Author Topic: Autostrada A1 Bucuresti-Nadlac  (Read 7788848 times)

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

adrian rosca

• Legend
  • *
Re: Autostrada A1 Bucuresti-Nadlac
« Reply #32370 on: December 22, 2016, 03:50:06 PM »
Trecand peste socul momentului, sa ne gandim putin la ce trebuie facut pe mai departe:

- conducerea CNAIR/ MT clar trebuie sa mearga la cos;
- concentrarea eforturilor pentru finalizarea urgenta a sectiunii D intre km 42+695 - km 47+090 pentru a se putea deschide sectiunile A, B, C in mod legal. Vad in poze ca lucrarile sunt avansate, asa ca ar fi o chestiune de cateva luni pana la finalizarea lucrarilor. In acelasi timp Salini pot sa-si rezolve si coditele ramase pe A-C.
- finalizarea negocierilor cu Salini in vederea luarii unei decizii referitoare la sectiunea E si finalizarea proiectului ecoductelor in vederea scoaterii la licitati;

Si sa nu uitam de emiterea AC pentru LD4.
« Last Edit: December 22, 2016, 03:52:35 PM by adrian rosca »

sorinuss

• Youngster
  • *
« Reply #32371 on: December 22, 2016, 04:07:55 PM »
Bai magarilor de la minister. Credeam ca nu sunteti hoti si cred in continuare, dar voi sunteti prosti. Dai cu legea, asa faci cand iti e frica sa iti asumi raspunderea. Sa dea domnu sa nu fie nici un accident cu victime in urmatoarele 6 luni pe acesti 15 km. Ar trebui ca mr. Homor si Ciolos sa fie facut direct responsabili in acel moment. Se cheama cu intentie.

Rog hotnews sa preia postarile lui Ionut
@adrian rosca- bai nene, ne lasi

PS  Poate mesajul pare f dur, dar e o zi neagra pt infrastructura din Romania. De cand am fost dezinformat cu LD 4 se face un an si nu am mai postat nimic de atunci. Am citit si apreciat postarile de pe acest acest forum.  Sarbatori Fericite pt toti membrii!
« Last Edit: December 22, 2016, 04:26:39 PM by sorinuss »

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #32372 on: December 22, 2016, 04:19:35 PM »
Se schimba garda, se schimba lumea, se platesc polite, se faulteaza..... Nu trebuie sa ne mai miram.
Chiar si prin reactiile noastre de aici ii facem pe "unii" sa se bucure".

Asa ca avem o surpriza de pe A10

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=165.msg143300#msg143300

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

stangabriel

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #32373 on: December 22, 2016, 04:28:30 PM »
Multumim pentru pozele cu natura moarta. Expresive. Le-as numi "Incompetenta neagra....compactata"

Hai sa nu fim egoisti, nu e autostrada noastra, a celor de pe forum, sau a familiilor noastre care isi risca viata pe drumuri.

E si autostrada celor 60% + (45%) din populatie.... Ei vor sa mearga pe Dn....chiar , de ce sa mai mearga pe autostrazi?

Cu ganduri negre mai departe, continua lupta cine vrea si cine poate.  Eu continui.

Sarbatori fericite, forum! Pentru restul, ne intalnim pe Dn-ul cu 2 benzi.

adrian rosca

• Legend
  • *
« Reply #32374 on: December 22, 2016, 04:39:23 PM »
@sorinuss: sa va las sa ce? Rahaturi din asta au fost si o sa mai fie, nu trebuie sa ne lasam descurajati absolut deloc, chiar daca dezamagirea unora e mare in acest moment. Eu unul ma asteptam sa se intample inca din momentul in care guvernul actual a preluat esalonul 2 de la fostul guvern. Homor si Costescu nu au performat absolut deloc anul trecut ca si directori la Metrorex si CFR, de ar fi performat anul asta? Am spus asta de multe ori in ultimul an si doar m-am umplut de minusuri din partea unora dintre voi. Fara suparare!

