Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 32 Guests are viewing this topic.

TibiV

Doar daca vreo 30, poate 40 de copaci pe o suprafata de peste 10 ha (totala, nu doar cea expropriata) se poate numi "padure"...

Pozele facute de colegi la Holdea arata clar ca in zona nodului NU exista nici o padure, doar niste copaci razleti.

Dar poate la Romsilva in acte figureaza ca "padure". Orice este posibil...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Quest

In nod intr-adevar nu mai exista padure, dar exista pe portiunea bretelei de coborire de pe / urcare catre A.
Common sense will get you far !

NGC

Despre aia este vorba, adica despre ce s-a discutat in 14.06.2017.

cutter

Quote from: NGC20 on June 30, 2017, 08:34:35 PM
Este a doua tura de exproprieri suplimentare de la Holdea.
Dupa expropriere ar trebui sa vedem si AC pentru ce mai este de facut la Holdea.

După emiterea deciziei de expropriere. Adică peste vreo două luni.

Și mai este și problema contractuală - nu s-a semnat încă, din informațiile publice, un act adițional pentru suplimentarea contractului inițial cu această descărcare care nu a fost prevăzută în licitație/ofertă. La întrebările de până acum MT/CNAIR nu oferă un răspuns - "vom vedea", "vom căuta o soluție", etc etc.

rocklee

E bine ca se face .....restul e bla blat. ....adică probleme birocratice

Quest

Eu spuneam ca i-au lamurit pe cei de la Comsa sa-si temporizeze ritmicitatea lucrarilor ptr ca UMB sa-i ajunga din urma, astfel incit LD3 & LD4 sa fie date simultan in trafic anul viitor (an aniversar).
Vancouver mi-a contestat vehement punctul de vedere, dar temporizarea e reala, doar ca nu prin munca de lamurire, ci prin intirzierea AC, justificata de tot felul de proceduri birocratice de parcurs...

Mi se pare o tactica paguboasa, ptr ca lumea nu va tine minte ca in 2018 s-au dat in trafic 50 km de A1, ci ca in 2017 desi s-ar fi putut cu un efort birocratic, nu s-au dat 25 km (LD3), la fel cum in 2016 desi se putea nu s-au dat 15 km (sector LD2).
Common sense will get you far !

Dominik

Quest, dupa cum am vz s-au apucat mai serios si la nodul Ilia, iar la Holdea lucreaza sustinut, daca se mentine ritmul acesta, eu zic ca sunt sanse sa deschida lotul 3 anul acesta, sunt 5 luni de lucru fara Decembrie !
You're in Steelers Country

adiarc

^cum sa fie 5 luni de munca,cand noi NU avem AC pentru toate lucrarile ramase de efectuat?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Dominik

Vine si AC-u, au unde sa lucreze pana atunci
You're in Steelers Country

cutter

Quote from: rocklee on July 01, 2017, 08:52:39 AM
E bine ca se face .....restul e bla blat. ....adică probleme birocratice

Păi de la bla-bla-ul ăla, cel mai probabil n-o să fie deschis circulației LD3 anul ăsta...

horatiu.cosma

Stadiul fizic de 78% pe LD 3 e de fapt 90-95% pe 85% din lungimea lotului și 10-15% pe zona Holdea. A privi totul global, pe ideea ca se face 3% avans (global) lunar e o  abordare superficiala. În primul rand, încă nu exista AC pe zona expropriata de guvern săptămâna asta și cel mai probabil va mai dura încă 6-8 saptamani pana atunci. Pana la AC, avansul global va fi de 1% lunar, fiindcă pur și simplu nu mai sunt lucrări masive de executat cu excepția Holdea. La Holdea, dupa ce va veni AC ul, nu poti intra cu 100 de utilaje pe metru pătrat, plus exista timpi tehnologici care trebuie respectați, octombrie/noiembrie/decembrie nefiind cele mai propice luni pentru umpluturi, asfalt, marcaje etc. LD 3 nu se va termina anul asta, exact din cauza bla bla-urilor întârziate anul asta de incompetenta și indiferenta unora.

NGC

Quote from: cutter on July 01, 2017, 03:48:26 AM
Quote from: NGC20 on June 30, 2017, 08:34:35 PM
Este a doua tura de exproprieri suplimentare de la Holdea.
Dupa expropriere ar trebui sa vedem si AC pentru ce mai este de facut la Holdea.

După emiterea deciziei de expropriere. Adică peste vreo două luni.

Corect!
Oricum va mai dura consemnarea sumelor la banca si emiterea deciziei de expropriere, ca si defrisarea de altfel, dar principalul obstacol pentru emiterea AC a disparut.

Europiu

Bine punctat Horațiu! Pe deasupra, toate adăugirile de la Holdea, nefiind încă parte din contract, nu se adună la referința pentru 100%, right?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Quest

Tot vorbim despre Holdea, dar sa si vedem cum va arata autostrada in zona. Citeva capturi de ecran ale proiectului, de la Ecoduct #2 @ km 57+710 si pina la giratoriul de la Holdea, in versiunea cu semnalizari provizorii (pina vor aparea tunelurile).







Common sense will get you far !