News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 30 Guests are viewing this topic.

Ionut

Multumim Marius!
@Redox: bine ai venit! :cheers:

Sa facem o recapitulare:



sursa: Romania Libera

Ceva vesti pentru anuntarea castigatorilor? Are cineva noutati? Macar zvonuri. :D

Ionut

Stiind ca acest thread e cel mai urmarit, pentru userii noi de pe forum si pentru cei care nu urmaresc acel thread, v-am pus pe threadul dedicat rezultatele campaniei din iulie-august de strangere de bani pentru filmarile din avion. Deja v-am invitat (pe cei "vechi") si ii invit pe cei noi sa se alature cu o contributie (cat de mica) pentru a putea duce traditia filmarilor din avion mai departe!

Userii noi sunt rugati sa-mi trimita mesaj privat aici in forum sau sa-mi dea email la contact@peundemerg.ro pentru a le trimite detaliile de plata. Daca aveti intrebari/nelamuriri comentati pe thread sau daca e ceva doar pt mine dati mesaj privat (PM) sau email.

:cheers:

iuli

Pe Google Maps a aparut deja Timisoara - Lugoj Lot 1.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

sebba

sa intelegem ca va fi operational "soon"?
acum cateva zile a trecut un prieten de-al meu si mi-a zis ca nu a putut sa continue spre Izvin pe A1 ca era blocat accesul...
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Pai va fi operational soon, da... cei de la UMB spuneau 15 septembrie parca. Dar e nevoie sa fie gata si nodul de la Giarmata.

tonică

Quote from: Ionut on September 04, 2012, 06:08:21 AM

Sa facem o recapitulare:



sursa: Romania Libera



Oau, oricum o stire in premiera ( cel putin pentru mine! )
Daca despre gilau-nadasel stiam ceva despre cifrele vehiculate dintr-o postare de-a lui alecu26 pe ssc, despre lot 2 timisoara-lugoj nu citisem pe nicaieri nimic.
Foarte interesant cum tocmai pe acel lot UMB-ul n-a mai dat pret de dumping precum pe celelalte loturi din lugoj-deva ci chiar un pret realist. Dar a iesit pe locul doi.. :D
Daca cineva ar vrea sa ingroape UMB-ul i-ar da si lotul 3 din lugoj-deva, la doar 40% din valoarea estimata stiinduse ca e cel mai dificil lot din cele licitate...

sebba

de ce l-ar ingropa? cand nu faci fata la o lucrare cauti colaborari
bani sa fie! si chef de lucru! nu cred ca ar fi vreo firma care sa zica "nu mai vreau lotu' X ca nu fac fata"
astea-s contracte de le iei odata la nu stiu cati ani, nu faci zilnic asa ceva si cred ca cea mai buna politica aplicata aici e aia cu "bate fieru cat e cald"
Sailing away! S/Y Haimana

iuli

Cred ca bataia celor de la UMB e clar pentru lotul 2 Timisoara-Lugoj. Acolo au pus pretul realist ca sa il ia pe ala. Restul sunt politici de dumping ca sa fie siguri ca iau macar un lot. Iar daca pierd lotul pe care il vor ei initial atunci se va trece la o negociere intre ceilalti castigatori si vor fi retrageri astfel incat fiecare sa isi ia de fapt lotul pe care il vor. UMB fiind pe locul 2 la lotul 2 Timisoara-Lugoj va fi urmatoarea aleasa.
Evident astea sunt calcule in functie de pret, care nu e singurul criteriu in alegerea castigatorului. Inca nimeni nu a spus ce procent din rezultatul final este pretul si cat e restul.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

tonică

Quote from: sebba on September 04, 2012, 11:49:19 AM
de ce l-ar ingropa? cand nu faci fata la o lucrare cauti colaborari
bani sa fie! si chef de lucru! nu cred ca ar fi vreo firma care sa zica "nu mai vreau lotu' X ca nu fac fata"
astea-s contracte de le iei odata la nu stiu cati ani, nu faci zilnic asa ceva si cred ca cea mai buna politica aplicata aici e aia cu "bate fieru cat e cald"

sebba "l-ar ingropa" nu fiindca n-ar face fata lucrarii ci fiindca nu e deloc un pret realist. Cu siguranta nu ar avea cum sa se incadreze in suma aceea de bani, fie si cu 10% mai mare. Pentru a face lotul 3 din lugoj-deva cu 89 de mil euro ar trebui sa mai vina cu inca pe-atat de-acasa.. ;)

iuli Ai dreptate si la o adica nici cnadnr-ul nu are motive sa-si calce singuri pe coada, mai ales ca intre timp a mai aparut un lot care pare-se ca va trebuit relicitat la un moment dat ( lotul 1 nadlac-arad, cel al lui romstrade..). Sper insa sa se grabeasca nitelus si sa anunte odata castigatorii ca si-asa vor pierde mult timp cu contestatiile si astfel nici in primavara nu se va apuca nimeni de lucru...Nici macar arheologii...

sebba

ah... pai stai... ca io am zis: "bani sa fie"
adica sa fie pretul corect, nu sa faca moca sau sa aduca bani de acasa
la genul asta de afacere ma refeream eu. si daca-s bani cat trebuie se gasesc si resurse
Sailing away! S/Y Haimana

Bogdan.j

Ceva noutati de la nodul de la Giarmata?
1992: Omenirea i-a pierdut pe Benny hill,Marlene Dietrich,Anda Calugareanu,Radu Tudoran. Am aparut eu. :D
Si vis pacem, para bellum.

ciprebbe

Vom avea din nou bani de drumuri? UE ne-ar putea debloca fondurile in septembrie

http://www.time4news.ro/administrativ/vom-avea-din-nou-bani-de-drumuri-ue-near-putea-debloca-fondurile-in-septembrie.html

Deci 2012-2013 mai raman 2.2 mld ? Oare ii cheltuim?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Quote from: Bogdan.j on September 04, 2012, 02:34:52 PM
Ceva noutati de la nodul de la Giarmata?

Nu am noutati decat ca se munceste... Sau vrei de fapt noutati din alta parte si ai intrebat subtil?


Picture 050_resize by blue_taty, on Flickr

Restul putin mai incolo, sa imi trag si eu sufletul  :-[ If you don't mind!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Earthchild

Quote from: marius_ar on September 03, 2012, 10:02:49 PM
Pana la noi inaugurari, sa ne delectam cu ce avem, adica A1 - Centura Sibiu:

http://www.youtube.com/v/NYjYOkNApQk

Ma bucur sa vad din ce in ce mai multe lucrari de acest gen in tara mea. Astept sa vad continuarea filmarii pana la frontiera!  :)
Un lucru observ si ma framanta totusi. Bariere noi noute deja deformate de impacturi. Parca ma doare inima... Oare asa se vede si in alte tari cu ceva mai multe autostrazi sau doar pe la noi se infig berbecii cu voluptate (si rapiditate) in ele?!

Bogdan.j

Quote from: iuli on September 04, 2012, 06:32:05 PM
Quote from: Bogdan.j on September 04, 2012, 02:34:52 PM
Ceva noutati de la nodul de la Giarmata?

Nu am noutati decat ca se munceste... Sau vrei de fapt noutati din alta parte si ai intrebat subtil?



Nu era ceva subtil :P...dar ma multumesc si cu ce va veni :)) :D...NU NE MAI TINE PE JARRRRR!!!
1992: Omenirea i-a pierdut pe Benny hill,Marlene Dietrich,Anda Calugareanu,Radu Tudoran. Am aparut eu. :D
Si vis pacem, para bellum.