Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 16 Guests are viewing this topic.

stangabriel

Cel putin pe Lugoj Deva ati prins vreme buna.
Felicitari.

Au terminat Salini de imbracat terasamentul  autostrazii in piatra?
Oare au terminat si studiile geo pentru tunele? Abia astept poze de la Holdea. Poate s-a mai miscat ceva. Avand in vedere roca moale in zona, cu o concentrare de forte , cred ca va fi gata nodul foarte repede.

Ionut

Incepem lejer, cu niste aperitiv.

A1 Timisoara-Lugoj din avion, TSR final approach.


Nod Izvin. Mai tineti minte reportajele de la sol?




Mai avem un pic si aterizam.


Bonus. A3 la plecare de pe CLJ.

TibiV

Ce bine arata "Bonusul" si de sus... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

#31818
Gata, sa incepem lucrurile serioase. Fotoreportaj de azi de pe loturile Lugoj-Deva, 2, 3 si 4! Pozele sunt facute de mine, asa ca daca mai gresesc sa ma corectati. Nu stiu daca am retinut la fiecare zona unde eram, e prima data cand ajung efectiv pe santierele astea si nu le cunosc ca altii. In primul rand, multumesc inca o data in numele API tuturor celor implicati in realizarea acestui fotoreportaj (si a filmarilor aeriene)! Sunt multe persoane carora le datoram aceste vizite. Si multi oameni nici nu se vad, sunt ascunsi. Deci, multumim!

Multumim constructorilor, Salini-Impregilo (lotul 2), Comsa (lotul 3) si UMB (lotul 4)! Ne-au plimbat pe santier, ne-au raspuns la intrebari (de multe ori incomode) si ne-au transferat intre santiere si inapoi catre "baza" noastra pentru aceste doua zile, Cluj-Napoca.

Nota administrativa: va rog frumos sa aveti rabdare sa termin reportajul si apoi sa comentati si sa puneti intrebari. As vrea sa fie reportajul compact ca sa fie usor de urmarit. Va spun eu cand am terminat. Nu sunt prea multe poze, doar vreo 300.

Ionut

Incepem cu lotul 2 (Salini-Impregilo).

Incepem de la limita dintre zona construita si zona fara autorizatie si fara decizii clare, mai precis zona dinaintea tunelurilor (cativa km, zona care se continua apoi cu tunelurile vestite pentru ursi). Aici Salini are neintelegeri cu CNAIR si speram sa le rezolve repede.

Fotografia este din capatul terasamentului catre zona cu probleme. (Privire spre Deva).


Privim inapoi, spre Lugoj. Se lucra la terasamente in zona asta. Intindeau si compactau cu spor.



Ionut

La panorame dati click pe poza (si/sau salvati poza in calculator si/sau deschideti intr-un nou tab in browser).

Doua panorame din zona asta - stanga, spre Lugoj, dreapta, spre Deva (spre ursi).



Ionut

Aceeasi zona, capatul actual, de facto, al lotului Salini.
Detalii cu activitatea de aici. Se miscau cu talent.








Si o ultima panorama din zona. Vedere spre Lugoj.

Ionut

#31822
Ne urcam in masini si mergem spre Lugoj, spre Nod Margina. Poze de la bord.

Prima poza este fix cu locul in care incepe asfaltul.


Asfalt tango.








In departare nodul Margina...

Ionut

#31823
Ne apropiem de nodul Margina. Ne oprim un pic ca avem niste treaba. Si tragem niste poze.


Ne uitam inapoi de unde am venit, adica spre ursi (Deva).


Oare se lucreaza in nodul Margina? Cam da. :lol:



Ionut

Totusi, autostrada arata bine si invers, spre ursi. Mai tragem doua cadre spre Deva.




Si facem si doua panorame.
Una spre Deva (ursi).


Una spre Lugoj (nod Margina).

Ionut

Plimbare prin nod.


Sus pe pasaj (autostrada este sus, jos sunt bretele si sensurile giratorii).
Spre Deva (ursi).


Spre Lugoj.


Tot spre Lugoj.



Ionut

Ne urcam in masini si plecam din nod.



Ionut

Continuam spre Lugoj.






Ne oprim un pic si privim si inapoi. (Spre nod.)


Zoom. Spre nod Margina (in departare).

Ionut

Pe cai! Continuam spre Lugoj.


In aceasta zona se lucreaza la rosturile de dilatatie.


In departare pasajul de la Colonia Mica.


Aici avem pasajul de la Colonia Mica (in zona unde este si organizarea de santier Salini-Impregilo).



Ionut

Zona cu parapetele centrale gata de instalare.