Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 30 Guests are viewing this topic.

MNU


VictorC

#21376
E typo, e vorba de acei ~7,98 miliarde

teocharis

aceste "imprumuturi" de aprox 8 mld EUR! sunt o mare gogorita si o incercare de a deturna o prioritizare reala a fondurilor de coeziune (singurii banii de investitii de care dispunem) catre proiecte politice cum sunt Sb-Bv, Comarnic-Bv, etc

din nou, un semnal prost la Bruxelles, care intareste impresia deplorabila ca au de-a face cu hoti de buzunar care incearca sa "te faca" cu fiecare miscare

un prognostic: it wont fly

VictorC

#21378
In principiu CE chiar incurajeaza proiectele bazate pe mixuri de fonduri in care sunt contractate si imprumuturi publice. Pe ideea asta acorda si un "ajustor" de deficit tarilor care implementeaza astfel de proiecte cu fonduri structurale. Si mixul de fonduri nu e neaparat nou la noi, s-a folosit si pe alte proiecte (A2, A1 etc)

teocharis

cf Consiliului Fiscal, deficitul structural va exploda din 2016 la peste 3% din PIB, fara a cuprinde nicio cheltuiala aditionala ptr investitii

reamintesc, MTO-ul este de max 1%!

sa ma anunti cand teodorovici obtine de la CE ajustorul de 0.5%

nu/mi voi tine insa respiratia.

marius_ar

QuoteDin iulie, pe autostradă până în Ungaria!
Miniştrii de externe din România şi Ungaria au bătut palma: lucrările la autostrăzile ce se vor uni vor fi gata şi date în folosinţă la vară.
Articolul complet: http://www.aradon.ro/din-iulie-pe-autostrada-pana-in-ungaria/1532392

Cozak

#21381
Bravo, super stire, am amanat drumul la Szeged pana la terminarea autostrazii de la timisoara al Mako.

Si o stire cu animale, lotul 4 are parte de multe incercari pe tema asta:

Ce ar mai putea amana constructia autostrazii Lugoj – Deva? Castorii...
http://www.tion.ro/ce-ar-mai-putea-amana-constructia-autostrazii-lugoj-deva-castorii/1532316

istvan78

 :lol: Eu stiu de castorii de pe Mures de cel putin 3-4 ani. Nu pot crede ca toti astia acum au aflat! Sa speram ca e aiureala articolul... :zen:

stefanudrea

#21383
^
Pt Szeged renteaza sa intri in Ungaria pe autostrada si sa platesti vigneta 10 euro?

Grogo

#21384
Astazi un alt articol, despre tronsonul de autostrada Sibiu-Pitesti, parte din A1."Prioritatea zero" a infrastructurii rutiere, autostrada Sibiu-Piteşti, finantare: mix de fonduri europene, bani de la buget şi împrumuturi.
http://www.zf.ro/companii/cum-va-fi-finantata-prioritatea-zero-a-infrastructurii-rutiere-autostrada-sibiu-pitesti-mix-de-fonduri-europene-bani-de-la-buget-si-imprumuturi-14229211
Nu zice niciodata: nu se poate, ci incepe intotdeauna cu: sa vedem.

AlexIP

Quote from: stefanudrea on May 08, 2015, 06:35:43 PM
^
Pt Szeged renteaza sa intri in Ungaria pe autostrada si sa platesti vigneta 10 euro?

Scuze de off-topic.

Economisești maxim 20 de minute. Nu recomand. Când or fi gata A1 și M43, poate, dar deocamdată nu merită dpmdv.

mishu77

#21386
^^

Nu cred ca merita nici cu A1-M43. De la cenad sunt vreo 30km si de la Nadlac vreo 50.

MNU

Pentru mine, personal, si pentru timisoreni in general, cred ca varianta prin Cenad ramane avantajoasa si pe viitor indiferent de ddstinatie (Szeged sau mai departe). Am trecut prin PCTF Cenad de cateva zeci de ori si niciodata nu am vazut cozi in acel punct. Pe la Nadlac am trecut de cca 15 ori (de 3 ori in ultimii 5 ani) si intotdeanua am avut "norocul" sa mearga extraordinar de greu... cu coada sau fara.

Prefer acei 80-90 de km pe DN6 daca stiu ca trec rapid granita. Sunt convins ca aglomeratia si "balciul" din vechiul PCTF Nadlac se vor muta in noul punct.

Cozak

Quote from: stefanudrea on May 08, 2015, 06:35:43 PM
^
Pt Szeged renteaza sa intri in Ungaria pe autostrada si sa platesti vigneta 10 euro?

Pentru o plimbare pe A1 proaspat inaugurata merita. Altfel nu.

alecu26

Quote from: marius_ar on May 08, 2015, 02:46:04 PM
QuoteDin iulie, pe autostradă până în Ungaria!
Miniştrii de externe din România şi Ungaria au bătut palma: lucrările la autostrăzile ce se vor uni vor fi gata şi date în folosinţă la vară.
Articolul complet: http://www.aradon.ro/din-iulie-pe-autostrada-pana-in-ungaria/1532392

Phai....eu pe 12 Iulie trebuie sa ajung pe la Rostock. Oare am sanse sa fie deschisa pe 9-10 Iulie? vreo ora in economia drumului e enorma.
Drumurile noastre POATE;