Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 20 Guests are viewing this topic.

Danny550394

#19890
Quote from: north on December 20, 2014, 11:09:50 PM
- Varianta asta economisește 1,5 km privind accesul la autostradă și favorizează clar autostrada (spre deosebire de varianta prin sensul giratoriu din DN 7).
- DJ 709J pe tronsonul relevant pare a fi în formă bună (conform Google Street View din sept. 2012, dar nu cred să se degradat atât de mult încât să nu fie OK traficul de turisme).
Am folosit varianta pe direcția Arad-Nadlac. O recomand deoareca la intersectie cu DN7 este semafor (inteligent  ;) ).

mash510void725

Quote from: dr4qul4 on December 23, 2014, 11:08:31 AM
eu nu inteleg de ce au descarcat acest drum tocmai acolo.
Nu puteau sa-l duca in centrul Nadlac_ulu (pe strada Josef Gabor Tajovsky) sau chiar aproape de vama pe strada pescariei? ocazie cu care asfaltau si cei 3-400 metri de strada
Sau e gandit pentru o viitoare dezvoltare a Nadlac-ului iar zona industriala ar trebui sa fie la gara?

Nu este normal ca o descarcare de autostrada sa se faca direct in mijlocul unei localitati. Pe autostrada circula si camioane, nu doar turisme si nu cred ca ai fi cel mai fericit locuitor al unei strazi din Nadlac care ar fi singura cale de descarcare a autostrazii. Solutia aleasa este cea optima, atat ca si costuri de realizare(exproprieri, structura teren strabatut) cat si ca accesibilitate. Exista o legatura foarte buna intre drumul de legatura si centrul Orasului Nadlac. Daca s-a luat in cosiderare la realizarea drumului de legatura si zona industriala in formare adiacenta orasului, atunci nu pot decat sa felicit proiectantii si constructorul pentru treaba facuta.

dr4qul4

Vezi ca te contrazici!
Daca descărcau la pescărie se evita complet Nadlacul. Daca descărcau in mijloc era doar o strada de 340 m, destul de lata, si se evita jumătate din Nădlac.
Cum au făcut acum, toate camioanele vor continua sa traverseze Nadlac-ul.

După ce termina si ungurii vor rămâne foarte putine camioane pe acolo așa încât varianta prin centru ar fi fost de preferat pentru localnici, care insa vor folosi scurtatura prin DJ.


Singura varianta in care actualul amplasament ar fi in avantaj, ar fi daca s-ar dezvolta o zona industriala la est de Nădlac.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

B.Robert

Pe lotul UMB, de la Ilia la Gothatea, nu e nimic nou, doar apa care balteste peste tot :( (vazut din tren)

MNU

Drumul de legatura este gandit pt viitor. In momentul in care se va finaliza partea maghiara impreuna cu PCTF-ul, Nadlac-ul nu va mai fi tranzitat. Chiar in cazul inchiderii partiale a A1 catre Arad (ex. In cazul unui accident) traficul spre/dinspre granita va ocoli Nadlac-ul.

Situatia de azi e una provizorie, pana la deschiderea PCTF.


Ionut

^ "Prin acordul de mediu".
E vorba de acele ecoducte care vor fi de fapt mini-tuneluri sau e vorba de altceva? Ca nu-mi dau seama.

pasadia

Sunt cele vechi, despre care stiam deja.

Storyteller

"Astfel, la kilometrul 48 un rambleu ar trebui înlocuit cu un viaduct în lungime de 340 de metri. La kilometrul 51 un alt viaduct va trebui prelungit, în timp ce la kilometrul 53 două deblee vor fi înlocuite cu două tuneluri, unul de 380 de metri, cel de-al doilea de 530 de metri.
Desigur, aceste lucrări vor însemna şi lucrări mai ample, astfel că, cel mai probabil, şi momentul finalizării va fi depăşit."
Deci s-ar putea amana deschiderea tronsonului pe anul 2017?

michael21_mtv


michael21_mtv

 :oops: scuze ca am pus pozele la dimensiunea asta 280x200 dar altfel nu m-a lasat sa pun,imi cere UPGRADE
Craciun Fericit!!!

alin_simeriaveche

Maine dimineata la ora 7 plecam pe teren echipati cu tot ce trebuie. Sper sa reusim sa face o surpriza frumoasa de sfarsit de an. ;)

dorum

...asteptam cu nerabdare Aline...& Craciun Fericit & Multumim! :)

NGC

#19903
Quote from: michael21_mtv on December 25, 2014, 01:55:38 AM
:oops: scuze ca am pus pozele la dimensiunea asta 280x200 dar altfel nu m-a lasat sa pun,imi cere UPGRADE
Incearca data viitoare sa incarci pozele la www.imgur.com.

NGC

#19904
^^^ Pozele lui michael21_mtv.