Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 39 Guests are viewing this topic.

iuli

Quote from: Bogo74 on September 01, 2012, 11:18:46 PM
Gresit :DOROSOL C30 sau C50 produs de Holcim si se foloseste doar pentru pamanturi coezive.Adica la straturile de sub fundatia drumului.

10x  :cheers:
Am inteles eu gresit inseamna... in fiecare zi invat ceva nou!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

st3reo

Foarte informativa filmarea, multumim.

Sunt curios cum va fi pe lacurile de la coborarea din tunel. Am stat de cateva ori cu cortul la pescuit acolo si imi aduc aminte ca era un zgomot foarte mare de la traficul din DN7care e destul de departe, acum cu autostrada chiar in buza lacurilor cred ca va fi infernal, probabil ca o sa isi cam piarda din clienti ferma aia piscicola; ca ma gandesc ca nu poate fi vorba de panouri fonoabsorbante.
Oricum, asta sa fie problema...

mariansb

Duminica,in jurul amiezii am mers pe DN7,de la Arad la Sibiu
Intre Orastie si Sibiu se muncea doar pe lotul 1-Strabag


pun si cateva poze:

pasajul peste DN7 si calea ferata in zona Geoagiu





[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

sensul giratoriu recent deschis,intre dealul Sacel si Cristian



[/img]

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

vchira

@nenea_hartia: mai ai cumva informatii de pe Nadlac-Arad? mai lucreaza cu spor?ceva poze?la Lotul 1 se mai lucreaza sau o lalaie?

Ionut

Mda, am vazut si eu filmarea facuta de Eurocopter de pe Sibiu-Orastie. Partea buna mi se pare ca sunt totusi mobilizati foarte bine si progresul de la filmarea trecuta este vizibil. Partea proasta: centura Sebes nu cred ca va fi deschisa anul asta. Sunt curios si eu de Deva-Orastie... trebuie sa mai asteptam pentru urmatoarea filmare. Si trebuie sa mai strangem iar bani.

ciprebbe

Nu stiu daca s-a pus dar:
VIDEO INCREDIBIL A intrat pe contrasens pe A1 la Sibiu și a lovit în plin o altă mașină. Trei răniți duși la spital
http://www.oradesibiu.ro/2012/08/30/video-incredibil-intrat-contrasens-sibiu-lovit-plin-alta-masina-trei-raniti-dusi-spital/

De la prune se trage :D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol

Quote from: vchira on September 03, 2012, 12:50:25 AM
@nenea_hartia: mai ai cumva informatii de pe Nadlac-Arad? mai lucreaza cu spor?ceva poze?la Lotul 1 se mai lucreaza sau o lalaie?

Nu-s nenea_hartia (:cheers:), dar iti raspund: Alpine lucreaza, Romstrade nu prea. Am vorbit cu 2 persoane care lucreaza la Romstrade si au spus ca lucrarile se misca "asa-si-asa", dar sunt tot vechile probleme cu plata salariilor...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

stangabriel

#3189
Despre lotul Alpine va pot spune ca un prieten de al meu si-a inchiriat 2 excavatoare mici sa faca rigole,pe portiunea Arad Pecica,se trage mai tare,mai spre granita abia au compactat pamantul si putina piatra pe un sens sa mearga camioanele.Am fost pe seara acolo si am observat ca la aprox 2 km de DN 7 sunt pe traseul autostrazii in jur de 5 stalpi de medie tensiune si 3 de inalta tensiune,cu transformatoare cu tot,pe latimea autostrazii,unul langa altul.

La nodul cu centura Arad aprope s-a ajuns la nivel,am ramas impresionat de camioanele acelea mari ce carau pietris.
La nodul cu DN 7 jumatate de sens giratoriu cu ceva progres la bretele.

La 3 km nord de DN7 am vazut construit un mic viaduct de maxim 2 m inaltime,lung de aprox 100m,peste nimic special,la cativa metri erau sonde de petrol. Aveti idee de ce ? are legatura cu petrolul?

Pelbartus

Apropo de Romstrade, sper sa nu fie considerat off-topic ce scriu acum.
Cica multe din lucrarile luate de ei au fost date si in baza unui act fals grosolan, de la o banca irakiana, de unde cica luasera un credit de 0,5 mil euro. Pentru a face dovada ca au bani pt a incepe lucrarile, am inteles eu.
Nu stiu daca si lotul 1 face parte din aceste lucrarile, dar e tot mai clar ca baietii sunt in groapa rau de tot. Ma indoiesc ca se va intampla ceva pozitiv cu privire la arad-nadlac 1.

Redox

Vă salut pe această cale și ma bucur să fac parte din această comunitate :).

Urmăresc de ceva vreme topicul acesta pentru că mă interesează în mod deosebit viitoarea autostrada Sibiu - Nădlac.
Am o întrebare vis-a-vis de poza de mai în jos. Poate să îmi spună cineva dacă vom avea nod rutier pe A1 la traversarea DN7 (E68) în dreptul localității Cugir? Am trecut astăzi dimineață prin zonă și am văzut că se pregătea asfaltarea bretelei / drumului de acces (nu știu ce vrea sa fie), figurat în poza de mai jos. În plus la intersecția DN7 cu DJ704 (drumul spre loc. Cugir) s-au început ceva lucrări, posibil ca în curând sa avem un sens giratoriu acolo?

Dacă cineva deține aceste informații și ma poate lamurii as fi recunoscător :notworthy:.

Toate cele bune,
Redox.


alecu26

Quote from: iuli on September 01, 2012, 11:37:21 PM
Quote from: Bogo74 on September 01, 2012, 11:18:46 PM
Gresit :DOROSOL C30 sau C50 produs de Holcim si se foloseste doar pentru pamanturi coezive.Adica la straturile de sub fundatia drumului.

10x  :cheers:
Am inteles eu gresit inseamna... in fiecare zi invat ceva nou!

in fapt cam toate produsele pe baza de ciment sau var (dorosol pana la urma asta este) reactioneaza foarte bine cu argila (stabilizand-o....ea fiind foarte sensibila la umezeala, umflare libera, etc, etc). Cu un pic dorosol obtii din cel mai rau pamant de umpluturi, ceva foarte foarte bun care indeplineste toate testele.
Drumurile noastre POATE;

alecu26

#3193
@Redox:

sunt mai multe cereri din cate stiu eu de la autoritati locale pt acel nod. Nu prea se justifica insa ca si trafic. Cugir este totusi capat de drum, si are ceva industrie, dar nu este nici macar lipit de autostrada. Daca tot faci 10 km pana la DN 7 se mai pot face 7-8 km foarte rapizi si usori pana la nod Orastie, sau ceva mai departe la nod Sebes (depinde de directie).

Acea bretea este un mic ocol temproar pentru constructia pasajului lui DN 7 peste Autostrada.

Sa nu uitam ca DN 7 dupa constructia autostrazii va avea doar un trafic local, de masini in general sub 7,5 tone, deci foarte rapid. Basca ca in acea zone e plin de linii drepte si localitati sunt foarte putine.

In plus...introducerea acum a unui Nod nou in proiect e foarte dificila. (fiind deja bani si finantare europeana). Poate mai tarziu pe bani de la buget.
Drumurile noastre POATE;

marius_ar

Pana la noi inaugurari, sa ne delectam cu ce avem, adica A1 - Centura Sibiu:

http://www.youtube.com/v/NYjYOkNApQk