Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 17 Guests are viewing this topic.

rocklee

or fi primit autorizatia pe sectiunea mintia soimus !! ???

TibiV

#20866
Quote from: marcelbanu on March 20, 2015, 08:08:15 PM

Se va tăia din dealul acela cu grota cu lilieci și se va reloca DN 76 Deva - Oradea care acum este în reabilitare de către Selina..


Eşti sigur că ai înţeles bine cu relocarea DN 76 ?!...
Subiectul s-a întors deja pe toate fețele pe forum...
:oops:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

" Se pare că nu se va face nod spre Deva în zona Șoimuș, deocamdată..."

Din fericire e cuprins in anuntul de atribuire al licitatiei in SEAP asa ca UMB-ul trebuie sa il faca. Ca a fost o eroare cu locatia podului peste Mures din planse e alta poveste. Probabil ca aici se va cere suplimentare si vor obtine ceva. In rest clar nu le iasa calculele la 40% oferta.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cricric

Sper sa nu se prabuseasca UMB atat timp cat mai au lucrari.
Delacroix, nu ai ceva insider info despre structura/nivelul costurilor la UMB pe loturile pe care le au in constructie?

athosga

Quote from: marcelbanu on March 20, 2015, 08:08:15 PM
Se va tăia din dealul acela cu grota cu lilieci și se va reloca DN 76 Deva - Oradea

Sa inteleg, ca pana la urma castiga varianta cu DN-ul relocat (urcat pe deal?) si cu autostrada in locul DN-ului? Atentie cu informatiile, cum s-a mai zis, treaba a fost discutata indelung si ar fi bine sa avem in sfarsit ceva informatii sigure si nu zvonuri. :)

rocklee

poate totusi le da acei 10-15 %din contract si pot sa termine treaba si sa iasa si ei pe plus  :)

nicki4

apropo lotul 2 Nadlac-Arad re-atribuit lui Astaldi pe cand se asteapta a fi terminat? Termenul lipseste din referatul de pe prima pagina...
"Government don't want well informed, well educated people capable of critical thinking. That's against their interest. They want obedient workers, people who are just smart enough to run their machines and do the paperwork. And just dumb enough to passively accept it!" George Carlin

MHN

Termenul oficial ar fi cam pe la inceputul verii.
Poti gasi informatii utile si in mesajul despre A1 postat pe topicul Autostrazi in Romania - Sinteza (scroll down pana la lotul vizat).

user201

Privind filmările și considerând că în afară de Izvin-Sanovita nu se va termina nimic în 2015, luând în considerare și Borș-Surplacu unde se stă, aș fi propune o interpelare , după părerea mea destul de bună:
Ce se va întâmpla cu loturile neterminate din A1 în 2016? Vor fi preluate automat de finanțările europene 2014-2020 sau trec la buget?

În altă ordine de idei mulțumiri pentru pozele și filmările din ultima perioadă.

nicki4

#20874
Multumesc MHN!
"Government don't want well informed, well educated people capable of critical thinking. That's against their interest. They want obedient workers, people who are just smart enough to run their machines and do the paperwork. And just dumb enough to passively accept it!" George Carlin

Archi

Cu toate ca Eurocopter a filmat recent, vin si eu cu niste poze de la Sanovita:  :)












marcelbanu

#20876
Quote from: TibiV on March 20, 2015, 10:25:20 PM
Quote from: marcelbanu on March 20, 2015, 08:08:15 PM

Se va tăia din dealul acela cu grota cu lilieci și se va reloca DN 76 Deva - Oradea care acum este în reabilitare de către Selina..


Eşti sigur că ai înţeles bine cu relocarea DN 76 ?!...
Subiectul s-a întors deja pe toate fețele pe forum...
:oops:


Ce am reţinut la repezeală din discuţie...
Un viaduct va fi ridicat chiar în zona unde este amplasată staţia de asfalt a UMB...
Apoi spunea că de la colţul dealului, acolo unde este calea ferată M 209, vine tăiat dealul.
Se merge pe deal pînă la casele care provoacă dureri de cap.
Acolo am înţeles că va fi al doilea viaduct.

Ultimul viaduct va fi în zona Şoimuş...
Acolo am înţeles că era un proiect cu un giratoriu suspendat...

Relocarea DN 76 este sigură, din spusele lui,
deoarece i-am spus că Selina tocmai reabilitează acea porţiune de drum...

Dacă găsesc, vă voi repune un filmuleţ pe locul pe care am crezut că va fi construită autostrada
dar se pare că acele jaloane erau pentru relocare...

http://www.youtube.com/v/7Fp8iQAUk-0
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

delacroix

Sa ma scuzi Marcele. Ce ti-a spus inginerul topo sunt povesti vanatoresti. Baza e reala, amanuntele fantezii.
La aia cu sensul giratoriu era sa ma innec cu bere.

marcelbanu

Quote from: delacroix on March 21, 2015, 08:06:45 PM
Sa ma scuzi Marcele. Ce ti-a spus inginerul topo sunt povesti vanatoresti. Baza e reala, amanuntele fantezii.
La aia cu sensul giratoriu era sa ma innec cu bere.

În fotografiile puse de mine, inginerul e cel fără căciulă...
Şi dacă el mă dezinformează, e spre ruşinea lui...
Oricum, m-a întrebat unde pun fotografiile şi i-am spus de forumul acesta.
Şi-a notat şi numele meu, probabil va citi cele scrise aici...
Dacă o face sper să-şi facă şi cont aici ca să dezmintă sau să întărească ce am spus eu...

Şi mie mi s-a părut fantezistă ideea cu giratoriul suspendat...
Aici, recunosc, nu prea am priceput ce vrea să spună
că mă frămîntau detaliile cu relocarea DN 76...

Ai grijă cu berea...  :lol:
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

radutm

@Archi mersi de poze! Sunt excelente! Vad ca au inceput finisajele pe acea portiune. Arata tot mai bine.
cont inchis