Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 18 Guests are viewing this topic.

rocklee

#36465
sapaturile din dealul cu lilieci .... 8)

partea dinspre cf  :)































Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee

#36466
si ultimile imagini din goana masini 






























Powered by API/PUM imgur uploader

imi cer scuze celor  pe care i-am  plictisit si i-am stresat ...cu fotoreportajele mele ...de azi inainte ele vor fi foarte rare...spre deloc

va multumesc ....si sa auzim numai de bine ...rocklee

Liviu_udr


Liviu_udr


Quest

Liviu, inteleg ca era ceata, dar n-ai poza cu pasajul de la Holdea ? Au suprabetonat sau tot mai sint la armaturi ?
Common sense will get you far !

Liviu_udr

Erau mulți muncitori pe armături. Nu au betonat încă.

SkyPilot

Quote from: Liviu_udr on October 17, 2017, 12:10:07 AM
Holdea, 16.10.17:

Multumesc foarte mult pentru imagini! +1! :cheers:
Parca au creat artificial ceata, exact cat sa ascunda lucrarea!

Ionut

@rocklee

Din ce vad in poze la viaductul Branisca sunt puse toate grinzile, corect? Si avem predalele toate si armarea pe primele 3 deschideri dinspre Soimus, da?

rocklee

#36473
Ionut ...da  :)....la pasajul branisca  sunt puse toate grinzile si pe o mare parte sunt montate predalele si pusa armatura ...

imaginile cu sapaturile din dealul cu lilieci sunt facute spre capatul cu calea ferata ....se lucra sus pe deal si se sapa si pe portiune unde nu era atacat inca ....pentru cei ce trec prin zona ...cad pietre ...se lucra intens la relocrea stalpilor  de inalta ...acum am prins din mers si lucrarile la ceilalti doi stalpice trebuie relocati ....iar cel mai interesant din ce am vazut ieri a fost ca se incearca finalizarea terasamentului intre viaductul branisca si barajul mintia ...primele imagini facute arata ca se sapa si in  zona haldei de steril ......iar la viaductul soimus ...se cofreaza partea de sus a ultimilor piloni ai pasajului ...poate pina in iarna ...vedem grinzile puse sus  ...

o zi frumoasa va doresc .... :D

alecu26

Niste zvonuri spun ca exista probleme cu inca un zid din acela cu ""biscuiti"".
Drumurile noastre POATE;

rocklee

unde ....au probleme cu biscuiti ....lotul 3 grind cumva ... :o

alecu26

Da, pe acolo. Dar nu mi-e clar exact la care din ziduri.
Drumurile noastre POATE;

vancouver

Mai bine sa puna niste crema de ciocolata intre biscuiti si ies niste Eugenii bune. Pe santier mai bine fac zid de sprijin de beton. Apoi pot sa-l vopseasca sa arate ca biscuitii.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

NGC

#36478
Am uitat ce era mai important. :D

Quote from: NGC on October 14, 2017, 01:28:23 PM
Toate solicitarile de amanare a termenului de depunere a ofertelor pentru PiSi 1 si PiSi 5 au fost respinse.
A mai ramas totusi putin timp in care se mai pot cere clarificari.

Quote from: Ionut on October 15, 2017, 02:39:03 PM
Sunt doua mari probleme: Ordinul 600 si calitatea ofertantilor in conditiile in care isi bat joc cu raspunsurile la clarificari. Nici nu pun la socoteala restul de blocaje posibile. Sincer, eu in acest moment nu sunt vesel deloc, dimpotriva. O sa vedem, sper sa ma insel si sper sa se rezolve problemele.

Pentru PiSi 1 si PiSi 5 mai avem sanse sa se mai rezolve ceva.

Informatia inca nu este publica, dar pot sa va spun ca STRABAG a contestat si la PiSi 1 si la PiSi 5 si a cerut, printre altele, prelungirea termenului de depunere cu 30 de zile.

Chiar daca se vor respinge contestatiile, potentialii ofertanti mai pot eventual castiga zilele corespunzatoare rezolvarii contestatiilor peste actualul termen limita.
Ar mai fi eventual si zilele necesare adoptarii eventualelor masuri de remediere, plus eventual inca ceva daca se va merge si la CAB, dar situatia se aseamana cu cea de la DX12.

alecu26

Deci se merge inainte.

Era sa uit: consultanta? se liciteaza ceva?

Sau e evident ca aviz de mediu vom avea cam in 2-3 ani si pana atunci oricum nu avem nevoie de consultanta.
Drumurile noastre POATE;