News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 26 Guests are viewing this topic.

sebi07

Totusi verdiuc sa fim sinceri, ca nu sunt de o calitate superioara...

istvan78

Am parcurs si eu din nou ieri Deva-Sibiu si inapoi. Dimineata am mers pe -20°..-23° tot drumul, ca fapt divers.
De notat, cum se vede si in pozele lui Sebi, asfaltul era alb complet... dar nu de zapada, ci de sare. Chiar nu se poate spune ca n-au sarat.
Si banda de urgenta era deja complet curatata de zapada. Nimic de reprosat...

MNU

Atata timp cat se vede marcajul, nu stiu ce mai poti reprosa. Si zapada sa fi fost... la gerul din zilele trecute oricum nu cred ca puteai avea asfalt curat.

luc

Coada de cateva sute de metri,  pana in DN 7 la capatul autostrazii la Deva.

istvan78

Migratia catre Italia e in toi. Deja ieri a fost foarte aglomerat drumul intre Deva si Timisoara. Si o observatie: parea ca lumea inca prefera iesirea pe la Cenad. La capatul de la Izvin majoritatea traficului continua catre Timisoara... Numere de Italia, Austria, Germania preponderent.

A1 va deveni cu adevarat utila cand va fi continua pana in Ungaria.

stangabriel

#19955
Soferii de cursa lunga probabil citesc stirile inainte :
http://www.hotnews.ro/stiri-ultima_ora-19002613-aglomeratie-7-vama-nadlac-finalul-vacantei-romanilor-care-lucreaza-strainatate.htm

Anul urmator poate stirea nu va mai aparea.

Potrivit Politiei Judetene Arad, traficul pe DN 7 s-a aglomerat sambata seara si au fost luate masuri pentru a se evita blocajele, mai ales in apropiere de Nadlac, unde s-a format o coloana de camioane pe o distanta de cinci kilometri.

Coloana de automarfare blocheaza una dintre cele doua benzi ale DN7, inainte de orasul Nadlac, astfel ca in zona se inregistreaza blocaje in trafic, in conditiile in care pe singura banda libera se circula in ambele sensuri, mii de masini iesind din tara.

Purtatorul de cuvant al Politiei Judetene, Camelia Tuduce, a precizat ca prima masura a fost ca traficul autoturismelor sa fie deviat de pe DN 7 pe autostrada, de la Pecica la Nadlac.

In paralel, soferii care se deplaseaza dinspre Deva spre frontiera cu Ungaria sunt sfatuiti de catre echipajele de politie sa aleaga vamile Turnu sau Varsand.

Si Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Politiei Romane informeaza ca "traficul rutier pe DN 7 este intens pe sensul de mers Deva-Arad-Nadlac" pentru ca "numerosi romani stabiliti in strainatate parasesc tara, la final de vacanta".

bogdymol

Inainte de Craciun eu am fost unul din cei care au venit in tara deodata cu tot "puhoiul". Stiind ca in fiecare an sunt probleme la Nadlac, am mers pe la vama Turnu/Battonya. Eu si inca o masina, tot de Arad. Acolo era pustiu. Nici macar vames nu era in vama (am asteptat 1 minut ca sa vina din cladirea principala, si doar Romanul ne-a verificat buletinele - cel maghiar nu l-am vazut). A zis ca stie de la colegii lui ca la Nadlac e nebunie chiar daca controlul se face pe 5 benzi, dar la el la Turnu nu vine nimeni.

Parerea mea e ca si oamenii sunt putin de vina pentru ca nu se intereseaza de alternative, ci merg toti ca oile pe la Nadlac.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

E mai ieftin timpul decat benzina.
Sa speram ca la anul nu va mai fi problema asta, adica inclusiv sa intram in Schengen.

pasadia

Quote from: istvan78 on January 04, 2015, 12:01:22 PM
Migratia catre Italia e in toi. Deja ieri a fost foarte aglomerat drumul intre Deva si Timisoara. Si o observatie: parea ca lumea inca prefera iesirea pe la Cenad. La capatul de la Izvin majoritatea traficului continua catre Timisoara... Numere de Italia, Austria, Germania preponderent.

A1 va deveni cu adevarat utila cand va fi continua pana in Ungaria.

