News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 29 Guests are viewing this topic.

Vlad94

Ati mai aflat ceva noutati in legatura cu lotul tm-lugoj 2?

TibiV

E oficial...

Quote
COMUNICAT DE PRESĂ
03.09.2015

Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România informează participanții la trafic că începând de luni (07.09.2015), ora 8:00, pe Autostrada A1, Orăștie - Sibiu, va fi instituită restricția totală a traficului rutier, respectiv între Nod rutier Sălişte(km 270+020) - Nod rutier Cunţa(km 292+455).

Precizăm că instituirea acestei restricții este necesară în vederea remedierii degradărilor constatate la km 275+650 al autostrăzii (km 60+600 proiect).

În conformitate cu prevederile Contractului "Proiectare şi Execuţie Autostrada Orăştie – Sibiu, lot 3, Antreprenorul are responsabilitatea deplină pentru remedierea defectelor apărute, atât în perioada de execuţie a lucrărilor, cât şi în perioada de garanţie (4 ani). Astfel, aceste lucrări de remediere vor fi executate pe riscul şi cheltuiala Antreprenorului. 

Menționăm că, atât experţii tehnici din partea Antreprenorului, cât şi cei din partea Beneficiarului, au concluzionat faptul că apariţia şi evoluţia defectului (crăpătura) de la km 275+650 nu s-a cauzat unui fenomen de alunecare a terenului, ci unei tasări structurale pricinuită de execuţia necorespunzatoare a lucrărilor la corpul autostrăzii, în perioada 2012 - 2013.

Precizăm că în perioada de restricție totală, traficul rutier se va desfășura pe o rută alternativă, respectiv:
  DN 1 între localităţile Sălişte şi Cunţa.

Precizăm că perioada de închidere a circulaţiei este de aproximativ o lună şi jumătate, în funcţie şi de condiţiile meteorologice.

CNADNR SA
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nicolaem

Quote from: horatiu.cosma on September 03, 2015, 07:19:29 PM
Nu o sa o mai vedem deschisa prea curand. E grav daca trebuie inchisa total, si nu ajungea doar pe un sens.
Imi e teama ca ai dreptate. Glumind putin poate facem o premiera anul asta si 'inauguram' un numar negativ de km de autostrada

anacronox

Neaga a mai spus in seara asta la ProTv ca se va deschide in nov-dec si autostrada pana la Margina. Se va construi un sens giratoriu temporar

horatiu.cosma

Gasim undeva inregistrarea emisiunii? Ideea de sens giratoriu temporar la Margina ma depaseste. Deja nodul e intr-un stadiu destul de avansat, din ultimele imagini. Si ideea de deschidere pana in decembrie ma depaseste, dar na, suntem obisnuiti ca CNADNR sa isi bata joc de putinele autostrazi. La o adica si Sebes-Turda lot 3 s-ar putea deschide, ne plimbam pe terasament si grinzi...

anacronox

#23720
^

A fost in cadrul stirilor de seara de la protv


Danny550394

#23722
Quote from: Danny550394 on June 08, 2015, 09:38:56 AM
Care fisura? Daca ma întrebi pe mine ar trebui refăcuta complet porțiunea dintre viaduct si nodul Apoldu. Chiar ma întreb când au sa închidă autostrada pentru refacerea terasamentului.

La momentul postarii nu ma gandeam ca o sa am dreptate.

Marti ,venind de la Cluj, am iesit de pe autostrada la Cunta si am venit pe DN pana la Sibiu. Pustiu. Drumul prost dar gol. Vroiam sa vad cum mai e pe DN 1 cu autostrada constuita.
Acum o sa fie prost si plin in amintirea vremurilor de altadata. O sa deschida si restaurantul de la iesire din Apoldu spre Miercurea iar Euroil isi reinstaleaza pompele in benzinarie. :lol:
Scuze de off topic.

horatiu.cosma

Mersi @TibiV. M-am linistit, nu stie domnul Neaga ca la Margina e nod. Oricum, ar fi o greseala sa forteze o deschidere anul acesta. Mai e mult de lucru la pe Dumbrava-Margina, si asfaltarea in noiembrie-decembrie ori e foarte scumpa, ori e defectuoasa(ori ambele).

teocharis


vancouver

dar cu cedarea culeii dinspre Sebes a viaductului Aciliu cum ramâne?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

TibiV

Logic ar fi să rezolve toate bubele acum, dacă tot se închide.
Cel puţin aşa sper....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cutter

Din ce știu eu, nu se rezolvă decît cei 200m din zona fisurii. Din ce-am înțeles CNADNR nu a acceptat PT-ul cu piloți forați și doar se scoate terasamentul și se pune la loc. Tehnologic, nu prea cred că era ok să se lucreze sub trafic (să sapi 8m pe un sens în timp ce trec TIR-uri pe celălalt). Durează o lună jumătate pentru că atît durează să scoți 50000 m3 și să-i pui la loc cu respectarea timpilor tehnologici...

Referitor la culeea Sebeș - eu am înțeles că nu există nici o problemă, nu a alunecat culeea așa cum s-a speculat, sursele sunt de încredere, dar spun și eu doar ce spun ele. S-a lucrat la refacerea sferturilor de con, s-a scos tot materialul (prost, argilă) de umplutură și s-a refăcut cu material corespunzător, săptămîna viitoare se termină prima culee.

bond

după mine, aș cere să refacă covoru' asfaltic pe toată lungimea, la ce defecte de planeitate sunt...
Neaga declara recent că nu s-a reziliat contractu' cu Impregilo când trebuia ca să nu afecteze business-u Impregilo!? nu ia nimeni atitudine? e în board-u impregilo sau director la CNaționalăADNR?



Quest

Quote from: horatiu.cosma on September 03, 2015, 08:11:29 PM
Mersi @TibiV. M-am linistit, nu stie domnul Neaga ca la Margina e nod. Oricum, ar fi o greseala sa forteze o deschidere anul acesta. Mai e mult de lucru la pe Dumbrava-Margina, si asfaltarea in noiembrie-decembrie ori e foarte scumpa, ori e defectuoasa(ori ambele).

Amin !

p.s. voi va dati seama ce tumult a creat cazul Sanovita, incit acum ptr orice tronson de A care se termina CNADNR vorbeste din chiar virful sau de un giratoriu temporar "ptr ca lotul sa nu se termine in cimp". Ok, numai ca la Margina e chiar nod, deci nu vad unde sa pui si ce sa faci cu un giratoriu temporar. Sa faca Salini cele 2 poduri peste CF LG-DV si DN68A, iar A1 se va termina direct in Nod Margina. Da' mai e destul de lucru, de asta nici termenul vehiculat vad ca nu mai e toamna, ci nov-dec 2015...
Common sense will get you far !