Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 14 Guests are viewing this topic.

rocklee

nodul ilia ..pe o ploaie torentiala ....
donstruirea unui sant colector al apei fluviale  :o


terasamentul dintre cele doua viaducte unde sa mai adugat un strat de pamant ...cateva imagini ...








vedere spre pasajul dn7





rocklee

si acum incep sa pun imagini cu pasjul CF ...pentru care am venit in mod special ....

si pe care incerc sa insist mai mult ...si pe trasamentele de lainga el ...dar nu am putut sa fac ceia ce mam propus pentruc a plouat in truna ... :(
dar totusi a iesit ceva... :o

sa inaintat la pus placile de beton in jurul lilonilor pasajului ..si la terasarea zgurei de furnal ... :)






rocklee



depozitul de zgura de furnal



radele si trasmentul de cealalta parte de pasaj












coboram din locul unde faceam poze si mergem pe calea ferata sa lom cadre de jos ...




groapa de colectare a apei fluviale....







rocklee



rocklee


bogdix

Quote from: rocklee on October 05, 2016, 01:34:18 AM
tibi v ...coboara de pe ecoduct ...animalele si le loveste  masina pe deneul judetean care merge la cariera si la bretea muresana ...

lucrare pur romanesca gandita in stilul ...grupul de initiativa ...din cnadnr   >:( :bash: :bash:

Mi-eşti tare simpatic, te urmăresc cu interes şi îţi salut iniţiativele de fiecare dată, însă aici trebuie să te rog să accepţi o mică precizare: ecoductele nu sunt "gândite" de CNADNR. Ele au fost solicitate de cei de la Mediu, în colaborare cu Ocoalele Silvice şi cu faimoasele ONG-uri.

În plus, ecoductele de pe LD3 au aceeaşi problemă: trece "ursul" autostrada, dar când iese din pădure ajunge la DN... Iar acolo dacă n-are vestă reflectorizantă şi are noroc de un "coleg" mai nepăsător...

rocklee

urcam sus pe terasament insotit de ...burcus... :)






ploua si batea vantul si mia udat camera  :(









se lucra si pe ploaie ....









rocklee


rocklee

#30639
am vrut sa merg si pana la pasajul cf ilia timisoara dar ..ploua si terenul era foarte moale .... :(











OIL1

ar trebui sa punem toti bani pt incaltaminte :)

rocklee

#30641
ne indreptam spre pasjul cf arad deva ....terasamentul ...



piloni inbracati ....















cristi5

#30643
Quote from: bogdix on October 05, 2016, 08:33:21 AM
În plus, ecoductele de pe LD3 au aceeaşi problemă: trece "ursul" autostrada, dar când iese din pădure ajunge la DN... Iar acolo dacă n-are vestă reflectorizantă şi are noroc de un "coleg" mai nepăsător...

Se cunosc cazuri de mamifere mari lovite de masini? Eu stiu de caprioare dar de ursi si lupi nu prea. Eu cred ca stiu sa se fereasca pe DN si DJ.

Ideea cu ecoductele pe A, din cate inteleg, e ca mamiferele, oricat de prudente si agile, nu prea ar avea sanse sa traverseze in siguranta 4 benzi de circulatie, 2 benzi de urgenta, 2-4 parapeti si eventual 2 garduri de protectie, mai ales ca autostrada atrage trafic mai mult si mai rapid.

In plus, DNurile cel putin vor fi mai libere multumita autostrazii...

S-ar putea ca in padurea dintre Cosava si Cosevita sa se intample incidente dupa deschiderea completa a LD3 si apoi LD4. Poate pun semne pt ursi: "folositi ecoductele dinspre est".

rocklee

#30644