Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 33 Guests are viewing this topic.

alexandru_m

^ Cred ca LD4 nu are noduri decat la capete, deci tot odata...

dorum


rocklee

dorum ...ba este descarcare... direct in pescsrie  :p...daca vrei sa faci o baie sau sa prinzi un peste  :D

cezar-mario2012





Aici s-a ajuns la înălțimea corespunzătoare, urmează să mai monteze niște prefabricate pe margine, iar pe deasupra se va turna beton.

Mulțumesc lui Rocklee pentru eforturile depuse :cheers:


voicul

Nu era vorba ca astazi PISI se arata pentru toti?

Chiar nu stie nimeni nimic de povestea asta?

TibiV

S-a amanat...

http://mt.gov.ro/web14/spatiul-media/comunicate-de-presa/1366-21112016

Quote
ANUNȚ DE PRESĂ
Creat: 21 Noiembrie 2016

Marți, 22.11.2016, ora 12.00, la Ministerul Transporturilor, va avea loc o conferință de presă în cadrul căreia va fi prezentată modalitatea de realizare a studiului geotehnic la etapa de studiu de fezabilitate pentru Autostrada Sibiu – Pitești.

La conferință participă Ministrul Transporturilor, Sorin Bușe, directorul CNAIR, Cătălin Homor, precum și firma care a realizat proiectul.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

#31611
^Parca intial ziceau ca anunta traseul PiSi, iar acum doar o amarata de modalitate de realizare a studiului geo?

LE Stai ca incepe sa rasufle despre ce e vorba:

"Studiul geotehnic pentru secţiunile 1 şi 5 ale viitoarei autostrăzi Sibiu-Piteşti a fost finalizat şi predat săptămâna trecută, au spus pentru ECONOMICA.NET reprezentanţii companiei care s-a ocupat cu efectuarea acestuia."

http://www.economica.net/a-fost-finalizat-studiul-geotehnic-pentru-capetele-celei-mai-asteptate-autostrazi-din-romania--sibiu-pitesti_129030.html#n

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

#31613
Avem traseu final pentru Sibiu-Pitesti. Evident ca nu va pot spune acum care este. :lol:

Dar azi cred ca va iesi CNAIR cu un comunicat (dupa conferinta). Sper, de fapt. Haideti sa mai avem putina rabdare, sa ii lasam pe cei din Companie sa anunte oficial ce si cum. Poate avem o surpriza placuta si avem live streaming cu Geostud, azi, de la aceasta conferinta in care ei vor prezenta studiul geotehnic. Umbla vorba ca domnii de la Geostud sunt profesionisti si nu si-au batut joc, ba dimpotriva!

Pentru domnii si doamnele din CNAIR:
Va rog frumos, in numele comunitatii, sa publicati, odata cu anuntul pentru traseu, o harta care sa arate exact traseul autostrazii. Este suficient un plan de ansamblu. Interesul public pentru aceasta autostrada este imens si nu toata lumea cunoaste in amanunt zona si toate cele 7 variante studiate. O harta clarifica foarte multe intrebari. Va multumim!

GDPR

@Ionut, ai idee daca s-a aprobat deja traseul in CTE CNAIR? Doar asa ar fi final.

Ionut

#31615
Din ce stiu eu inca nu. Chiar si asa, nu cred ca asta e o problema in acest caz. In speta de fata, mi se pare o formalitate avizarea in CTE, avand in vedere cate discutii au fost si cat s-a stat pe AMC (analiza multi-criteriala). Au fost luate variantele acelea si intoarse pe toate partile. Chiar nu vad o problema aprobarea in CTE. E drept, nu cunosc in amanunt toate meciurile interne intre membrii CTE CNAIR, insa sanse de blocaj din punctul asta de vedere nu cred ca exista (la modul serios). Poate doar intern sa-si dea un pic importanta unii pe-acolo... dar nimic mai mult.

Si mai este ceva. Proiectul Sibiu-Pitesti este special. Are in jurul sau un interes incredibil, este poate cel mai notoriu si mai "fierbinte" proiect de tara, nu doar proiect de infrastructura. Presiunea pe autoritati va asigur ca este foarte mare si nu isi permite nimeni sa se dea in spectacol fara argumente solide. Blocajele care vor fi pe acest proiect le stiti - autorizatii, balbe, lipsa de capacitate administrativa si, desigur, probleme "tehnice" in momentul cand ne apucam de executie (vreo 7 tuneluri, cel mai mare de 1,7 km, viaducte cu duiumul, deblee de tot felul). Meciurile personale si aberatiile vor trece pe planul doi si nu cred ca vor influenta acest proiect la modul serios. Discutii si oameni care se cred importanti vor fi, dar, repet, nu vad cum, cu atat de multa presiune, se poate bloca proiectul pe motive stupide.

rocklee

#31616
imagini cu lotul 2 de pe contul de facebook DRDP Timisoara ....










Cozak

Quote from: rocklee on November 22, 2016, 09:55:18 AM
imagini cu lotul 2 de pe contul de facebook DRDP Timisoara ....




Poza cu traversarea e la Colonia Mica, si aici vad ca sunt la ultimul strat de asfalt, deci urmeaza sa ii dea drumul curand.M-am linistit.

alexandru_m

Vesti bune cu traseul final pt PiSi si cu LD2.

Dar: in articolul Economica scrie ca licitatiile pt proiectare si AC vor fi lansate in martie. De ce asa tarziu? Traseul este, studii geo sunt, este iarna deci nimeni nu are de umblat pe santiere. 4 luni pt pregatirea unei licitatii?! Dupa licitatie iar contestatii, iar intarzieri. Apoi proiectarea propriu-zisa, apoi ping-pong cu documente, faimoasele AM ce trebuiesc revizuite pt ca pana la anul isi fac 2 porumbei un cuib. Iar stat in birou cu actele, pana la urma AC chinuita cumva. Iar 4 luni pregatire licitatie  pt executie, iar amanare ca e caietul stramb, iar termene depasite, alte contestatii. Oare pana in vara lui 2019 vedem si noi o baraca pe vreun capat de PiSi?!