News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 29 Guests are viewing this topic.

rocklee

forajele din partea se sus a pasajului... :)



rocklee

nodul soimus ...unde ma prins in actiune @caf ..pe care il salut  :)

la nodul soimus noutatile se vad in imagini.... :D


rocklee

si ultimile imaginide  la nodul ilia ...


creste terasamentul intre pasjul cf si pasajul dn7

rocklee

imagini de la nodul ilia unde se intareste fundatia terasamentului ....


rocklee

#34894
si o intrebare pentru specealisti....ce sunt aceste semne bagate in fundatia terasamentului refacut de la nodulilia acolo unde sa surpat si unde zublin a bagat piara sparta prin forare ....


o seara buna va doresc ....rocklee :thumbsup:

http://imgur.com/a/OZ2tQ

http://imgur.com/a/jTYbs

https://www.facebook.com/rufiusdieter.stefani/media_set?set=a.1224136344382488.1073742024.100003584026406&type=3

user201

Aș avea și eu o întrebare, că tot veni vorba despre noi licitații:
Ce se mai aude cu porțiunea Holdea- Margina, în special cu tunelurile?

Iceman

Rocklee  :cheers:....Multumim.....Daca aveai o drona era super,mereu am vedea mai multe, mai bine, aceste lucrari :)

Ionut

Vrabiutele anunta cum ca s-ar accepta munca facuta de Salini la proiectul tunelurilor si s-ar scoate la licitatie FIDIC Rosu intr-un final. Dar nu se stie cand, evident. Oricum, pe subiectul asta nimic nu este cert. Personal, nu am prea mari sperante ca vom vedea in curand o intelegere acolo si rezolvarea situatiei contractuale (semnare act aditional). Iar licitatia pentru tuneluri este horror pentru CNAIR. Vai mama noastra. O sa stam cu gaura acolo si o sa fie macel pe cei 14 km de drum "national" european (DN68A).

__dir

^ Sunt prea mandri (sa nu zic altceva) pentru a contracta o firma de consultanta specializata in tuneluri?

Allex

^ in lipsa unei consultante cred ca vom avea recorduri la numarul de amanari si la perioada de timp de la lansare pana la deschiderea ofertelor. Sper sa ma insel.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

user201

@Ionut

Mulțumesc de info.
Având în vedere și licitațiile actuale, tocmai de numeroase ambuteiaje și accidente pe cei 14 km mă tem și eu, având în vedere experiența de anul trecut de pe lotul Impre... ce fusese închis.

Quest

Quote from: Ionut on July 08, 2017, 12:33:55 PM
Vrabiutele anunta cum ca s-ar accepta munca facuta de Salini la proiectul tunelurilor si s-ar scoate la licitatie FIDIC Rosu intr-un final. Dar nu se stie cand, evident. Oricum, pe subiectul asta nimic nu este cert. Personal, nu am prea mari sperante ca vom vedea in curand o intelegere acolo si rezolvarea situatiei contractuale (semnare act aditional). Iar licitatia pentru tuneluri este horror pentru CNAIR. Vai mama noastra. O sa stam cu gaura acolo si o sa fie macel pe cei 14 km de drum "national" european (DN68A).

Subiectul a intrecut la intirziere orice inchipuiri. Ar merita Cutter sa contacteze pe filiera parlamentara omologi de-ai sai din tari cu buna absorbtie a fondurilor UE pe transport, si sa se inspire din experienta lor pe o speta similara, prin care in urma unui AM revizuit, solutia tehnica presupune aparitia de tuneluri. Cit de complicat poate fi sa modifici contractul si sa tii un nou tendering pe subiect ? Cit ?

Separat, in Serbia de ex, tara non-UE, chiar sapt trecuta am vazut un material cu o noua portiune de A care are si un tunel de lungime medie, despre care constructorul enumera sistemele de ventilatie, video, IT, semnalizari etc. cu care va fi dotat. Nimic special, lucrari de arta, care presupun strapungerea unui munte, si care se fac in toata lumea in mod curent.
Common sense will get you far !

NGC

Am actualizat sinteza platilor. Scriu doar aici, pentru ca s-a platit factura restanta a lui UMB, dar au fost cateva plati si pentru alte autostrazi.

Cuneo

#34903
Super poze, mulțumim rocklee!
Doar că niște putori de jurnaliști, în loc să meargă pe teren, își câștigă pâinea și cu ajutorul muncii tale!  >:(
http://www.opiniatimisoarei.ro/ultimele-imagini-de-pe-autostrada-lugoj-deva-de-unde-am-putea-merge-direct-pe-a1-din-timis-pana-la-sibiu-foto/09/07/2017

rocklee

#34904
e totul ok ...au pus sursa si trimitere pe pozele de pe forum  .....iar daca le folosesc ...sa le foloseasaca pe subiectul care reprezinta fotografia ...ceia ce au si   facut .... :)