Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 16 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

In conditiile actuale de licitatie din Romania (pretul cel mai mic), este greu de crezut ca, acolo unde in SF apare debleu, ar castiga un constructor care sa propuna tunel. Sau macar zid de sprijin unde nu este prevazut in mod expres acest lucru...

Iar cum multe firme se arunca, este si mai greu de crezut ca nu vor oferta debleu
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

horatiu.cosma

Exact de asta trebuie subliniat Inca din sf ca intr-o anumita zona nu e stabil terenul si e necesar tunel.

stangabriel

http://cnadnr.ro/docs/comunicate/Comunicat%20CNADNR%20SA%20%2029%2005%202015%20-%20Decizie%20Curtea%20de%20Apel%20-%20SF%20Sibiu%20-%20Pitesti.pdf

Compania Naţională de Autostrăzi si Drumuri Naţionale din România informează că litigiul
aferent Dosarului nr. 2403/2/2015 (petent CNADNR SA și intimat Asocierea ROMAIR
CONSULTING SRL - DONGBU ENGINEERING CO.LTD.) referitor la procedura de
atribuire a contractului de lucrări ,,Revizuire/Actualizare Studiu de fezabilitate pentru
Autostrada Sibiu – Pitești" aflat în soluționare la Curtea de Apel București a făcut obiectul
ședințelor de judecată din data de 11.05.2015 și 25.05.2015, iar în data de 28.05. 2015 s-a
pronunțat soluția definitivă.
Astfel, prin Decizia Civilă a Curții de Apel București pronunțată în Dosarul nr.
2403/2/2015, instanța de judecată ,,Respinge excepţia nulităţii plângerii formulate de
CNADNR. "Admite plângerile conexe. Modifică în parte decizia CNSC, în sensul că:
respinge contestaţia ca nefondată si admite cererea de intervenţie în favoarea autorităţii
contractante. Menţine soluţia de respingere a excepţiilor lipsei de interes si inadmisibilităţii
contestaţiei. Definitivă.".
În consecință, în perioada imediat următoare, CNADNR SA va semna contractul de lucrări
,,Revizuire/Actualizare Studiu de fezabilitate pentru Autostrada Sibiu – Pitești" cu
Asocierea Spea Ingineria Europea S.A. Milano Italia Sucursala Bucuresti – Tecnic
Consulting Engineering Romania SRL

teocharis

SF-ul propune simple recomandari care nu angajeaza dpdv legal si/sau patrimonial pe castigatorul licitatiei de proiectare&constructie.


vezi speta DIWI-Salini.

adiarc


Legat de marea crãpãturã de la Aciliu se mai ştie ceva? Cum se prezintã? Mai sunt probleme?
Şi pe lotul Nãdlac-Pecica se mai lucreazã/restricție de 100km/h?
[/quote]
din pacate epopeea Imbecilio continuua si lucrurile sunt tot mai grave in fiecare zii

inainte de primul podet cu probleme in zona Aciliu , avem in stadiu incipient , O NOUA CRAPATURA , de-a latul autostrazii ,perpendicular pe aceasta, care se simte momentan ca o galma serioasa

de asemenea , in zona crapaturii nu se mai poate circula pe banda 1 si a aparut o noua galma si crapatura incipienta SI PE BANDA 2 , tot de-a latul autostrazii....









"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

Astaldi a astupat gropile de pe bretelele de la nodul Saliste





dupa tunel avem mai mult galme care sunt in curs de remediere







"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ciprebbe

Te rog la urmatorul drum sa ne sesizezi daca remediaza si problemele cu parapetele deteriorat pe lotul lor. Sa stim daca trebuie sa ii scoatem din colaj sau nu. Merci.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AUT_XY

#21802
Hmm, does anybody know when this Problems with the Asphalt will be fixed on the Highway beety Saliste and Cunta?
What is the acutal Situation their?

ciprebbe

Daca noi trebuie sa apelam la "surse secrete" pentru a afla situatia santierului A1 , NIF-ul unguresc se lauda cu pozele de pe M43 din zona de granita












Granita
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mishu77

#21804
Quote from: ciprebbe on May 29, 2015, 08:22:25 PM


Asta e cea mai faina ! Ce mare e parcarea  din departare ...  :banana:

danutzu_1069

Ungurii deja au pregatit panglica???
Sau e doar delimitare sa nu asfalteze vreun metru de la noi din tara?

stangabriel

E parcarea noastra, nu? 

Candva am avut si noi poze si filmari pe site-ul oficial.

horatiu.cosma

E parcarea noastra, da. Ce tare, sunt asfaltate si drumurile de acces la ei.

rocklee

#21808
am fost si eu astazi intrun periplu pe santierele patriei ...de pe la 10.30 dimineata  - pina pe la 20.seara ...am si ceva poze ....stirea cea mai interesanta ar fi ca cei de pe lotul 3 lugoj deva au decopertat de la un capat la celalalt  :)am fost si la podul de la mures ....se lucra si la ora 7.30 seara  cand am plecat de acolo ... :o....umbul era in vacanta de rusalii.. O:-)
iar cind am deschis leptopul am avut o veste buna ....cu privire la atribuirea SF-ului de pe sibiu pitesti  :)

https://www.facebook.com/rufiusdieter.stefani/media_set?set=a.688547107941417.1073741881.100003584026406&type=3&uploaded=332

rocklee

#21809
am sa pun imaginile de pe loturile 3-4 cu explicati maine de dimineata ...pina atunci cine vrea sa vada imginile de pe loturile 3-4 ...le gaseste aici...
https://www.facebook.com/rufiusdieter.stefani/media_set?set=a.688547107941417.1073741881.100003584026406&type=3&uploaded=332