Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 38 Guests are viewing this topic.

alecu26

Quote from: dr4qul4 on March 04, 2015, 04:02:38 PM
Zublin sunt criminali. Cred ca lucreaza la mai toate podurile de pe santierele de autostrazi.

Nu m-ar mira sa-i vad licitand singuri in cazul in care vor exista loturi compuse doar din viaducte/poduri.

no chance. Oberva ce scrie pe masini: Zublin Spetialtiefbau. E foarte important pt o firma sa nu iasa din zona de confort. Ca si subcontractor, riscurile lor sunt minime. Mai ales ca ei fac doar foraj....fara beton, fara armatura, fara platforme de lucru.

Asa ca, ca si orice firma straina serioasa, prefera acel 3-5% profit...dar sa fie siguri ca-l fac. E exact motivul pentru care inca marii giganti din constructii nu vin in Romania, chiar daca sunt activi in Europa Centrala.
Drumurile noastre POATE;

alecu26

pe lotul 3, oare poza chiar sa fie de la podul peste Mures?
Drumurile noastre POATE;

OIL1

Quote from: dragos76 on March 04, 2015, 05:16:30 PM
Ceva noutati din zona Aciliu mai sunt? Cum au evoluat acolo fisurile din asfalt?

Am trecut eu azi pe acolo. Fisurile sunt tot asa, umplute cu bitum dar arata ca si cum bitumul nu mai e la acelasi nivel cu asfaltul, ci putin mai jos.
In vreo 2-3 locuri este inchisa prima banda pe sensul spre Sibiu pentru lucrari. (lucrari in afara carosabilului dar cu utilaje care lucreaza de pe prima banda sau de pe banda de urgenta).

laszlo.robert

Azi ora 10 prima banda inchisa pe A1 ,Impregilio,umpleau fisurile cu bitum si o topeau cu flacara,in rest se lucra intens la zonele cu alunecari

rocklee

ionut multumim surseisecrete...o bere virtuala si un mare link din partea mea  .....multumim !!   :thumbsup: :cheers:

mariansb

#20585
 poze de pe lotul UMB , de vineri 27.02.2015, ora 17













"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

alecu26

e bine ca au relocat stalpii. Vine UMB si ii da afara.

Florin 74, cat de grava e dubla finantare de la UE?
Drumurile noastre POATE;

florin74

dosar penal si parchet sau DNA, in functie de suma. Plus obligatia de a returna banii + dobanda aferenta.

alecu26

daca e cu intentie. Banuiesc ca daca e din prostie sau lene sau nepasare...se va lasa doar cu taiatul finantarii...din ambele proiecte...si in procent mult mai mare oricum.
Drumurile noastre POATE;

stangabriel

Ce dubla finantare? ce taiere a finantarii  celor 2 proiecte? despre care lot e vorba? Scuze, chiar nu inteleg.

dr4qul4

Stalpii din ultima poza sunt proaspat relocati probabil in cadrul unui proiect european accesat la nivel local.
Acum UMB va dobori cativa stalpi proaspat mutati!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

stangabriel

Ha....ce aiurea. Mersi. Multumim de poze, maine vine iarna pana sambata, constructorii urmaresc vremea si cred ca dupa acest episod de iarna, vor incepe serios.

gdaniel

#20592
Quote from: alecu26 on March 04, 2015, 07:44:55 PM
pe lotul 3, oare poza chiar sa fie de la podul peste Mures?

Dupa o munca de "detectiv" de 5 minute, pot sa declar ca antepenultimele 2 poze de pe Lotul 3 sunt de la podul peste Mures.
In pozele 5 si 6 se vede in departare pe dealuri o LEA cu 3 stalpi distincti pe cele 3 faze, pe care am gasit-o peste Mures la nord de Campuri-Surduc, si la est de DJ159.
Cei 3 stalpi nu pot fi vizibili decat din apropierea Muresului (si sunt pe directia tangentei la autostrada in zona podului), nu si din zona nodului Dobra (din cauza padurii).

Poate in iarna avem trecerea Muresului pe Autostrada pe langa Lotul 4 finalizat (sunt vesnic optimist, stati linistiti)  :))))

dr4qul4

Nu stiu daca e podul peste Mures, sa nu fie cel peste calea ferata. Nu gasesc nici un drum betonat langa pod... poate ne spune si noua cineva unde sunt pozele facute?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

#20594
Da, eu...

Poza 6 este sora asteia:

http://goo.gl/maps/DpeQ4

Iar pozitia pe GM este asta http://goo.gl/maps/DDUHg

Adica la nord de Branisca... Nici vorba de podul peste Mures.
Ce se vede in poza 5 este pasajul pe DJ 147.

Poza 7 este de aici: http://goo.gl/maps/ur1Ym (plus minus 100 de metri...)

Iar poza 8 (ultima) de aici: http://goo.gl/maps/MJ25W
Mama proștilor este mereu gravidă... :)