Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 30 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

#2580
inca o chestie care mie imi ridica mari semne de intrebare
mariansb a venit cu poze proaspete din teren( multumiri pe aceasta cale) si vad o chesti deocamdata cidata la viaductul de la Sacel. Nu vi se pare ciudat capatul viaductului? Adica, ultimii piloni ce se vad in poze sunt destul de inalti peste ei mai vin grinzile apoi ar trebui sa inceapa tunelul insa...(daca nu e cumva iluzie optica) inaltimea la care a urcat cu viaductul la capatul dinspre Sibiu e destul de mare...  Oare incearca sa scape de tunel? Stiu ca spre Sibiu excavatiile sunt mari
Poza care m-a pus pe ganduri

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut


civileng


Ionut


nenea_hartia

Quote from: Fili on July 23, 2012, 12:31:44 PM
In sfarsit, a aparut un inginer contractat de Alpine, care spune adevarul despre JAFUL de pe A1 Pecica-Nadlac. Bule Air , Nelu Iordache a primit nici mai mult , nici mai putin de 22 milioane de euro, sa zgarme putin pamantul, IN AVANS !!!
Banii aceia i-a primit încă din timpul DOAMNEI Boagiu (ca să te citez), iar domnia sa, precum şi conducerea CNADNR, au fost tot timpul conştienţi despre ce face Iordache cu banii. Aşa că mai mult discernământ, te rog; politica românească e un peşte cu două capete putrede :). Tot ce se întâmplă acum se datorează uşurinţei cu care la noi se pot dedica anumite lucrări în timpul unei licitaţii. Lucru pe care unii, nu doar de pe aici, îl încurajează.
Litigiul cu MonteAdriano a început demult, iar portughezii au adunat hârtie cu hârtie şi dovadă cu dovadă împotriva Romstrade, au depus dosarul unde trebuie, iar rezultatele (neplăcute pentru noi) încep să se vadă acum.

Oricum, Fili & civileng: bine aţi venit!

tiberiud

Quote from: Fili on July 23, 2012, 12:31:44 PM
In sfarsit, a aparut un inginer contractat de Alpine, care spune adevarul despre JAFUL de pe A1 Pecica-Nadlac. Bule Air , Nelu Iordache a primit nici mai mult , nici mai putin de 22 milioane de euro, sa zgarme putin pamantul, IN AVANS !!!

Suntem cu totii doritori de autostrada intre Constanta si Nadlac, vrea si UE asta in final, dar MAFIOTUL Romstrade se opune. Sa nu ne temem de cuvinte, ei ne sfideaza, sfideaza chiar si bunul-simt, iar noi sa fim academici cu ei, in exprimare?!

Deja sunt aproape 3 luni de zile si nimic nou, nimic licitat!!!

Asa cum forumistii strang bani, sa realizeze filmarile incepute de DOAMNA Boagiu si continuate de Nazare, dar oprite abuziv de noul ministru (pt ca perdeaua uitarii sa fie trasa, sa se poata fura in liniste), tot asa vom aduna bani sa continuam autostrazile? Caci, in cele 3 luni trecute se contureaza clar INTENTIA actualei echipe de la Minister: noi bechteli mititei si maricei, banii multi si publici in conturi si lucrari ioc.


Felicitari tuturor contribuabilor la zborurile excelentului Eurocopter si tuturor care pun aici poze si film!
:cheers: :cheers: :cheers:

Nu tin partea nimanui, sunt apolitic, dar trebuie sa te contrazic. Filmarile din Vest nu au fost oprite de nimeni, ci pur si simplu nu mai exista avionul cu care se filma. Asta e tot. Se filma din avionul aeroclubului Arad, iar acela nu mai exista!

iuli

Azi noapte am ajuns si eu acasa dintr-un drum foarte lung si am avut un traseu paralel cu A1 intre Deva si Sibiu. Parerea mea e ca sunt sanse minime sa fie deschise circulatiei anul asta aceste tronsoane, decat daca fac pe viteza si de mantuiala. Este enorm de lucru si ce m-a surprins cel mai mult e ca inca se faceau sapaturi arheologice in unele locuri :(
Viaductele de la Acilu si Saliste sunt impresionante.
Am facut si ceva filmari pe care sper sa le urc saptamana asta, doar sa imi revin si sa incerc sa citesc ce ati mai postat ;)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Bine ai revenit! Abia astept(am) poze & videos! :D
BTW, nici nu era vorba sa fie gata ceva anul intre Deva si Sibiu, in afara de Deva-Orastie.

