Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 25 Guests are viewing this topic.

rocklee

#35565
imi cer scuze de la TUDOR STEFAN ...pentru ca i-am furat doua imagini interesante ...


in aceasta imagine ..lipsesc doua coloane de beton ...de la viaductul soimus spre autostrada ...si nu stiu de ce ... ??? ??? ???


original image

iar aceasta imagine cu sapatura din dealul cu lilieci este ...spre calea ferata ...din capatul acestei sapaturi va incepe un debleu ce va duce la vitorul viaduct de la coborarea de pe dealul cu lilieeci peste cf .... :) :)


original image

Powered by API/PUM imgur uploader

Vice33

Quote from: Vice33 on August 19, 2017, 07:48:57 PM
Am 2 intrebari:

1. conducta inglobata-betonata din stanga va ramane sub autostrada?
2. Acel colt de pamant/deluţ din stanga imaginii de langa acea conducta betonata va fi sapat dupa ce se termina relocarea tevilor, nu?





voicul

Din ce imi aduc aminte, pe forum, s-a vorbit ca autostrada va trece peste conducta.

Vice33

Quote from: voicul on August 20, 2017, 07:53:43 PM
Din ce imi aduc aminte, pe forum, s-a vorbit ca autostrada va trece peste conducta.

Multumesc pentru lamurire.

ciprebbe

Quote from: mishu77 on August 20, 2017, 04:41:58 PM
Pana la urma la cariera care este solutia aleasa?

Credeam ca s-a scris pe forum solutia de la cariera, se muta axul autostrazii mai spre sat  iar coloanele forate indoite si acoperite .....uitam de ele .... mai si pierde si UMB-ul :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Liviu_udr

Tot respectul pentru cei care ne țin la curent cu desfășurarea lucrărilor!

NGC

Cum de ne-a scapat asta?

Vrabiutele zic ca a fost ceva comisie pe teren si ca s-a dat drumul la o portiune din LD4. :lol:

Am primit si niste poze dar le pun maine, impreuna cu mai multe detalii.

vancouver

Cumva comisia a constatat ca nu are ce sa constate?  :lol:
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

alexV


pbh

O doamna de la mediu declara senin ca nu sunt urme de guano. Ori liliecii erau constipati ori cei care trebuiau sa minitorizeze grota nu au fost niciodatat pe acolo. Raspuns corect, var. 2. Probabil ca UMB era gata sa inaugureze prin ANL noua garsoniera pt lilieci. Banii ii recupereaza dar timpul pierdut nu!
Sa speram ca nu apare acum un "ecologist" care a vazut vreo fantoma acolo si sa ne trezim ca in Romania si fantomele sunt protejate de lege. Nu ar fi ceva iesit din comun pentru noi sa facem o comisie numita Ghostbusters.

mishu77

Quote from: ciprebbe on August 20, 2017, 09:01:35 PM
Credeam ca s-a scris pe forum solutia de la cariera, se muta axul autostrazii mai spre sat  iar coloanele forate indoite si acoperite .....uitam de ele .... mai si pierde si UMB-ul :)

Multumesc ciprebbe. Poate sa scris si nu am vazut eu ... Totusi mutarea asta nu implica alte exproprieri si restul chestiilor birocratice AM, AC ? Adica alt timp pierdut ...

cristi5

Este AC acolo din cate stiu.
http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=16/45.912/22.787/0

In articolul alarmist cu "noul Aciliu de la Bretea Muresana" solutia era descrisa (daca retin si inteleg bine) ca o ridicare a autostrazii, astfel incat sa nu trebuiasca sapat in dealul instabil. Ceea ce pare logic.

NGC

Se circula pe LD4 la Km 90+600. Pun imediat pozele.

NGC

Un vultur plesuv batran a reusit sa captureze momentele importante ale deschiderii portiunii din LD4.

Mai intai un Picasso semnat de COMSA, intitulat "Holdea in ceata".



NGC

Quote from: NGC on August 20, 2017, 11:34:24 PM
Vrabiutele zic ca a fost ceva comisie pe teren si ca s-a dat drumul la o portiune din LD4. :lol:

Comisia s-a deplasat la Soimus.



O privire in spate catre forezele de pe deal.