News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 37 Guests are viewing this topic.

alecu26

economica.net a publicat foarte mult ce spunea Grupul de Initiativa....asa ca si acest articol...poate fi din aceasi zona.

4 nu se finalizeaza in nici un caz anul asta.

Cat despre 3...mai vedem. Cred ca ultima structura de pe lot, pasajul de la Grind, incepe sa iasa din pamant. Pilotii si fundatiile au fost turnate. Cel putin una din ele.

In schimb...progresul la podul mare peste Mures pare foarte incet. Intre niste poze ale lui rocklee si filmarea aeriana, nu au montant nici o predala.

Ideea e, ca...intradevar in mai 2016 era termenul contractual. La Lotul 2...in afara de expropieri suplimentare, mai sunt alte motive neatribuibile constructorului de intarziere?
Drumurile noastre POATE;

Europiu

Quote from: alecu26 on April 18, 2016, 01:31:25 PM
In schimb...progresul la podul mare peste Mures pare foarte incet. Intre niste poze ale lui rocklee si filmarea aeriana, nu au montant nici o predala.

Well, nu ma pricep... Dar tocmai @rocklee ne prevenea acum cateva zile ca mult timp de-acum incolo vom avea senzatia ca nu e niciun progres la pod pe motiv de suduri.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

alecu26

Ok, dar acolo trebuia sa se lucreze la suduri la primul pod si primele grinzi ale acestuia demult. In fine...greu de crezut ca se termina si lotul 3 anul asta.
Drumurile noastre POATE;

bogdix



Quote from: alecu26 on April 18, 2016, 01:31:25 PM
Ideea e, ca...intradevar in mai 2016 era termenul contractual. La Lotul 2...in afara de expropieri suplimentare, mai sunt alte motive neatribuibile constructorului de intarziere?

Cel mai serios motiv pentru întârzieri, neatribuibil Antreprenorului, este Acordul de Mediu care a introdus în contract "ecoductele".

transmis via 4G


alecu26

nu se stia de ecoducte la licitatie? hmm...ma indoiesc. Si atunci inseamna ca pana la 31 mai 2016 avem totul finalizat pe lot 3 in afara de acel ecoduct?
Drumurile noastre POATE;

bogdix

Asta cu "se ştia / nu se ştia" e speculă şi contractual e egal cu zero. Acordul s-a revizuit în decembrie 2013 şi asta este scris. Ce e scris contează. În rest, eu am o vorbă: în România nu contează ce e moral şi corect, ci ce este legal.

Legat de lot 3, depinde de mai puțini parametri decât celelalte 2 loturi, dar sunt unii (AC pe suplimentare de ex.) care pot duce la  întârzieri. În acest moment e greu de spus dacă termină în 2016. Trebuie urmăriți încă o lună două acum că am intrat în sezon bun de construcție.



transmis via 4G


aditd

#28161
Se tot vorbea acum o saptamana de un studiu: sa se vada calitatea lucrarilor pe LD2.
S-a ajuns si la un rezultat public?


yetiman

#28163
CNADNR a actualizat "Stadiul proiectelor in derulare".

Autostrada Lugoj - Deva
Lot 2 - Fizic: 38.59% Financiar: 29.02%
Lot 3 - Fizic: 43.08% Financiar: 46.89%
Lot 4 - Fizic: 44.70% Financiar: 28.14%

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

Cei mai avansaţi au primit cei mai puțini bani.
Cool...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

E clar. Nimeni nu va mai lucra fără hartii de acum încolo.
Drumurile noastre POATE;

madsnowman

Quote from: adrian rosca on April 17, 2016, 12:18:29 PM
In video nu apar rigolele mentionate de @madsnowman. Hmm

Nu stiu cand a filmat @Traveler, dar la ora 16:00 turnau la primele, garantat 100% :). Din pacate, duminica m-am intors pe seara asa ca nu am vazut cat sau daca au mai turnat in continuare.

GDPR


dorum

oare cum stam cu proiectul tunelelor??

clau

Sunt ceva rigole facute... Am trecut eu pe acolo... Cele de pe terasament unde erau folii inainte... Dar foarte putine