Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

rocklee

 oil 1 ...ce tot puneti toate stirile ...de tot rasul  ....
redactorul care a scris... nici nu a avut  curajul sase semneze ...la ce aberati a scris ... >:(

Quest

In week-end am fost la Deva. Mi-am propus sa fotografiez stadiul punctelor fierbinti de pe LD3, zona pina la podul peste Mures.

Limita de lot LD2 - LD3
Se coboara cota de inaltime a fostei gilme de pamint.
Pe acolo va trece DN68A relocat, printr-un giratoriu dat de breteaua de descarcare Holdea.


Ecoduct 2 vedere in amonte


Ecocut 2 vedere in aval
(de remarcat grija cu care Comsa a asezat materialele metalice de constructie, pe geotextil ?)


Tot in zona Ecoduct 2


Ecoduct 2


Ecoduct 1


vedere in amonte catre Ecoduct 1


vedere in amonte imediat dupa Ecoduct 1


Vedere catre Ecoduct 1


Ecoduct 1 vedere in aval


Parcare Ohaba


Vedere in amonte catre Ecoduct 1


Ecoductele si parcarea Ohaba


Nod Grind


Nod Grind


Organizarea de santier Comsa


Pasaj peste CF 212


vedere catre Teiu


Pasaj peste CF


Pod peste Mures


Pod peste Mures cadru mai strins


Pozele originale neprelucrate si la rezolutie mare
le gasiti pe durata urmatoarelor 7 zile la acest link de de wetransfer:
https://we.tl/ezGOCL4ehj
Common sense will get you far !

mariansb

Excelente imagini, Quest, foarte edificatoare! Nici vorbă să termine anul acesta.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

tonică

super Quest!!! Multam!
Altfel, ma intreb, fara sa stiu mare lucru despre subiect, cum gandesc ei aceste ecoducte? Ecoduct 2 seamana bine cu ecoductul de pe lot 4, al usb-ului, la ambele una din parti fiind un dita'mai taluz al debleului. Se gandesc sa fie folosite de catre animale pe post de tobogan?  :lol: Intr-acest caz, nici n-am stiut ca si tunelul de pe lotul lui astaldi, de la Cristian era de fapt un ...ecoduct..:)

Stefan01


SILVIUFG

Foarte faine imaginile si foarte mult de munca mai este....... Poate am vrut noi sa fim optimisti si sa credem altceva dar mai este.

AFC

Multumim @quest, foarte frumoase imaginile si grafica de pe ele, +1. Intradevar mai au mult de lucru dar ce ma bucura este ca lucreaza ingrijit. Speram la un 2017 glorios in privinta km noi de autostrada.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Germany

@Quest, bravo! Foarte reușit fotoreportajul :)
Înțelege până și ultimul orb despre ce e vorba în poze!

Mulțumim

clau

Ilia-Grind se poate anul asta... Asa cred eu...

mishu77

Parca la un moment dat se vorbea ca, podurile peste CF se fac ca sa permita dublarea si electrificarea liniei. Ori cel de la nodul Grind e cam ciudat, nu stiu despre inaltime, dar o eventuala dublare trebuie facuta cu reconfigurarea traseului, iar o reconfigurare a traseului probabil ca ar scadea viteza de deplasare (nu ca acum ar fi ceva extraordinar :) ). Si breteaua care se desprinde din sensul giratoriu si merge pe sub pasaj catre autostrada pare cam fragmentata, dar poate e doar o iluzie optica si in teren nu se va simti la fel cum se vede in poze. Podul peste Mures cred ca se poate termina anul acesta, dar fara nodul Ilia ar fi cam degeaba...

Si eu vreau sa fiu optimist si sa cred ca anul acesta ar putea fi data in circulatie Grind - Ilia desi nodurile sunt punctele slabe ale lotului.

Oricum super reportaj. Multumim.

Io

#29935
Excelent, Quest!  :notworthy:  :gj:

Acuma, io cu ecoductu-ala am asa, un gind pizmas.
Zicem: poftiti, d-le urs, am investit in calitatea vietii dv., aveti aici trecerea, va rugam sa va serviti, aveti 80m la dispozitie. Soyez le bienvenu! Evident, daca doriti, d'le urs, v-am amenajat vis a vis un parc de distractii, va puteti delecta cu o vizita in spatiul de servicii alaturat, in felul acesta expertiza in cautat in lazi de gunoi va fi transmisa din Bucegi catre dv...
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Stefan01

#29936
Multumesc Quest si Rocklee pentru pozele din ultimele zile !  :gj:

La vederea acestor poze, intrebarea care capata contur pe buzele tuturor este cea a deschiderii in acest an a zonei Ilia - Grind. Haideti sa analizam la rece situatia in urma pozelor din teren, luand punctele principale de la Ilia spre Grind:

1. Nodul Ilia
Au inceput sa instaleze predalele la podul peste magistrala CF200 ? Din poze nu observ ca s-au apucat. Plus ca mai au de inaltat terasamentul.

2. Podul peste CF212 si podul peste paraul Gurasada
Aici sunt mai avansati.

3. Podul peste autostrada din zona Gurasada
Aici nu stiu daca au mai avansat.

4. Podul peste Mures
Doar un sens este avansat.

5. Nodul Grind
Si aici mai au de lucru.

Asfaltarea ? Rigolele si casiurile ? Parapetele ? ... ?

La toate aceste puncte trebuie sa ne intrebam: cat timp le va lua si  ce forta de munca va fi alocata pentru fiecare obiectiv, deoarece ei aloca resurse umane si inspre Holdea (mai departe de nodul Grind) ?

Mai adaug: vremea va tine cu constructorul (sezonul capricios bate la usa) ? Platile se vor face la timp ?

Cu siguranta constructorul si-a facut calculele cu forta de munca, materiale, timpi de lucru, ... etc pentru a se incadra in buget si in timpul de finalizare a lucrarii.

Nu e usor sa estimam noi un timp de finalizare. Eu imi doresc tare mult sa se finalizeze lucrarile, dar sunt multe aspecte de care trebuie tinut cont.

Doamne ajuta sa se poata finaliza anul acesta portiunea Ilia-Grind !

phb2

#29937
Limita de lot LD2 - LD3

Excellent work and illustrations. Thank you very much +1
Could you say what are the forecasts to cross the hill and the DN 68A at this place ( tunnel / bridge )
Comsa seems to work quick and well

rocklee

suprer superbe poze ...Quest ...mai lasat fara cuvinte super ... :gj: :cheers:

acum se vede nodul grind cat este de avansat ...

sau montat grinzile la pasajul cf ..ceva balast stabilizant ...lucrari inaintate la bretele ..sensul giratoriu ..la care se lucra ...au inceput cand eram eu acolo ...

vad ca  se lucra spre teiu ohaba se toarna asfalt binder ...la vizita mea era balast stbilizant turnat 
podul peste mures din ce se vede se pare ca si cealalta cale este pregatita de a se turna placa de beton

sa avansat cu terasamentul in zona ecoductului 1 ...

de asemennea ecoductul doi se vede ca sa avansat ...

acum se poate vedea cum prinde contur traseul autostrazi spre holdea


inca odata Quest super fotoreportaj ..felicitari .. :) :thumbsup: :vroomvroom:


rocklee

vedeta pentru mine ramine nodul grind ... :D