News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 21 Guests are viewing this topic.

madsnowman


dragos.popescu

VIDEO REVOLTĂTOR Autostrada Sibiu – Orăștie înzăpezită. Șoferii fac scandal!
http://wp.me/ps3nV-EMB

adiarc

Nu e grozav , dar pe o asemenea vreme si comparativ cu zonele viscolite cum ar fii A2 , arată acceptabil
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

florin74

E parfum fata de ce am prins la unguri, pe M35, in ianuarie anul trecut, cu ninsori la maximum jumatate fata de ce a fost acum. Bine, e si stilul tipic al soferilor romani de a avea pretentia pe viscol ca asfaltul sa fie negru ca sa circule ei cu 130 la ora.

rocklee

daca ne uitam mai bine se vede linia de demarcatie intre benzi deci nu cu mult timp a trecut masina de dezapezit pe acolo ....si pe o asemenea vreme nu poti avea pretentia ca asfaltul sa fie negru ...zapada cade de sus si se asiaza undeva . :o... :D

istvan78

Eu am venit azi de la Sibiu. Am parcurs a1 in jur de ora 13:00 - 14:00. Ningea puternic, pe drum era zapada dar am depasit pana la Sebes 3 plutoane de masini de deszapezire (cate doua, una pe fiecare banda). In conditiile date s-a circulat foarte bine.
Poate unii se asteapta sa vada asfaltul uscat in conditii de viscol...

ticker

Sa nu uitam ca limita de viteza pt carosabil umed sau alunecos pe autostrada este de 80 km/h.
Din experienta de luni cand eram singurul care mergea pe A3 cu 85 la ora si restul vitejilor zburau peste 100 pe langa mine, in conditile in care drumul era cu zapada / mazga / "sleauri" pe drum trag concluzia ca romanii sunt prosti si nu stiu sa conduca in conditii de iarna.
Daca e sa o luam asa nu cred ca va fi mult pana la mediatizarea accidentelor de pe autostrazile de la noi.

Eurocopter

Pe ninsoare/zapada e 60km la ora limita (cel putin pe A3).

ticker

#19943
Desi sunt de acord cu tine Eurocopter, eu nu am vazut indicator cu 60 pt zapada.
Ai cumva vreo imagine?

Eu am gasit la lege doar asa:
Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h in localitati sau 50 km/h in afara localitatilor , in urmatoarele situatii :
...
e)   cand partea carosabila este acoperita cu polei , gheata , zapada batatorita , mazga sau piatra cubica umeda;
...
j)   cand vizibilitatea este sub 100 m in conditii de ceata , ploi torentiale , ninsori abundente.

Practic ar trebui indicator si pentru limita asta la intrare pe autostrada. Oricum soferii romani sunt cam uituci si uita legislatia dupa ce-si iau carnetul.

Va rog sa ma scuzati de offtopic.

P.S. Eu am fost pe A3 Ploiesti-Bucuresti si acolo nu erau indicatoare de restrictie in afara de cel cu 130 si 80. Pe C.Turzii - Gilau am fost doar vara.

horatiu.cosma

Pe A3 intre C.Turzii si Gilau sunt 3 sau 4 indicatoare care precizeaza vitezele in functie de vreme, si pentru zapada/viscol etc e 60, am fost de cateva zile si mi-s proaspete :).

stangabriel

Inca ceva,Gilau Turda e in zona de deal cu mai multe curbe,deci probabilitatea de a fi zapada si alunecus e mai mare. Au fost accidente si pe ploaie. offtopic,aici A1.

Ionut


bgd77

A1 - Centura Pitesti, in 26.12.2014. Destul de multa mizerie si plante crescute unde nu trebuie, intretinerea lasa de dorit:




sebi07

#19948
A1 de la Simeria spre Orastie (Scuzati calitatea pozelor  :D)


free photo upload


picture uploader


photo sharing


uploading pictures

Si o poza ca sa ne reamintim ca traim in Romania... ( Foarte linistit se plimba cainele )


images upload

PS: Era o portiune de vreo 10-15 metri unde parapetele era pur si simplu rupt pe ambele parti, iar autoritatile n-au luat masuri, nici macar nu au semnalizat portiunea respectiva...

verdiuc

Quote from: sebi07 on January 02, 2015, 10:35:44 AM
A1 de la Simeria spre Orastie (Scuzati calitatea pozelor  :D)

Cred ca trebuie stabilita o limita maxima, de la care in jos sa trebuiasca sa iti ceri scuze pentru calitatea pozelor ...
Toata lumea vad ca isi cere scuze, chiar daca pozeaza/filmeaza full-hd sau 4k.