Fili

#2588
Bun, in zona Arad a pierit omul, avionul, camera, este de inteles.
Dar in restul zonelor de pe A1 Sibiu-Tm, de ce s-a sistat filmarea?

iuli

Quote from: Ionut on July 24, 2012, 09:48:42 AM
Bine ai revenit! Abia astept(am) poze & videos! :D
BTW, nici nu era vorba sa fie gata ceva anul intre Deva si Sibiu, in afara de Deva-Orastie.

Multumesc de urari!  8)
Eu traiam cu impresia ca pe toate loturile trag tare sa deschida traficului pana la sfarsitul anului. Se pare ca aveam doar impresii in cap  :-[

Quote from: Fili on July 24, 2012, 01:05:01 PM
Bun, in zona Arad a pierit omul, avionul, camera, este de inteles.

Dumnezeu sa il ierte si sa ii dea aripi in cer!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Fili

Quote from: nenea_hartia on July 23, 2012, 10:16:21 PM
Quote from: Fili on July 23, 2012, 12:31:44 PM
In sfarsit, a aparut un inginer contractat de Alpine, care spune adevarul despre JAFUL de pe A1 Pecica-Nadlac. Bule Air , Nelu Iordache a primit nici mai mult , nici mai putin de 22 milioane de euro, sa zgarme putin pamantul, IN AVANS !!!
Banii aceia i-a primit încă din timpul DOAMNEI Boagiu (ca să te citez), iar domnia sa, precum şi conducerea CNADNR, au fost tot timpul conştienţi despre ce face Iordache cu banii. Aşa că mai mult discernământ, te rog; politica românească e un peşte cu două capete putrede :). Tot ce se întâmplă acum se datorează uşurinţei cu care la noi se pot dedica anumite lucrări în timpul unei licitaţii. Lucru pe care unii, nu doar de pe aici, îl încurajează.
Litigiul cu MonteAdriano a început demult, iar portughezii au adunat hârtie cu hârtie şi dovadă cu dovadă împotriva Romstrade, au depus dosarul unde trebuie, iar rezultatele (neplăcute pentru noi) încep să se vadă acum.
Oricum, Fili & civileng: bine aţi venit!

10X!
Da, asa este, atunci i-a primit, exact asa cum au primit toate firmele de pe A1 Sibiu-Nadlac, dar ce a facut marele patron romanache, cu banii?! Caci monte si alti subcontractori se lupta azi prin justitie sa-si ia banii pe munca lor, asa putina cum a fost, dar nici aceea n-a fost platita, adica intreaga suma initiala unde a mers? Cei 22 milioane euro?

Ce credeti, UMB va avea vreo sansa la vreunul din cele 4 loturi ramase nelicitate? UMB parca e Alpine sau Bogl sau Astaldi!
Licitatia credeti ca va avea loc anul acesta, avand in vedere ingijorarea vadita a UE, cu privire la fondurile alocate?



iuli

Sa asteptam totusi data de 20 august ca sa vedem daca se vor da si celelalte loturi. Parerea mea e ca nu se va mai amana inca o data si vor fi atribuite.
Ingrijorarea UE nu e asa de catastrofala in cazul in care nu ai citit doar presa care incepe cu titluri cu "senzational". Pur si simplu au pus o intrebare despre un singur lot si asteapta niste raspunsuri. Posibilitatea unor sanctiuni pecuniare exista doar in cazul in care nu se dau raspunsuri rezonabile, dar aceste sanctiuni le-am scos noi in evidenta in niciun caz comisiile UE, pentru a creste audienta la TV sau numarul de click-uri.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

savagedanyro

Avem si darul de a "senzationaliza"  , nu cred ca e cuvant dar suna bine , orice stire, indiferent de cat de banala e .
Iar daca mai implica si fonduri externe e perfect.
AUDIENTA GARANTATA !
TIMISOARA 2021 !

davyl

Superbe toate pozele si filmele (mai ales eurocopter a facut o treaba grozava, pentru care ii multumesc si eu personal din suflet). Cum am lipsit o perioada de pe forum, ocupat cu treaba, acum cand am revenit, am avut de recuperat nu gluma...

Multumiri tuturor!