Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 21 Guests are viewing this topic.

rocklee

#30645
ursi si lupi ...or fi invatat regulile de circulatie si stiu sa treca strada ... :D :p

ecoductele de la ohaba sunt asezate cum sunt asezate ....dar cel de la bertea e chiar caraghios rau de tot ...coborare ecoductului e direct in dneu ...macar  puteau sa puna in continuarea coborari ...un semafor si o zebra ...sa poata trece ursul lupul vulpea caprioara ,etc    ...in siguranta  :D :D


dr4qul4

#30647
Nu va faceti atatea griji. Animalele salbatice, prin zonele populate, circula mai mult noaptea sau in zori cand DN-ul e liber iar pe DJ-ul acela nu trece nimeni.
Si daca nu trec carnivore pe acolo, sigur se gaseste un cioban cu turma sa de mioare sa foloseasca ecoductul.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rocklee

sa pus protectie peste calea ferata








perfidus

Cand trece ministrul se lucreaza zor nevoie si pe ploaie. Doar Rocklee isi face misiunea de buna voie si nesilit de nimeni pentru impatimitii santierelor de autostrazi.
Un calduros multumesc Rocklee pentru toate noutatille primite saptamana de saptamana, nu te lasa desi se vede ca iti cam place :D !

Apropo de mamifere mai putin agile, eu stiu un coleg de serviciu care a luat razant o scroafa mistret  de cel putin 200kg, intr-o seara ploioasa pe DN65, in coborare la Padurea Sarului (intre Slatina si Bals). S-a ales cu aripa fata si toata partea dreapta facuta varza, insa mamiferul a zbughit-o in padure cu purcei cu tot. Politistii din Ganeasa nu mai auzisera de alt caz, si l-au crezut repede desi nu avea martori. Se minunau de cum arata masina (ziceai ca e spoita cu un cearsaf plin de namol din fata in spate si batuta cu barosul pe aripa si portiere). Aveam si o poza pe undeva. dar nu mai dau de ea.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

rocklee

#30650
si surpriza ...avem si primele 2 pradele montate ...










laszlo.robert

Multumim Rockle pentru efort -Fara sa te superi vreau sa fac o mica precizare :sunt colectoare de apa pluviala(ce provine de la precipitatii-ploaie) ar fii grav daca am avea apa de fluviu asa aproape de autostrada.

neaghi

Eu vad alta fateta a acestor ecoducte, dar din pacate oricum nu se putea altfel..si anume ca vor atrage ca un magnet vinatorii si braconierii, care stiu ca sigur pe acolo trebuie sa treaca animalele...

rocklee

da rober lazlo   corect nu fluviala ...pluviala ..mersi ...ar fi culmea sa avem ''dunare '' langa a1 in ardeal  :lol: :lol:

Quest

Quote from: OIL1 on October 05, 2016, 09:29:53 AM
ar trebui sa punem toti bani pt incaltaminte :)

Mult adevar graiesti Oil1 !

Rocklee multumim mult de tot. E interesant cadrul ala de la baza pasajului peste CF200, in care se vede o retea de vergele fixate in 'biscuiti'. Colegii de specialitate, care e rolul acelei retele metalice ?
Common sense will get you far !

Io

Rocklee  :cheers:
Multumiri pentru efort!

Ma uit cu inginereasca curiozitate la biscuitii aia armati: colegii de specialitate, ne puteti da citeva explicatii asupra structurii aleia?

Cu lovit de animal mare stiu si eu un caz: Dacie 1300 care a lovit un porc. Nu mistret, porc domestic. La vreo 60 la ora zicea amicul. Botul masinii a fost indoit in asa hal incit a trebuit sa schimbe pina si lonjeronul dreapta, nu mai zic de radiator si alte alea de prin fata. Si-a mincat porcu'  :D
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Stefan Tudor

#30656
Vreau sa merg si eu la deschiderea sectorului, dat fiind ca sunt direct afectat de inchiderea autostrazii (stau pe str Principala in Apoldu de Sus) cand va fi, cine doreste din cei experimentati in ale vizitelor pe santiere sa ma ia cu el, in sensul ca imi pun aparatura si masina la dispozitie! Va multumesc!


rocklee

ce imi place case lucra de mama focului ...pentru ca in acele momente cand facema acele poze HOMOR era sus pe pasjul dn7... :)










cezar-mario2012

 Nu sunt din metal ci dintr-un materia asemănător curelelor de transmisie și au rol de fixare a ,,biscuiților".

rocklee