News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 16 Guests are viewing this topic.

marius_ar

Aceeasi Autostrada A1, acum de la Pecica la Nădlac pe repede inainte (x4).

https://www.youtube.com/v/08QzgOFoMN4

Traseul autostrazii, asa cum l-a inregistrat telefonul: http://goo.gl/ajujG3

danutzu_1069

Se pare ca traseul de pe goagle nu "bate" cu track-ul tau...

ciprebbe

#19832
Trebuie redesenat nodul de la Nadlac si va fi ok.
Cred ca poate folosi GabiHD track-ul pt a desena exact ca in teren
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

marius_ar

Quote from: danutzu_1069 on December 20, 2014, 05:45:41 PM
Se pare ca traseul de pe goagle nu "bate" cu track-ul tau...
Exact de asta l-am si postat :D

danutzu_1069

Ai cumva si track-ul pentru prima filmare?
Ar fi extrem de util.

Incerc sa corectez in Openstreet  :)

Poate avem colegi editori si pentru waze

marius_ar


user201

#19836
@marius_ar
Quote from: marius_ar on December 20, 2014, 04:52:07 PM
Limita de viteză temporară la 100 km/h. Cei care vin dinspre Pecica spre Arad pe DN7 au STOP, deci drumul cu prioritate este cel de ieşire de pe autostrada.
Mersi
P.S. Următorul pas important ar fi deschiderea unor benzinării cu restaurante, etc., mai ales după deschiderea Pecica-Arad și a lotului T.S.

adyneamtu

Quote from: marius_ar on December 20, 2014, 05:48:12 PM
Quote from: danutzu_1069 on December 20, 2014, 05:45:41 PM
Se pare ca traseul de pe goagle nu "bate" cu track-ul tau...
Exact de asta l-am si postat :D

Eu gasisem aseara in proiect planul nodului, dar credeam ca s-a schimbat ceva intre timp si l-am lasat asa.
Asa arata nodul Nadlac si trackul tau il confirma
Nodul va fi actualizat de-ndata ce cineva de la Google imi va aproba editarile.

danutzu_1069

@adyneamtu
Nota 10!
Asta imi trebuie.
Am improvizat ceva in Openstreet, dar acum fac cum trebuie

adyneamtu

Nu face nimic. Banuiesc ca l-ai desenat acum mult timp.
Eu, enervat aseara pe indienii de la Google ca iar au sters giratoriul cu DN7 desenat de GabiHD (de trei ori l-a desenat si ei l-au sters), am descarcat arhiva aia de 37 de giga de pe cnadnr.ro. Acolo am gasit planul giratoriului si din intamplare si planul nodului, dar cum am zis m-ai devreme, credeam ca au schimbat proiectul asa cum au facut pe A10 si l-am lasat asa.
Sper sa gasesc si planul vamii cu parcarile ca-s foarte multe fisiere numerotate si foarte greu de gasit ceva.

Din pacate asta-seara nu pot corecta nodul. O editare la drumul de legatura si lipsa indienilor care nu lucreaza azi si maine ma impiedica sa fac editarile. Luni cel mai probabil va fi actualizat.
Mersi pentru filmari marius_ar :)

dr4qul4

daca aveti nevoie de ajutor nu trebuie decat sa ne spuneti ce aplicatie (si cum) sa folosim pt track-uri. Eu unul folosesc google maps pentru navigare dar cateodata ma enerveaza ca se incurca in intersectiile noi/redesenate.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

@adyneamtu
Chiar in seara asta incepusem sa-l redesenez (improvizat, pe baza filmarilor)
Era desenat ca in Google maps.
Avantajul la Openstreet este ca modificarile nu trebuiesc aprobate, dar este si un dezavantaj pentru ca oricine poate face varza. Noroc ca sunt si aici "supravegetori"
:D

adyneamtu

Pare ca si Nodul Pecica a avut alt plan sau alea erau doar niste propuneri, sunt mai nou si nu stiu detaliile.
Dar am vazut pe celalalt forum ssc :
Quote from: bogdymol;83538035^^

Granita Ungaria:

.....

Nod rutier Pecica:

.....

@Danutzu_1069 si cei ce ati desenat asa anterior, n-aveti de ce sa va cereti scuze. V-ati bazat corect pe acele imagini  :)
@dr4qul4 Eu am folosit My Tracks cand am avut nevoie, dar ma bazez mai mult pe planuri din proiect. Mi se par mai detaliate si gasesc multe puncte de reper.
Acum caut planurile parcarii din vama. Revin cu pozele cand le gasesc.
Sper ca n-am deviat prea mult de la topic.

Calin

#19843
In primul rand si eu doresc sa va multumesc ,kidu,sebba si marius_ar pentru filmari. In special filmarile tale ,marius_ar, le urmaresc de ceva vreme pe You Tube .M-a surprins foarte mult traficul redus pe acest tronson de autostrada......Ma gandeam ca la o viteza de 100 de km la ora ,drum perfect plan, in campie,fara sa traversezi vreo localitate si cu un trafic atat de redus-parca esti atras la somn..... :lol:
Pe de alta parte am ramas neplacut surprins de un lucru.Atunci cand vin in Tara din Ungaria -aproape de granita vad indicatoare cu "Nagyvarod-Oradea-RO" sau cu "Bucarest-Bucuresti-RO", adica prima oara denumirea localitatii in limba locala, cea maghiara si apoi in limba romana.La noi , in schimb vad ca in Romania avem indicatoarele cu numele localitatii din Ungaria -DOAR in limba maghiara !!! Oare cei de la CNADNR nu cunosc ca dupa MACAU ( denumirea ROMANEASCA )-Mako-in maghiara , urmeaza SEGHEDIN denumirea ROMANEASCA -sau Szeged in limba maghiara ?
Scuzati-ma , dar orgoliul meu de ROMAN nu poate sa taca ! Cat timp te afli pe teritoriul Romaniei , indicatoarele cred ca ar trebui sa indice -ca reciproca din  Ungaria-intai numele localitatii in limba locala si apoi in cea a vecinilor.Ma asteptam,astfel, sa vad indicator cu "Seghedin-Szeged-H" >:(
Sunt tare curios sa vad indicatoarele din partea maghiara a autostrazii , daca , pe indicatoarele lor voi vedea scris doar "Nadlac"fara sa vad "Nagylak" sau "Timisoara" fara sa vad scris "Temesvar" sau "Bucuresti"fara sa vad scris "Bucarest".Sincer sa fiu , nu cred.Nu spun "Arad"  pentru ca este identic .....
Sunt curios,daca ar fi trecut si numele capitalei ungare .l-ar fi trecut doar "Budapest" ? Ma deranjeaza acest lucru specific  transonului-Arad -Nadlac....
Sper sa-l vad terminat cat mai curand -dar in acelasi timp -sa dam dovada ca suntem totusi o natie demna !
  Voi ce parere aveti ?

Calinm

Pecica - Nadlac ambele sensuri , filmat azi . ( cam pustie autostrada , majoritatea mergeau pe DN )


http://www.youtube.com/v/watch?v=WFXOV2RqBsA