Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 28 Guests are viewing this topic.

NGC

#22725
Quote from: adiarc on July 12, 2015, 08:46:51 PM
NGC20, este la zii thread-ul cu "Plăti pt infrastructura "?
N-am mai intrat demult si constat cu stupoare ca pe Lugoj-Deva , lotul 4 , s-a primit doar avansul , in Decembrie 2013??????Deci nici un ban de un an si jum?
mi-e greu sa cred ca nu au emis fact de un an si jumătate....
Multumesc
Situatia este la zi, cu mentiunea ca ordinele de plata sunt inregistrate in sistem in general cu o intarziere de pana la 2 saptamani, iar facturile cu o intarziere de doar 1-2 zile.
Am verificat toate facturile UMB din 2014 si 2015 si nu apar alte facturi pentru lucrari la autostrazi (A1 si A3). Mai sunt doar facturi platite si neplatite pentru lucrari la DN.
Dar cum a mai zis cineva, daca CNADNR ii anunta ca nu plateste, nu are rost sa emita facturi sa se incarce cu TVA. Mai bine baga banii aia in lucrari.

Ionut

Update!

In exploatare (km reali, nu km de numerotare) incepand cu ultima inaugurare din 11.07.2015:
A1: Bucuresti-Pitesti 109,66 km (include Pitesti bypass)
A1: Sibiu-Sebes-Orastie-Simeria-Deva 132,43 km
A1: Dumbrava-Sanovita 27,47 (intre nod A6 si Sanovita NU se circula, desi segmentul este finalizat)
A1: Izvin-Timisoara-Arad-Pecica-Nadlac 92,88 km
A2: Bucuresti-Cernavoda-Medgidia-Constanta 203,00 km
A3: Bucuresti-Ploiesti 56,29 km (sectiunea de 6 km intre CB si zona Pipera/Tunari nu este terminata)
A3: Campia Turzii-Gilau (Cluj vest) 52,00 km
A4: Constanta bypass 22,20 km
A6: A1-Centura Lugoj 11,40 km
---------------------------------------------------------------------
TOTAL KM REALI IN EXPLOATARE: 707,33 km
* pe aproximativ 10 km din A1 intre nod A6 si Sanovita NU se circula, desi segmentul este finalizat
---------------------------------------------------------------------
A1: 362,44 km din total 576,13 km, 62,91%
A2: 203 km din total 203 km, 100%
A3: 108,29 km din total 601,89 km, 17,99%
A4: 22,20 km din total 82,20 km, 27%
A6: 11,40 km din total 273 km, 4,18%
---------------------------------------------------------------------

Ce mi se pare interesant:
1. Am depasit 700 km de autostrada! :cheers:

2. A1 este gata in proportie de aproximativ 63%.

3. Avem trei bucati mari de autostrada pe A1: Bucuresti-Pitesti (109 km), Sibiu-Deva (132 km) si Izvin-Nadlac (93 km).

4. Mai avem doar Izvin-Sanovita (gata in 2015, sa speram!!!) pentru super-efect de legare a Lugojului de vest si Dumbrava-Deva (probabil complet dat in folosinta in 2016 la final sau chiar 2017) pentru a lega Sibiul de vest (si restul pana la Sibiu). Apoi mai ramane doar Sibiu-Pitesti, sa speram ca e gata in 2018-2019.

Ne-am mai ridicat un pic, zic.

:cheers:

cutter

Centralizez și aici intervențiile în presă ale membrilor Asociației Pro Infrastructură legate de inaugurarea de la Nădlac:

sebba

cum e aia cu "cei din urma vor fi cei dintai"? ei bine, la mine a fost invers...
degeaba am fost prima masina intrata in vama ca sunt ultimul care pune pozele pe net (si n-am decat 2, si alea amarate)
dar zic sa le pun totusi, sa nu stea degeaba :D

asta e facuta cand asteptam sa ne dea "verde", pe la 14:45 aprox


si asta e cand m-am intors, deja era coada, am stat vreo 10 minute


si mai e si un filmulet, destul de plictisitor in ansamblu, in care doar "defilam" spre PFT
https://www.youtube.com/v/Kws5VIX9ab8