Daca vorbim despre "migratie" spre Italia nu vad de ce ar fi obligatoriu traseul prin Ungaria. Poate de la Izvin continua spre Moravita, Belgrad, Zagreb, Italia.
Da, stiu, traseul asta presupune niste costuri ceva mai mari cu autostrada (chit ca nu mai stiu acum care o fi diferenta exacta); dar eu cred ca pe acesta l-as prefera.

Archi

Stai calm ca nu e vorba doar de Italia, este vorba si de Austria, Germania, Franta, Belgia.

Marius

Quote from: bogdymol on January 04, 2015, 12:43:12 PM
Inainte de Craciun eu am fost unul din cei care au venit in tara deodata cu tot "puhoiul". Stiind ca in fiecare an sunt probleme la Nadlac, am mers pe la vama Turnu/Battonya. Eu si inca o masina, tot de Arad. Acolo era pustiu. Nici macar vames nu era in vama (am asteptat 1 minut ca sa vina din cladirea principala, si doar Romanul ne-a verificat buletinele - cel maghiar nu l-am vazut). A zis ca stie de la colegii lui ca la Nadlac e nebunie chiar daca controlul se face pe 5 benzi, dar la el la Turnu nu vine nimeni.

Parerea mea e ca si oamenii sunt putin de vina pentru ca nu se intereseaza de alternative, ci merg toti ca oile pe la Nadlac.

De data asta n-a fost asa.
Eu am vizitat Budapesta in perioada 20-23 decembrie. Am iesit din tara pe la Nadlac in jurul orei 13, la punctul de control se aflau 8 masini, pe doua randuri. In 5 minute am trecut, cu toate ca s-au uitat in portbagajele tuturor masinilor din fata mea. Si noi am fost verificati la portbagaj desigur.
La intoarcere, in 23 decembrie din nou in jurul orei 13, a fost si mai usor. In vama nu am avut nicio masina in fata nici in spate, practic vama goala. Dupa verificarea actelor am vazut in oglinda inca o masina. Trafic foarte lejer pe M5 iar pe M43 spre Mako foarte putine masini cu numar de romania.

Ce m-a surprins insa, ca sa revin ontopic, a fost faptul ca tronsonul A1 Pecica-Nadlac era aproape nefolosit. La iesire din Arad spre Nadlac se circula in coloana, o parte a traficului a fost absorbit ulterior de A1 in directia Timisoara insa la sensul giratoriu de la Pecica doar doua masini s-au inscris pe A1 catre Nadlac. Ori nu cunosteau faptul ca e deschisa circulatiei, ori au considerat ca nu merita. Pe centura Aradului un SUV a facut cateva depasiri riscante, la limita, ca sa ma depaseasca inca odata in Nadlac. Poate omul oprise pentru vigneta de Ungaria, insa eu cred ca bucata aceea de A1 are deja avantaje mari.
La fel la intoarcere, extrem de putine masini.

Daniel_I

Quote from: istvan78 on January 02, 2015, 08:17:54 PM
Am parcurs si eu din nou ieri Deva-Sibiu si inapoi. Dimineata am mers pe -20°..-23° tot drumul, ca fapt divers.
De notat, cum se vede si in pozele lui Sebi, asfaltul era alb complet... dar nu de zapada, ci de sare. Chiar nu se poate spune ca n-au sarat.
Sa inteleg ca maine dimineata pot sa merg in siguranta de la Sebes la Sibiu pe A1 ? Nu e nici un pericol de zapada, gheata, apa pe sosea ? Cine a trecut pe acolo cel mai recent ?
Vremea se arata buna, zapada slaba care a cazut azi nu cred ca, creeaza probleme de trafic. Se anunta totusi ceva zapada si temperaturi mult sub inghet in noapte de Duminica spre Luni.
Cele bune, si La Multi Ani tuturor forumistilor !  8)
On The Road

mariansb

La Soimus e coloana de 1km,altfel de la Sibiu s-a mers bine,carosabilul curatat, doar umed. La Sibiu a nins bine pana pe la 13.30.
La ce trafic e ,o voi lua spre Arad prin Lugoj.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Stam de 30 de minute si abia am parcurs 500 de m din cei 1000 pana la nodul Soimus.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

dorum

deci tu vrei sa iesi de pe A1 si s-o iei spre Arad? da ce naiba e cu blocajul ala ca il vad si pe traficul de pe gmaps... ?