Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 28 Guests are viewing this topic.

iuli

Stai putin ca poate nu stii istoria pasajului :D
Pasajul e terminat fizic pentru autostrada din decembrie anul trecut. Problema e insa acel drum de acces dintre cele doua giratorii care a fost lasat intentionat (cred eu) nefacut astfel incat sa se faca presiune pe minister pentru niste plati.



Asa a ramas si arata pana in urma cu 2 luni cand au inceput sa reapara utilajele pe santier. Diferenta dintre atunci si acum o vedeti singuri.
Chestia cu statul degeaba ma mira ca din cate stiu eu lucrarea e impartita intre doi subcontractori, unul de o parte, altul de cealalta parte. Atunci, daca la unu i s-a oprit utilajul ceilalti stateau din compasiune?
Daca in 2 luni au ramat putin pamantul, am mari mari semne de indoiala ca vor termina tot pasajul si cele doua giratorii pe care le vedeti cum sunt in maxim 3 saptamani. Poate doar daca intra peste ei cei de la UMB!!!!

Acum ca sa trecem in teoria conspiratiei, imi da si mie o idee fantezista. UMB anunta ca va deschide lotul in 20 august. Tot in 20 august este si licitatia pentru lotul 2, un mare avantaj. Dar daca nu se deschide circulatiei pentru ca politia nu da voie pentru ca nodul de la Giarmata nu e gata? Unde mai e avantajul celor de la UMB pe 20?  :-[ FCC pentru cine lucreaza sau pe cine sapa daca chiar si-au primit banii? Mare mancarime e pe bani  8)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

BoGDaN

Apoi clar Iuli treaba asta! Stiu ca este terminat. Spunea cineva cand va mai citeam postarile, ca fiecare constructor uita de "profesionalismul occidental" si se adapteaza la Romania balcanica. Dreptate o avut. FCC este si va fi o firma serioasa. Asa cum si Colas era  :D
E o pita buna aici. :D

Ionut

E sfarsitul lumii pe 20 august, clar. :lol:

Mai lansez si eu o ipoteza: NU termina nodul Giarmata pe 20 august, insa dau drumul la circulatie, FARA sa se poata intra/iesi la Giarmata, s-ar intra/iesi doar pe la Izvin. Ce ziceti?

udar

poze facute miercuri 1 august 4 camioane care carau pamant in partea catre Pecica si 2 camioane erau in partea catre Giarmata








:cheers:

Fili

Nu le-a mai dat Nazare pe aditionale bechteliste, pacoiste, romstradiste, etc, NIMIC.
LEGAL, cu legea in maini, caci 85%-ul obliga.
Astia de azi, care nici avioanele de scoala nu le mai ridica de la sol, pt filmari... ce pretentie sa avem ca vor plati...

Este o piedica clara pusa si UMB-ului, dar UMB nu are giratoriul actual pe tarlaua lui, el da drumul la ce a construit, e simplu.
Daca carnatii cu utilajele de sub pod, vor lasa sau nu giratoriul, treaba lor.
Daca nu-l vor lasa si nici nodul facut, timisenii vor urca/cobora de pe DN6, un pic mai incolo fata de locul actual, cam cu 9 km...
:(

BoGDaN

Ionut: Chiar ca. Cred ca va fi cea mai importanta zi a anului. Abia astept sa vad ce surpize vor fi. Sper ca UMB, Alpine, Astaldi, Max Bögl chiar si Strabag sa ia partea leului
Udar: Da-mi voie sa fiu un pic cinic-ironic. La cum arata terenul si la cat s-a lucrat de 2 luni cred ca acele camioane erau puse sa se invarta de colo-colo numai sa se mimeze munca.
O seara buna sa aveti toti.

Fili

Stie cineva de ce s-a amanat de vreo 4 ori, parca, licitatia, pana pe 20aug?
Adica, pe bune, nu ce a scris la ziar.

Eu nu cred ca se va adjudeca vreun nou lot si se va amana, daca privesc ultimile amanari, exact motivele acelea sunt perfecte si rotunde si pe 20aug.

Numai sa promita vreo firma ca lucreaza pe barba ei....doar asa.
Singurii seriosi care ar putea asa ceva sunt UMB.
SA VEDEM.
AMR 16 ZILE...


Ionut

Evident ca nu stie nimeni motivele reale. Probabil sunt doar cativa oameni din conducere care stiu motivele reale. Oricum nici nu mai conteaza motivele. Conteaza ca macar pe 20 august sa fie atribuite contractele.

BoGDaN

Motivul e unul politico-populist, dupa parerea mea. Un lucru e cert. Anul asta nu se deschide nicun santier pentru ca numai este timp. La anul. Daca nu se amana iar pe 20 august.

Fili

La pariu, ca daca ia UMB lotul vecin celui pe care este acum, pana la 1 ian are fundatiile podurilor si decopertarea , gata!

Ionut

Quote from: Fili on August 04, 2012, 07:20:11 PM
La pariu, ca daca ia UMB lotul vecin celui pe care este acum, pana la 1 ian are fundatiile podurilor si decopertarea , gata!

:lol: Nici chiar asa... dar podetele si decopertarea cred ca ar fi gata. Nu cred ca ar avea timp sa faca toate fundatiile podurilor, mai ales ca am impresia ca nu e chiar asa usor Izvin-Belint (sunt niste vai pe-acolo si au mai mult de lucru decat pe Timisoara bypass). Oricum astea sunt doar speculatii pure. La fel de bine ar putea lua italienii care fac Belint-Dumbrava.

lautaxi

Toti asteptam licitatia din 20 august dar sincer nu cred ca o sa se stabileasca constructorii pt aceste loturi din cauza populismului actualului guvern care a promis la oameni si acum neavand de unde sa le dea clar o sa taie din investitii....oricum eu m-as multumi cu Timisoara- Lugoj lot 2 ,Gilau-Nadasel si un lot din cele trei care au mai ramas din Lugoj-Deva ori cel dinspre Deva ori cel dinspre Dumbrava dar vom vedea...sper sa ma insel!

udar

daca este sa fie ca la noi la romani din cele 3 loturi ramase din lugoj-deva o sa fie chiar lotul 3 atribuit la cineva si o sa avem iar un petic de autoastrada care nu se leaga de nimic...................... a fost o gluma :)..........
ca minim pe anul  accept  sa fie castigat lotul 2 din Timisoara-Lugoj daca mai mult nu se poate ..........
am avea la anul in 2013 pe sfarsit  un tronson de aproape 150 km uniti.........

1. Nadlac-Arad
In total: 38,8 km.

2. Arad-Timisoara
In total: 44,5 km.

3. Timisoara-Lugoj
In total: 35,1 km.

4. Lugoj-Deva: in constructie, finalizare 2013 (lot 1)
Lot 1: km 0+000-km 27+400
in total 27 km

si vom avea : 38,8+44,5+35,1+27 = 145,4 km


bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

tonică

Suuuper!!!
Super veste si cadrele arata cum ca maine va fi o zi mare... :D
Multam mult!

...e tare aia cu umbra pe asfalt, abia astept sa vad cum ati aterizat acolo.... :lol: