Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 25 Guests are viewing this topic.

Ionut

Aproape de nodul Dumbrava/Traian Vuia, ne oprim pentru niste cadre frumoase, zic eu.

Mai intai un detaliu interesant. Atat constructorul, cat si consultantul, au laudat acest sistem de prindere a panourilor antiorbire. Se pare ca este cel mai bun de pe piata in acest moment. Teoretic, nu le vom vedea desprinse de vijelii (asta daca le lasi in pace si daca, dupa ce ai accident, vei pastra atat tipul de panou cat si sistemul de prindere).




Ionut

Privirea spre nod... un pic mai departe de locul in care suntem.







Zoom, spre nod.

Ionut

Din acelasi loc, dar privim inapoi, spre Deva. Detalii.







Ionut

Ajungem in nod (privire spre Lugoj).








Panorama. Privire spre Lugoj.

Ionut

Inca trei din nod.

Spre Lugoj.




Spre Deva.

Ionut

Bonus de pe lotul 2! Cateva cadre de pe pasajul de la Colonia Mica! Va mai aduceti aminte de el? E mai sus, pozat de la sol, din masina. Acum suntem pe el. Ultimele cadre, bonus, cadou, de pe lotul 2. :lol:

De pe pasaj spre Deva (ursi).




De pe pasaj spre Lugoj.




Pasajul, panoramat. Stanga - spre organizarea de santier Salini.




Multumim Salini-Impregilo pentru acces, explicatii si raspunsuri!

Gata, pauza mica de 10 minute. :lol:

Ionut

Sa mergem mai departe.

Lotul 3, Comsa. Am ramas foarte placut surprins de progres! Au asfalt (binder) mai peste tot, de la Holdea la Ilia. Sunt foarte putine zonele unde mai au mult de lucru (capetele - Holdea si ultimele structuri dinspre Ilia). In vara anului 2017 vor sa termine. Si au MARI sanse! Ah, nici nu mai zic ca se lucra. Cu astfel de vesti excelente, sa incepem, zic.

Mai intai cu zona Holdea, pozata de sus, din drumul national.
Din varf de deal, spre autostrada, mult in jos.






Si o panorama cu zona viitorului sens giratoriu pe drumul national. Se vede DN68A in dreapta.

Ionut

Zona spatiului de servicii de la Ohaba. Panorama. Belea! (Scuzati soarele, n-ai ce sa-i faci.)


^ Se lucra la asfaltarea zonei mediane.
Detalii in cadrele de mai jos.












De asemenea se lucra la debleul imens de deasupra spatiului de servicii.

Ionut

Mergem pe aliniament. Este cam aceeasi zona de mai sus ^.

Se vede ecoductul. :) Vedere spre Lugoj/Holdea.






Din fix acelasi loc, dar invers, vedere spre Deva/Ilia.









Ionut

^ Si doua panorame (stanga Deva/Ilia, dreapta Lugoj/Holdea). Fix din locul de mai sus.



Ionut

De-aici o sa fie o placere. Nu ca pana acum n-a fost, dar na. Binder peste tot...
Ne urcam in masini si mergem spre Deva/Ilia. Cu drona pe deasupra. :captain:

Poze din mers, din masina.


Asa, veti vedea MULTE zone cu stalpii pentru panourile fonoabsorbante instalati. Sunt IMENSI. Eu n-am mai vazut asa ceva in Romania. Nu stiu de ce sunt atat de multe zone protejate. Poate cine intelege proiectul stie sa ne explice (dupa ce termin fotoreportajul). O sa vedeti cat de inalti sunt.

Ionut

Dam bataie inainte, spre Ilia/Deva. Poze din masina.













Ionut


Ionut

Continuam.








Aici se vede cat de inalte sunt panourile fonoabsorbante! Priviti camionul. :)

Ionut

Tot inainte, pe asfalt, ca boierii.