News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 16 Guests are viewing this topic.

Ionut

#2490
Quote from: larson on July 19, 2012, 01:25:35 PM
Arad bypass e in exploatare din decembrie 2011, nu?

Da, exact. :)

@tonica: nu cred ca acel overpass va fi atat de aproape de actualul giratoriu. Va fi un pic mai incolo. Din ce-mi dau seama din SF va fi la cativa metri DUPA podetul pe A1 care se vede in imagine mai spre Cristian.

@isotech_ro: sunt curios daca stie nenea_hartia din interior ceva, ce planuri are constructorul... Uite de exemplu Astaldi/Max Bogl pe Cernavoda-Medgidia. Nu stiu daca era cineva care le dadea sanse sa termine in 2012.

isotech_ro

#2491
@ iunut sti bine ca la A2 (Cernavoda - Medgidia) am dat ca termen "realist" 30 iulie 2012 , deschidere pe un fir, deci m-am aflat intr-o marja de "eroare" de 10 zile ... dar acolo lucreaza Astaldi si Max Bogl, iar in ultimele 30 de zile s-a lucrat in 3 schimburi, ca sa se poata deschide astazi, asta in conditiile in care NU EXISTA UN ANGAJAMENT CONTRACTUAL privind acesta deschidere "partiala" pentru trafic
in cazul Straco, lucrurile sunt cel putin intr-o "abordare hilara" ... cum vor monta grinzi la pasaj sub traficul de pe DN7 (cele mai mari valori medii de trafic din Romania), dar peste magistrala CF300 ? ? ?  :o in conditiile in care intr-un an nu au fost in stare sa monteze toate grinzile peste riurile Orastie si Stei

radutm

Pot sa confirm ca la nodul de la Giarmata se lucreaza la pasajul A1 peste drumul judetean. Atat am putut fotografia astazi la pranz:

cont inchis

tonică

#2493
Quote from: Ionut on July 19, 2012, 01:31:24 PM

@tonica: nu cred ca acel overpass va fi atat de aproape de actualul giratoriu. Va fi un pic mai incolo. Din ce-mi dau seama din SF va fi la cativa metri DUPA podetul pe A1 care se vede in imagine mai spre Cristian.


Pai asa l-am schitat si eu, cativa metri dupa podet, doar ca dupa acest podet realizat deja, cel de langa dj 106b, vezi coltul paduricii aceleia triunghiulare ca reper...
Oricum nu asta era important ci faptul ca nici nu s-au ostenit sa faca o groapa, ceva, d'apai despre culee, piloni etc. Sigur e ceva la mijloc   ;)

athosga

Scuze, dar nu stiu despre ce structuri neatacate vorbesti. Dupa cum s-a scris aici, nodul de la Orastie nici nu trebuie finalizat, pentru ca nu apartine acestui segment (asta e). In rest nu exista structuri in faza incipienta. Este un pod, cel de peste Strei, unde nu sunt montate inca grinzile si poate inca unul pe raul Orastie(?), nu as numi acest stadiu ca fiind "incipient". Exista un singur pasaj, unde nu sunt terminate stalpii de sustinere (supretraversare a unui drum judetean), asa-i?
Dar pana la urma ... vom vedea. Sunt insa convins, ca daca mentin ritmul actual, 100% termina anul asta (cel putin intre Simeria si Orastie)

PS: Ma doare-n ... daca autostrada se termina in doua giratorii. Fata de varianta ca nu se circula si asteptam de sase ani de zile sa se faca ceva... e incomparabil mult mai bine. :)

tonică

athosga, foloseste "quote' pentru a preciza astfel cui ii raspunzi si la ce anume te referi... ;)

MHN

@ radutm, multam pentru imagini.
Sper ca FCC & Co sa ne surprinda prin finalizarea lucrarilor la nodul de la Giarmata inainte de 1 August (sau cand o fi deschiderea circulatiei pe lotul UMB)

nenea_hartia

Quote from: MHN on July 19, 2012, 03:26:34 PM
@ radutm, multam pentru imagini.
Sper ca FCC & Co sa ne surprinda prin finalizarea lucrarilor la nodul de la Giarmata inainte de 1 August (sau cand o fi deschiderea circulatiei pe lotul UMB)
+1

Quote from: Ionut on July 19, 2012, 01:31:24 PM
@isotech_ro: sunt curios daca stie nenea_hartia din interior ceva, ce planuri are constructorul...
Termenul asumat de constructor pentru deschidere e noiembrie 2012.

radutm

Quote from: MHN on July 19, 2012, 03:26:34 PM
@ radutm, multam pentru imagini.
Sper ca FCC & Co sa ne surprinda prin finalizarea lucrarilor la nodul de la Giarmata inainte de 1 August (sau cand o fi deschiderea circulatiei pe lotul UMB)
Cat am oprit am numarat 4 camioane care transportau pamantul excavat. Nu ar trebui sa le ia foarte mult timp. Nici eu nu stiu cand vrea UMB sa dea drumul la circulatie, dar ar fi fantastic daca s-ar rezolva in acelasi timp si nodul de la Giarmata.
cont inchis

tonică

Dupa cum spunea iuli afland de la 'surse' cica in luna august...Deci ar avea timp pentru nod, doar sa aibe si chef de munca...

