe lotul amintit.

Din acest motiv, se impune închiderea circulației pe DN 76, după cum urmează:

Pentru execuția lucrărilor de realizare a viaductului proiectat al autostrăzii A1 (km 97+750 din proiect) se închide circulația pe DN 76, pentru câte 30 de minute la interval de 2 ore, pe sectorul cuprins între km 2+415 – 2+480 – localitatea Șoimuș;
Pentru execuția lucrărilor de realizare a viaductului proiectat al autostrăzii A1 (km 99+210 din proiect) se închide circulația pe DN 76 pentru câte 30 de minute, la interval de 2 ore, pe sectorul cuprins între 0+000 – km 0+690 (Podul Șoimuș).
Sectoarele amintite vor fi închise complet, motiv pentru care rugăm participanții la trafic să manifeste înțelegere sau să aleagă una dintre rutele alternative:

Dacă circulă pe A1 de la Sibiu spre Deva, să coboare de pe autostradă la Nodul Simeria;
Dacă circulă spre Sibiu, să traverseze Deva – Simeria și să urce pe A1 la Nodul Simeria.
Dacă circulă spre Brad, să folosească DJ 709 A, Brănișca – Țebea.
Pentru execuția lucrărilor de realizare a viaductelor de pe autostrada A1, Lotul 4, se instituie restricții de circulație pe DN 76 și pe sectorul cuprins între km 4+135 – 4+240, în zona localității Bejan, jud. Hunedoara, pe jumătate de cale, circulația fiind dirijată cu semafoare. Toate lucrările se execută numai în timpul zilei, atâta timp cât permite lumina naturală.

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/lucr%C4%83ri-la-%C8%99oimu%C8%99
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

alecu26

Iceman, pilotii aceia au fost facuti de fapt ca si piloti forati. (nu e ceva namaintalnit...vezi viaductul de le ST4, din deal, ala facut primul de Porr si pe care se cicula demult).

Au decopertat sa-i poata da cu emulsie...ca probabil au scris in proiect o nota de genul....orice suprafata din beton in contact cu pamantul se va trata cu emulsie bituminoasa.

O prostie in acest caz daca ma intrebi pe mine. Au stricat bunatate de umplutura de pamant naturala, consolidata in milioane de ani, pentru ce o sa faca ei. Betonul ala e oricum cu acoperire mare fata de armatura, e ingropat, nu prea este apa acolo.
Drumurile noastre POATE;

rocklee

In următoarea imagine se vede fundația unui zid

ciprinel

#36574

Eu din ce vad si stiu din pozele trecute o parte este si umplutura fata de pamantul natural. Si din ce mai vad in pozele puse de rocklee, se vede clar o mica fundatie jos langa ei(piloni) pentru a ridica un fel de zid ca sa nu fuga umplutura ce va veni.

perfidus

Foate bune vesti Rocklee. Nu te lasa, se vede foarte bine progresul in poze.
Referitor la fundatia aceea de zid, cred ca se va face zidarie de "biscuiti" acolo avand in vedere drumul judetean de langa.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

rocklee

#36576
Și eu mă mai gândesc  la  acelasi lucru  ca vor   face zid de biscuiți. ..pe cei de la umb nu i-am vazut pana acuma sa foloseasca biscuiti  de aceia de beton..

Iceman

Multumesc pt lamuriri......Era ciudat de ce sau decopertat acei piloni,acum are logica...Sper ca ploile sa nu ii incurce pe cei de la UMB si sa aiba acelas randament ca si pana acum...

alecu26

Toamna ca asta mai rar pana acum. Comparati cu toamna, si chiar vara trecuta. 2-3-4 zile de ploaie sunt bine venite. (...suntem ca in bancul acela cu 2 frati...unul inginer constructor unul fermier).
Drumurile noastre POATE;

patratel_ro

De ce nu au inceput si la breteaua spre autostrada? Nu era mai usor sa inceapa 8-10 m pana nu e giratoriul sub trafic?






Powered by API/PUM imgur uploader
[/quote]

NGC

Am uitat o informatie importanta ajunsa la centrul de comanda a vrabiutelor.

CNAIR vrea sa contracteze completarea SF pentru PiSi, in care sa se revizuiasca analiza cost-beneficiu.

Nu am alte informatii deocamdata, dar cred ca aflam ceva cat de curand.

TibiV

Quote from: pentium10 on October 23, 2017, 11:06:17 AM
Pentru execuția lucrărilor de realizare a viaductului proiectat al autostrăzii A1 (km 97+750 din proiect) se închide circulația pe DN 76, pentru câte 30 de minute la interval de 2 ore, pe sectorul cuprins între km 2+415 – 2+480 – localitatea Șoimuș;
(...)
Pentru execuția lucrărilor de realizare a viaductelor de pe autostrada A1, Lotul 4, se instituie restricții de circulație pe DN 76 și pe sectorul cuprins între km 4+135 – 4+240, în zona localității Bejan, jud. Hunedoara, pe jumătate de cale, circulația fiind dirijată cu semafoare.

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/lucr%C4%83ri-la-%C8%99oimu%C8%99

Ceea ce am subliniat pare sa arate ca se apuca de elevatiile viaductului de coborare de pe dealul cu lilieci, cel dinspre calea ferata...
Dar imi da ceva "cu virgula"...
Intre pasajul de urcare (~ km 2+450) si cel de coborare (~ km 4+190) pe DN76 sunt 1,76 km... Iar traseul DN76 nu este sinuos fata de traseul A1, practic sunt paralele.
Ceea ce ar insemna ca traseul A1 pe deal are cel putin 1,5 km, nu 1 km cum s-a estimat aici pe forum...

Gresesc eu calculele sau pozitiile kilometrice ?
Este enervant ca la Bejan au dat doar pozitia kilometrica pe DN76, nu si pozitia kilometrica din proiectul autostrazii, asa cum au facut la celelalte doua viaducte...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee

din ce am inteles din comunicat ....se vor ridica grinzile la viaductul de la nodul soimus  ??? ....si se vor ridica grinzile peste dn76 si la  viaductul ce urca pe dealul cu lilieci... :)

iar in partea dinspre cf...se va circula alternativ pe cate un fir ...pentru ca se vor apuca de viaduct ....

presimt ca voi avea de lucru nu gluma ... 8)

rocklee

#36583
laudarosi vin in vizita numai unde le place si se lucreaza .....

https://www.facebook.com/MinisterulTransporturilor/posts/2078579325704279


Germany

Au asamblat deja macaraua monstru ? Urcä deja grinzile ?

O zi bunä