Dominik

• Senior
« Reply #32375 on: December 22, 2016, 06:15:22 PM »
Trist domne trist, e o magarie fara margini ce a facut CNAIR acum de sarbatori....poate se sesizeaza pe acolo cineva si dau drumul anul asta desi slabe sanse...  >:(
« Last Edit: December 22, 2016, 06:26:35 PM by Dominik »

dr4qul4

• Legend
  • *
« Reply #32376 on: December 22, 2016, 06:25:29 PM »
Macar Salini a aratat bunavointa, ceea ce ma face sa sper ca nu vor copia practicile Imbecilio.
My plan:  1. A1  2. A10  3. A3 TgMures-Nadaselu+Suplacu-Bors  4. DX DNCB 5. A7-8 Ploiesti - Iasi 6. A12 7. CoBra

Asteptari 2016: licitatii pt SF-uri noi pt mai mult de 150km, MPGT aprobat, licitatie DNCB SUD si EST, avans dat pt viaduct Gilau, OS3 deschis  circulatiei, licitatie tunele LD3, licitatie pt unul din capetele PiSi (care vor ei).  Asteptari 2017...cucu

adrian rosca

• Legend
  • *
« Reply #32377 on: December 22, 2016, 06:31:28 PM »
Da, un plus si de la mine pentru Salini, mai ales ca tot i-am criticat destul in ultimul an.

Iceman

• Officer
« Reply #32378 on: December 22, 2016, 08:49:13 PM »
Ionut ...Multumim pentru poze :cheers:...Inca odata am demonstrat ca suntem tara tuturor posibilitatilor si ca la noi orice miracol tine 3 zile :o :o
Chiar daca cei 15 km nu sunt 100 suta gata din toate pct de vedere ...Acest tronson sar fi putut deschide asa cum este el in acest stadiu acuma.
Sincer nu ma mai mira nimic cand vine vorba a construii autostrazi in Romania ....Sunt de ani de zile pe acest forum si mereu am parte de surprize neplacute...Pana cand ....Totul ramane o surpriza....Am 36 de ani...Sper sa apuc pana la pensie ca tot ce se face la noi in tara sa fie facut eficient,coerent,nebirocratic si cat mai repede excutat pentru siguranta circulatiei pe sosele din tara noastra.

IlisescuV

• Junior
  • **
« Reply #32379 on: December 22, 2016, 09:27:30 PM »
Si eu care ma gandeam ca maine mai prind cativa km de A in plus.   >:( >:(
Asta e ... Romanistanul se intoarce.

AUT_XY

• Officer
« Reply #32380 on: December 22, 2016, 09:31:47 PM »
Hello !

I want to ask: What is the exactly problem now at the new highway-part from Dumbrava to Margina?
It is technically complete ready for traffic or?
Why is there still no opening? When is it expected to be openend?
Can anybody inform me a bit detailed?
I am from Bulgaria. But i live in Austria.

dorum

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #32381 on: December 22, 2016, 09:39:14 PM »
i will inform you very detailed:

Stupidity and bureaucracy

AUT_XY

• Officer
« Reply #32382 on: December 22, 2016, 09:40:34 PM »
Hmm, but technically it is complete fixed and ready to open for traffic or?

What is the main reason? When will it maybe be openend?
I am from Bulgaria. But i live in Austria.

yetiman

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #32383 on: December 22, 2016, 10:53:13 PM »
Desi nu am incredere in cifrele publicate de CNAIR in raportul lunii decembrie, totusi am sa pun graficele aduse la zi.

^The truth is that nobody can tell now when it will be opened. The road section from Dumbrava to Margina could be used for traffic, as you can see in the movie.
But there are some stupid reasons not to open it. The partial reception of the works cannot be done because of some stupid rules (or interpretation of rules).
According to the today's interpretation, it can be opened ONLY after the next section belonging to the same contract is finished.

„Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice.” — Esop
„Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei.” — Mihai Eminescu

timisoreanul

• Youngster
  • *
« Reply #32384 on: December 22, 2016, 11:46:10 PM »
Noi nu cunoastem toate detaliile contractului. Nici nu am studiat nici normele legale incidente. Dar, este de bun simt ca o lucrare poate fi receptionata partial si, daca este in stare de folosinta, poate fi folosita. Daca avem o cladire cu 10 etaje, dintre care 8 finalizate integral, nu le putem folosi pe acestea? Daca o firma se angajeaza sa realizeze 100 de km de autostrada, iar 99 sunt finalizati, nu ii dam in folosinta? Este aberant. Mai departe, putem face orice este legal. Receptia se poate face cu observatii, cu remedieri necesare, cu discutii intre parti. Dar despre ce vorbim? Cum s-a inaugurat Timisoara-Arad? Cat era autostrada de finalizata? Cum s-a inaugurat OS 3, cu toata opozitia constructorului? Iar acum am devenit mai catolici decat Papa. Vrem sa facem toate lucrurile ca la carte? Ok. Dar atunci autoritatile sa se miste in ritm de formula 1. Altfel, pur si simplu, ne batem joc de toata lumea. Daca vrem sa progresam cu adevarat, trebuie ca functiile importante in tara asta sa fie ocupate prin concurs si pe criterii de competenta. Asta este principala regula de la care trebuie sa plecam. Fara politica, fara favoritisme.