News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 36 Guests are viewing this topic.

cmd

'Toarasi,
mie mi se pare ca ar trebui folosit momentul acesta cand lumea sta cu gura cascata la stirile despre A1 pentru a face de cunoscut situatia dezastroasa in ce priveste constructia de autostrazi. Poate n-ar stica ca cineva priceput (API) sa faca un slide cu 4-5 probleme punctuale care sa ramana in "mentalul colectiv" gen:stiati ca suntem prima tara care vom deschide -6 km autostrada anul acesta in timp ce polonezii...? Stiati ca desi pe A10 se lucreaza cu spor de 2 ani, statul n-a catadicsit sa dea autorizatia de constructie? Stiati ca 10 km de autostrada terminati au stat nefolositi 3 ani pentru ca cineva de la CNADNR nu s-a gandit sa liciteze tronsonul lipsa? Stiati ca 10 km din A3 vor sta nefolositi pentru ca cnadnr nu este in stare sa faca de 2 ani licitatie pentru un amarat de pod? Stiati ca trebuia sa atragem x fonduri europene prin A10 si A3 pana in 2015 si am atras ... cu toate ca am beneficiat de N+3 , fazari si alte chestii.
Cred ca e un moment propice pentru a folosi un efect de bulgare. Pana la urma, mor oameni din cauza incompetentei si prostiei guvernului si a CNADNR.
Dupa aia dat share la greu pe fb , trimis la televiziuni, la firme de transport.
Probabil ca o chestie din asta va face ca dezastrul acesta sa fie mai mult in atentia mass media si va pune presiune pe cnadnr; poate chiar reforme?

teocharis

interesant raspunsul cnandr la interpelarea dnei turcan!

intrebarea de 1000 de puncte este daca avocatii Impregillo pot invoca in justitie presiunile politice ptr inaugurarea unui sector de autostrada nefinalizat.

pasadia

Da, antreprenorul a formulat in 12.11.2014 o cerere de receptie a lucrarilor dar comisia CNADNR a evaluat in 07.11.2014 si 11-13.11.2014. Pfff, ce vizionari baietii, cum se asteptau ei sa fie formulata acea cerere desi termenul CAD era 30.11.2014.  O:-)

dr4qul4

azi dimineata am auzit la ProFm ca "autostrada va fi DINAMITATA"   :lol: :lol: :lol:  :bash: :bash: :bash:

@Pasadia, si totusi pana la 30.11 Imbecillio trebuia sa termine tot, inclusiv consolidarea acelui deal si inierbarea debleelor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

chr

@teocharis: nu prea inteleg cum presiunile pentru respectarea termenului contractual ar putea fi invocate ca argument pentru neconformitatea lucrarilor.

horatiu.cosma

http://www.gabrielmihaila.ro/investitia-catastrofa-si-politicienii/

Treaba cu deblee si ramblee maxim de 5 metri e cam exagerata. Nu stiu cum incape un tunel intr-un potential debleu de 5.5 metri, dar na, e si asta un punct de vedere.

adiarc

Am incercat sa postez in alta parte , din cauza reglementarii excesive si a stergerii unor posturi , de multe ori nejustificat , de catre Ionut.Totusi .....e liniste si pace acolo si ai impresia ca vb.singur.

Tinand cont ca eu imi doresc sa reliefez starea infrastucturii , pt o mai buna infrastructura si pt stoparea abuzurilor statului (pe banii nostri) si imi doresc ca acest lucru sa fie cat mai vizibil , nimic nu poate sta in calea acestui lucru.Nici orgoliul personal si nici excesele lui Ionut.Asa ca am revenit ,acolo unde este mai multa vizibilitate

Asa cum a confirmat si Alecu , inainte ,in si dupa tunel , lotul Astaldi arata tot mai rau



O noua mostra despre lipsa intretinerii si lipsa de utilitate a Cnadnr -nodul Sb Vest





Sp de servicii de la Cristian....se poate observa in plan secund si intretinerea....iarba are pe alocuri 1 M.







[imghttps://lh3.googleusercontent.com/-smqJjsGcHDU/Vh4Jf0g7F9I/AAAAAAAAACk/l2_SI1qVNPs/s960-Ut/20151013_113744.jpg][/img]

[img][https://lh6.googleusercontent.com/-xkOVD9WS4Ho/Vh4Jf4GT1TI/AAAAAAAAACk/AAw7LrIBi1w/s960-Ut/20151013_113747.jpg/img]

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc



Au inceput sa lucreze si la parapetii de la Cf spre Ocna ,dar cu acelasi mod criminal , de a lasa "tepusele" expuse .....probabil trebuie sa moara careva infipt ca sa-si schimbe modul de lucru
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

Postez de pe tel...asa ca e mai complicat





Momentan atat
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horatiu.cosma

Multumim Adi, that's the spirit :).

Cozak

Cateva poze de la supratraversarea Recas - Herneacova facute de TION.Datele din articol le cunoasteti doar pozele sunt mai noi.

Finalizarea lucrarilor pe lotul 2 din autostrada Timisoara – Lugoj depinde de conditiile meteorologice

http://www.tion.ro/finalizarea-lucrarilor-pe-lotul-2-din-autostrada-timisoara-lugoj-depinde-de-conditiile-meteorologice/1581317

adiarc

Mersi

Am si eu o nedumerire.Cam ce capacitate au aceste benzinarii ,daca nu au acele rezervoare imense , ingropate in pamant , ca la benzinariile clasice ?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

stangabriel

#24537
Multumim. Cateva poze valoreaza cat 1000 de  cuvinte. Sau notificari de ne/conformitate.

Dupa cum arata , fata de ce am gasit pe net, posibil pana in 30 mii de litrii de combustibil per statie.

TibiV

Mulțumim adiarc !

Referitor la nodul Sb vest.
Poate suntem noi dezinformaţi şi alea nu sunt rigole, sunt de fapt jardiniere... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee

multumim adiarc....bine ai revenit ...ca de obicei ...cu dovedirea adevarului ...poze exceptionale ...!!! :D