News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 25 Guests are viewing this topic.


Ionut

Declaratiile sunt... ma rog.

Dar harta e oarecum utila:


hyp88

#31218
Ministrul a adăugat că traseul autostrăzii este deja stabilit pentru secţiunile 1, 4 şi 5, iar pentru secţiunile 2 şi 3 acesta va fi cunoscut în câteva zile, până la finele lunii octombrie. Daca au deja traseul stabilit exista si o arta harta care specifica exact pe unde o sa treaca autostrada, eventual si nodurile de descarcare?

De exemplu (lotul 5 Pitesti - Curtea de Arges) in poza de mai jos daca merg pe varianta albastra cel putin 20 de case vor trebui demolate, cunosc pe cineva care nu isi renoveaza casa pentru ca nu stie daca peste 2-3 ani o sa fie daramata. Iarasi este important de stiut descarcarea se face in DJ704H sau DN73C pentru ca in functie de asta se mai darama niste case...sau nu:)

Sau o harta cu traseul exact pe loturile 1, 4 si 5 o sa fie gata doar dupa ce se termina studiul de fezabilitate?


disney

Nu stiu daca s-au descoperit deja extraterestrii, dar CNADNR (CNAIR acum) a descoperit pina la urma "informatiile solicitate" si a confirmat existenta rapoartelor 4 - 12 pentru SF Sibiu - Pitesti. :lol:

Vedeti aici, alaturi de un bombardament cu alte raspunsuri. :p

rocklee

ce lungimi are cele trei loturi 1.4.5 fiecare i parte ...

Ionut

^ Trebuie sa asteptam finalizarea studiului ca sa stim exact si variantele de traseu (cu exactitate) si numarul de km. S-au facut numeroase modificari mici de traseu. Putem comenta la obiect abia dupa ce este gata studiul.


Ionut

#31223
Un om normal la cap cu o declaratie care face lumina. Asta apropo de multe mituri legate de Sibiu-Pitesti.

"Dacă se face o autostradă Piteşti-Sibiu nu este pentru Dacia, este pentru România. (...) Eu cred că există un potenţial turistic şi economic important în România, iar pentru a dezvolta acest potenţial, dezvoltarea infrastructurii are o importanţă majoră. (...) Deci, repet, autostrada Piteşti-Sibiu nu este pentru Dacia, este o autostradă a românilor înainte de toate. (...) Am beneficia şi noi, dar va beneficia în primul rând populaţia", a declarat Caracatzanis în cadrul unei întâlniri cu jurnaliştii, desfăşurată la Centrul Tehnic Titu din cadrul Renault Technologie Roumanie.

Capital




Din pacate si Dacian Ciolos se molipseste si repeta ineptiile lui Buse.

"Obiectivul e sa lansam licitatiile pentru proiectul tehnic in asa fel incat, daca nu in 2021, cel tarziu in 2022 sa putem finaliza acest proiect, daca ne tinem de calendar", a spus seful executivului, la intrebarile ziaristilor. Astfel, "urmeaza sa fie finalizate studiile de fezabilitate pe anumite loturi din ea, pe capete cel putin, iar pentru acele loturi sa lansam din nou licitatii pentru proiectul tehnic, la inceputul lui decembrie. Mai spre final de an am vrem sa lansam licitatii si pentru celelalte loturi", a explicat Ciolos.

Hotnews

GDPR

Eu inteleg altceva din mesajul lui Ciolos: "lansam licitatiile pentru proiectul tehnic in asa fel incat, daca nu in 2021, cel tarziu in 2022 sa putem finaliza acest proiect". Deci proiectul tehnic, da?  :D

gdaniel

Lotul 4 SiPi ar fi Calimanesti-Curtea de Arges sau Salatruc-Curtea de Arges, nu?
Deci o sa stim curand pe unde o ia...

esendy

ceea ce e clar este ca varianta prin salatrucu va avea semnificativ mai putini km de tunel, deci daca vrem un termen scurt aceasta ar fi varianta mai simpla/ieftina/rapida

Vlad94

Salut. Am fost duminica pana la Cosava, din cauza grabei nunam reusit sa fac poze. Orisicum, constructia tronsonului Traian Vuia-Margina este destul de inaintata, fiind posibila inaugurarea in decembrie.. Am observat insa ca nu exista giratoroul pentru iesirea de pe autostrada inspre Deva. Oare se vor apuca de el pana la in decembrie, pentru a putea inaugura tronsonul?

dr4qul4

DN7D este drum forestier si nu merita investit in el. Costa prea mult si va dura tot cat PiSi.
Dar traficul usor va putea sa iasa in Calimanesti prin DJ703G care e in curs de modernizare.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

hyp88

Quote from: gdaniel on October 26, 2016, 10:29:35 AM
Lotul 4 SiPi ar fi Calimanesti-Curtea de Arges sau Salatruc-Curtea de Arges, nu?
Deci o sa stim curand pe unde o ia...

Lotul 4 ar fi Curtea de Arges - Valeni
Ce zici tu acolo de Calimanesti si Salatrucu sunt variante pentru Lotul 3