----

sunt putin "deprimat" insa, la deschidere au fost multi de-ai nostrii si cu toate ca am strigat pe aici pe forum chiar si in orele de dinaintea deschiderii nimeni nu m-a contactat
deh, sunt baiat mare, am stiut sa ajung pe acolo si singur dar mi-ar fi placut sa fim toti acolo in acelasi timp, grupati

recunosc si ca am ajuns primul acolo (la trecerea PTF) doar din intamplare, pur noroc, nimic mai mult

le multumesc lui iuli, TraianBV si mirceal, au fost singurii care mi-au trimis adresa de mail unde sa trimit prima poza, cand stateam la coada si nu puteam publica de pe tel
s-a ales praful si acolo ca o trimisesem deja catre iuli si n-am mai trimis-o si catre TraianBV si mirceal
iar iuli a avut si el alte "daddy's technical problems" si nu a mai apucat sa o publice

nu vreau sa comentam aici "deprimarea" mea, am scris off-topic-ul asta doar ca pe viitor sa incercam sa ne sincronizam mai bine
Sailing away! S/Y Haimana

filipac

ce nu inteleg eu este daca trebuie platita rovigneta in Ungaria daca merg doar pana la Mako?

dorum

#22730
hopa... ce avem noi aici? io abia acu' vad... E-ul sters... :)



cineva s-a sesizat si a ""corectat""? :) :)

horatiu.cosma

Felicitari tuturor pentru inaugurarea de sambata, cred ca si forumul + API au pus o piatra simbolica in constructia acestei autostrazi care ne leaga cu Occidentul. Multumim celor care ati fost acolo si ne-ati delectat cu informatii, poze, filmari live. Imi pare rau ca nu am fost si eu alaturi de voi, dar ma revansez cu prima ocazie :cheers:.

usiabc

Am ramas placut surprins,vazand ca sambata noaptea in jurul orelor 01.00 se lucra la podul de la Soimus.....

davyl

#22733
Felicitari tuturor celor care au postat informatii, foto si filme! Un adevarat festival! Am trait deschiderea prin ochii vostri! Va multumesc!

SB76UFO

Va multumesc tuturor celor care au postat fotografii, filmulete si informatii la "cald"! Am trait deschiderea prin ochii vostri!
"Prostia este eternă și invincibilă"

go2mars

#22735
Am făcut o comparație între Google Maps (care nu are noul traseu pe autostrada) și Apple Maps (are deja un update cu noua autostrada) și am obținut, pentru traseul București-Budapesta (pe Valea Oltului și Deva-Arad), 10h13 pe Google și 9h33 pe Apple Maps.

Ar însemna o reducere a timpului de parcurs cu 40 minute.

Pe Waze obțin 9h08 prin Deva-Lugoj-Timișoara.

Sau poate e doar o diferență de date de trafic rutier pe tot acest traseu.

danutzu_1069

Nu stiu daca Apple Maps tine cont de trafic, si cat e de real, dar comparatiile le faci pe aceiasi harta. Gmaps are optiunea de timpi cu sau fara trafic.

go2mars

Apple Maps are și trafic (4min diferență între varianta cu trafic - 9h36 - și cea fără - 9h32), iar pe Google Maps nu pot vedea traseul pe noua autostradă Arad-Makó pentru că nu e încă un update făcut, 9h11 fără trafic pe Google Maps (1h diferență).

BIGRED1984

Multumiri colegilor pentru implicare.

O mica inadvertenta mi-a atras atentia, in indicatoarele de la intrarea in tara se anunta viteza maxima in afara localitatilor de 100km/h , dar este de fapt 90, doar pe drumuri E este 100. (pag. 1516)

arthur.vent

Quote from: MNU on July 12, 2015, 12:58:53 PM
Nu uitati de faptul ca la noi se incalca permanent limita de viteza in localitati. Daca ar fi respectata limita, nu stiu cat ar fi timpul de parcurs pe DN7. Valabil pe toate DN sau DJ variante ale traseelor cu autostrada.

Incalcand limita de viteza faci intre 2 ore si 2 ore si jumatate pe ruta Arad - Deva, in functie de trafic. Daca mergi perfect legal, faci cam 3 ore, lucru testat de mine pe vremea cand abia imi luasem permisul si am facut prima iesire in afara orasului in calitate de sofer. Asta pe langa coada de aprx 1 km care s-a facut in spatele meu de probabil am fost injurat cat pt toata viata.