News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 21 Guests are viewing this topic.

Calin

Cutter,felicitarile mele ! Te-am auzit in direct ! Si sunt bucuros ca ai amintit si de cheltuiala total aiurea a banilor pe studii de fezabilitate deocamdata inutile.Era cred ideal sa fi putut aminti si de cazul podului de peste Somes -de la Gilau ,de autorizatia de mediu pentru a putea intra si lucra in padure -pe Gilau -Nadaselu,dar si cu stadiul platilor catre constructorul UMB pentru acest tronson. Scuze de off topic.

stangabriel

http://www.cnadnr.ro/ 

Avem filmare din avion oficiala de la deschidere. Intentia e buna, rezultatul il vedeti in filmare.

Dan74

Sambata in jurul orei 13:00 utilajele erau mutate pe banda 2 in zona cu fisura de la Aciliu.

AUT_XY

Are there now any new opening dates and so for the Highway Part Lugoj - Deva?

What is concerning that the update now?


It was really reall great now, that the Highway from
Hungarian side "Mako" until Arad is now complete open including Border.

That makes it now much easier to travel for me as a tourist.

AlexIP

Quote from: stangabriel on July 12, 2015, 10:23:49 PMIntentia e buna, rezultatul il vedeti in filmare.

Trebuia un pic mai foarte stabilizat și încetinit ca să nu amețească privitorii dacă tot se bălăngănea camera. Dacă nu au ei pe cineva, mă pot ocupa de asta...

Am și uitat să menționez, azi pe lotul 4 Lugoj - Deva era liniște, ca de duminică. Sunt tare curios când se apucă de marele deal de la Șoimuș, că ăla e cea mai dificilă parte.

simotm

#22715
@Vossk

De una stiu ca e foarte aproape de intrarea pe autostrada din zona Izvin , mai exact la intrarea in urmatoarea localitate dupa Izvin in directia  Timisoara (Remetea Mare) ,fiind necesar ulterior sa te intorci (cca1min) pt a intra in autostrada.

Revenind la alegerea dintre cele 2variante  de a ajunge la Deva, fie pe valea Muresului fie pe dealurile de la Cosava/Cosevita, nu credeti ca daca se vor misca pe celelalte tronsoane de pe Lugoj-Deva in stilul caracteristic (adica cu incetinitorul), riscam ca in cateva luni sa se apuce sa repare soseaua din zona Cosava/Cosevita care si asa abia suporta traficul de acum....cum s-a intamplat cu podul de la Soimus intrat in reparatie dupa deschiderea portiunii de autostrada de la Deva (cel putin daca as fi vazut mai mult interes in finalizarea urgenta a  lucrarilor) 


Nebhotep

Eu zic sa nu ne alarmam in zadar.
Tocmai am ajuns din Austria. La vama noua , la ora 22 erau deschise 2 benzi ptr auto mici si am avut exact 3 masini in fata mea. Ungurii nici nu m.au bagat in seama iar vamesul roman so uitat un pic la buletine, si gata.
Nr de benzi deschise e probabil si in functie de trafic.

Din budapesta pana in timisoara am facut 2h30m. De vis, ce sa zic.

Calin

 Oare chiar sunt deja cozile din fotografie ??? Sa vedem ce va mai fi maine cu traficul de marfuri la "capacitate" normala. Sper ca totusi, sa se ia masurile necesare -pentru ca acum au de unde marii capacitatea de trecere a frontierei....Cred ca aceste cozi se datoreaza proastei organizari.... Din pacate.

Silvania

Nu e chiar atât de ușor să faci rost de polițiști de frontieră pentru un nou punct, într-un timp relativ scurt. Vă dați seama că nu pot fi aduși de oriunde ci numai din punctele vecine. Deficit e peste tot, și până când vor mai încadra, recurg probabil și la astfel de gesturi.

TibiV

Evident nu numărul de puncte e problema, ci numărul de persoane care le deservesc...
Chiar dacă muţi aici oameni de la vechiul PTF, per total ai același personal. Cum naiba să reduci cozile ?...
Si poliţişti de frontieră nu angajezi cu anunț la ziar...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Anonymous Rider

Nu voiam să alarmez. Însă știrea avea un aer dubios. Pe de altă parte, nu accept ideea că "ministerul (care o fi responsabil) a fost luat pe nepregătite și nu găsește vameși", când se cunoștea foarte bine data aproximativă a deschiderii PTF. Eu sper ca știrea să fie una din genul ăla alarmist, scris pentru trafic/audiență, iar autoritățile să administreze PTF-ul profesionist.

Ionut

Se vor aranja probabil lucrurile pe masura ce noul PTF va atrage traficul de pe DN. Haideti sa nu discutam degeaba acum. Colegii care trec in HU sa ne zica periodic cum se misca treaba. Dar va rog nu deviati pe discutii despre Politia de Frontiera sau ceva ca nu-si au locul aici. Multumesc!

AkaManah

Am niste prieteni care lucreaza la politia militara si vor fi detasati pentru 3 luni la Nadlac. Ma gandesc ca e tocmai pentru a suplimenta personalul de la acest punct de frontiera.

Ionut

Quote from: stangabriel on July 12, 2015, 10:23:49 PM
Avem filmare din avion oficiala de la deschidere. Intentia e buna, rezultatul il vedeti in filmare.

Clipul comandat de CNADNR celor de la Aeroclubul Romaniei:
https://www.youtube.com/v/t5kILreb0Qw

Nu este tocmai rau... E de apreciat efortul pilotului si intentia companiei de drumuri. Multumim!