isotech_ro

Quote from: nenea_hartia on July 19, 2012, 03:26:39 PM
Quote from: Ionut on July 19, 2012, 01:31:24 PM
@isotech_ro: sunt curios daca stie nenea_hartia din interior ceva, ce planuri are constructorul...
Termenul asumat de constructor pentru deschidere e noiembrie 2012.

si termen contractual februarie 2013 ... sa speram ca isi va respecta termenul asumat

Ionut

OK, avem termene asumate de constructor:

- Giarmata-Izvin / UMB: 31 august
- Deva-Orastie / Strabag-Straco: noiembrie


Multumesc baieti pentru info din interior! :D

isotech_ro

Quote from: athosga on July 19, 2012, 03:09:41 PM
Scuze, dar nu stiu despre ce structuri neatacate vorbesti. Dupa cum s-a scris aici, nodul de la Orastie nici nu trebuie finalizat, pentru ca nu apartine acestui segment (asta e). In rest nu exista structuri in faza incipienta. Este un pod, cel de peste Strei, unde nu sunt montate inca grinzile si poate inca unul pe raul Orastie(?), nu as numi acest stadiu ca fiind "incipient". Exista un singur pasaj, unde nu sunt terminate stalpii de sustinere (supretraversare a unui drum judetean), asa-i?
Dar pana la urma ... vom vedea. Sunt insa convins, ca daca mentin ritmul actual, 100% termina anul asta (cel putin intre Simeria si Orastie)

PS: Ma doare-n ... daca autostrada se termina in doua giratorii. Fata de varianta ca nu se circula si asteptam de sase ani de zile sa se faca ceva... e incomparabil mult mai bine. :)

in mod evident nu cunosti nici planurile autostrazii, nici amplasamentele nodurilor rutiere ( master planul A1 Orastie - Deva ) are cca 700Mb, ca altfel il postam

- pasaj nr. 1 peste CF 300 si DN7 va asigura debusarea in DN7 - pasajul este la cca 50m de Halta Geoagiu - daca nu se executa in termen, pina la finalizarea tronsonului 1 din lot Orastie Sibiu, ca sa aiba acces la DN7 se va sta la bariera de la Halta Geoagiu pe DJ705
- pasaj nr. 2 pod peste riul Romos/intercharge catre nod Orastie
- pasaj nr. 3 pasaj DC42 (este cel de care faci vorbire)
- pod nr.4 - peste riul Orastie
...
- pod 11 - peste riul Strei

si tot asa pitic dupa pitic  :lol: ... ai sa vezi ca nu ies toate inca la socoteala   O:-)

mishu77

Quote from: tonică on July 19, 2012, 02:54:09 PM
Quote from: Ionut on July 19, 2012, 01:31:24 PM

@tonica: nu cred ca acel overpass va fi atat de aproape de actualul giratoriu. Va fi un pic mai incolo. Din ce-mi dau seama din SF va fi la cativa metri DUPA podetul pe A1 care se vede in imagine mai spre Cristian.


Pai asa l-am schitat si eu, cativa metri dupa podet, doar ca dupa acest podet realizat deja, cel de langa dj 106b, vezi coltul paduricii aceleia triunghiulare ca reper...
Oricum nu asta era important ci faptul ca nici nu s-au ostenit sa faca o groapa, ceva, d'apai despre culee, piloni etc. Sigur e ceva la mijloc   ;)

De fapt viitorul nod o sa fie inainte de giratoriu pe actuala centura si se va realiza sub trafic. Acum 2 saptamani cand am fost eu pe acolo nu era nimic inceput la acel nod si nici acum nu cred ca sau apucat. Ce a pus @ionut este nodul din SF, cel proiectat arata ca in pdf-ul de aici http://www.mt.ro/nou/_img/documente/Sibiu%20lot4.pdf Ar fi fost foarte bine sa fie nodul ca in SF era mult mai elegant si mult mai usor de realizat ca nu se facea sub trafic, dar probabil ca anumite interese au primat la proiectare.

athosga

isotech_ro: Bine, pana la urma rezultatul conteaza. Desi exista o doza de incertitudine din partea constructorului, am "curajul" :) sa "fac un pariu" ca vom avea sectorul Simeria-Orastie data circulatiei peste 4 luni, deci la 20 noiembrie, cu tot, cu structuri, care au nevoie "cel putin 5 luni", bine? Chiar si nodul de la Orastie, daca tot Straco este seful acolo (dar din cate stiu, nu este asa). Daca nu se circula la data de 20  noiembrie, atunci poti sa zici, ca "am avut dreptate, esti varza", nu ma supar. :) Deal? :)