News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 40 Guests are viewing this topic.

delacroix

NU mai circulati pe A1 Cunta-Saliste! Pericol de catastrofa! Lasati autostrada libera pentru profesionisti.

ionutz08

este foarte ,foarte, foarte placut sa parcurgi cei 65 de km de la sebes la sibiu ,pe A1 , in o jumatate de ora. dar atat.calitatea lucrarilor pe lotul 3 lasa de dorit.la banii care s-au platit trebuia sa fie impecabil.autostrada turda-gilau arata mai bine decat lotul 3.pacat  :(

carutasul

@delacroix: ai treaba pe acolo si vrei sa eviti aglomeratia? :)

dr4qul4

@adiarc,  acel debleu imens, de care si mie îmi era frica la început, a rezistat fara probleme pana acum.
Probleme pot apărea doar in cazul unor ploi torențiale.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Tavi

Sau cutremur...  :(
Doamne fereste!

AFC

@ Marius_ar, multumesc pentru filmari, @mariansb, multumesc pentru poze. Nu arata rau si sper sa nu apara probleme legate de alunecari in timpul sau dupa aparitia de fenomene meteo extreme.
Daca lucrarile de stabilizare si consolidare continua si se executa serios n-ar trebui sa apara probleme. Am citit si eu articolul lui Baiazid si sunt de acord ca e bine documentat si corect argumentat, dar are o tenta apocaliptica. Totusi debleul n-a luat-o la vale pana acum si nu da semne ca ar face-o iar in cealalta zona sensibila deep mixing-ul ar trebui sa fi rezolvat problema. Si inca ceva, nu sunt de acord ca o solutie ieftina este neaparat si proasta. Cand spui ieftin depinde  ce etalon de comparatie folosesti.
Maine imi fac un drum pana la Sebes ca nu mai am rabdare. Am sa tin suspensia in Sport+ si va spun maine cum stau lucrurile referitor la denivelari.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

dr4qul4

Pana la urma, cine e împotriva deschiderii, poate alege tot DN-ul daca ii e așa frica. Si așa, acum e liber.
Prin deschiderea acestui lot se câștiga 30 Min intre Sebes si Sibiu.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TEO73H11

Am impresis ca IMPREGILO SI CNADNR uzeaza utilizatori autostrazi A 1 LOT 3, drept cobai in experimentul lor de a verifica stabilitatea versantilor si soliditatea solului in conditie de trafic. JENANT

Ionut

Au si debleele farmecul lor.



Multumesc, Marius! :cheers:
Ar fi super fain daca gasiti o oportunitate sa pozati viaductul de sus. Poate o drona. Si sa prindeti si putina ceata. Fain.

Goldmund

Multumesc inca o data tuturor celor care pun informatii, poze si filmari la indemana acestui forum.
Ce superbe sunt ultimele poze si filmari cu A1!
Numai de bine la toti

mariansb

Ionut, poza de pe viaduct eu am facut-o, Marius a realizat filmarea, nu e nicio problema :)
O sa incerc sa fac poze si de sus , daca nu cumva mi-o vor lua alti colegi inainte ;)
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

adiarc

tocmai asta este...acel debleu poate rezista inca ani de acum...sau luni...nimeni nu stie...tocmai de asta trebuia C.O.N.S.O.L.I.D.A.T...nu poti sa te joci asa cu viata oamenilor
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura


patruroti

Stie cineva ce se mai intampla pe loturile Arad-Nadlac? Cam ce se va deschide si cand?
Am inteles ca doar unul din loturi ar fi mai aproape de finalizare dar ca ... se termina-n camp.

horatiu.cosma

Sa speram ca acum ca va disparea Ponta din peisaj, o sa se revina prioritar coridorul Rin-Dunare si se va incepe Sibiu-Pitesti.