Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 37 Guests are viewing this topic.

NordKapp

Am ratat la mustață senzația de a rula pe cel mai înalt viaduct din România. Am trecut azi dimineață pe la 09:00 prin zonă.  M-am trezit prea devreme :)  acum sunt la Viena, rămâne pe anul viitor.

NordKapp

#19006
Quote from: Calinm on November 14, 2014, 08:14:23 PM
Azi am vazut pentru prima data ca se lucra ceva la lotul 2 Arad-Pecica la o bretea de intrare , trec zilnic pe acolo si pana acum nici o miscare  :)
Mai faceau ceva si in alta parte dar n-am apucat sa fac poze.
Se lucra și la drumul de legătură de la Nădlac, la intersecția cu DN-ul.

disney

Quote from: rudolf.s on November 14, 2014, 04:49:04 PM
Iata declaratiile "prietenului" Rus. Tineti-le minte pentru ca in urmatorii ani vom vedea exact daca se tin de cuvant:

Rus: Deci anul acesta se termina Arad - Nadlag.

Probabil ca nu a fost informat de CNADNR care e situatia actuala.  :lol: :lol: :lol:
Dupa cum vedeti in raspunsul lor de astazi, nici macar nu sunt terminate toate exproprierile pentru drumul de legatura.

horatiu.cosma

Rezumand, a fost o zi reusita. S-a postat ca niciodata, lumea a fost foarte activa si chiar am stat o buna bucata din zi(chiar si la lucru) apasand F5. De vreo ora ma tot gandesc la un mod de a ajunge si noi mai cunoscuti si luati in seama de autoritati, fiindca hai sa recunoastem, nu ar fi frumos ca la un asemenea eveniment sa fim invitati oficial(ca si presa)? Si mi-a venit o idee, poate nu e cea mai ok, dar am zis sa o trec aici, poate poate. Cum ar suna sa apara in ziare, TV, radio etc un articol de prima pagina cu titlul "Membrii forumului de infrastructura PUM fac treaba statului si ies pe centura Sibiu la curatat rigole de buruieni". Titlul e cam ciobaneste formulat, dar ati prins ideea. Alegem un weekend, candva, ne strangem 20-30-50 de oameni, si dam 2-3 ore la sapa-matura pe acolo :)). Eu zic ca ar fi un mesaj chiar puternic pentru autoritati, si am ajunge in atentia lor de prim plan. Ce ziceti?

adiarc

eu sunt perfect de acord....ma bag
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

RaduC

Eu nu pot veni,  chiar dacă vreau, dar dacă se pune ceva în mișcare și e nevoie de bani pentru materiale (saci,  mănuși, măști de praf, materiale promo) eu pot contribui cu ceva bănuți pentru asta...
Ffff bună ideea!

OIL1

1.Da, in principiu si eu sunt de acord cu propunerea lui horatiu.cosma.

2. Totusi, nici un jurnalist prezent astazi la deschidere nu a intrebat cand vom avea benzinarii pe Deva-Sibiu. Mie mi se pare destul de important. Nu pentru mine personal, ci pentru cei care tranziteaza si mai ales daca nu cunosc zona.
Sau poate a fost adresata aceasta intrebare si n-am vazut/auzit eu ... nici intrebarea si nici raspunsul.

horatiu.cosma

Multe chestii se aduc de acasa, ca toti avem manusi, saci, cutit, lopata, harlet daca nu acasa, atunci la bunici :)

north

Quote from: horatiu.cosma on November 14, 2014, 10:23:37 PM
Cum ar suna sa apara in ziare, TV, radio etc un articol de prima pagina cu titlul "Membrii forumului de infrastructura PUM fac treaba statului si ies pe centura Sibiu la curatat rigole de buruieni". Titlul e cam ciobaneste formulat, dar ati prins ideea. Alegem un weekend, candva, ne strangem 20-30-50 de oameni, si dam 2-3 ore la sapa-matura pe acolo :)).

Adică poate lansăm un "Adopt-a-highway"?

Hmmm... mă gândesc la o posibilă alternativă în direcția unei idei pe care am avut-o cu mai mulți ani în urmă. Plecând de la ideea că la noi nu se prea pune accent pe simțul esteticului la lucrări de infrastructură (dar nu numai)... plecând de la anumite autostrăzi pe care le-am parcurs în alte țări unde aveam senzația că conduc printr-o grădină botanică...
Cum ar fi dacă am face o acțiune de plantat (nu perdele forestiere, ci în spirit estetic) / landscaping pe lângă autostradă? Poate împreună cu un ONG relevant?
Desigur, ar trebui să avem grijă cu drepturile de proprietate.
Dar măcar așa ar rămâne ceva după noi... Câteva poze "inspiraționale":











Sau... țintesc prea sus în "piramida Maslow a mobilității" (I just made that up)?

Acuma, pe bune... chiar și o autostradă de câmpie poate fi transformată dintr-una catastrofal de anostă într-una "atrăgătoare". În plus săpatul de gropi pentru plantat face bine pectoralilor și tricepșilor (și nu numai)... free gym :P

Anyone??
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

Daniel_I

Quote from: ashbird on November 14, 2014, 06:27:09 PM
la cat s-au plimbat camioanele cu pamant pe viaduct .. cred ca s-a testat si verificat.
Cu tot respectul..nu e suficient cat s-au plimbat camioanele. Nu e bridge testing.
Poate vi se va parea interesant clipul ::
On The Road

grig73

Cea mai buna metoda sa ne implicam, zic eu, este sa infiintam un ONG al nostru ,al forumistilor.Suntem imprastiati in toata tara,cu predilectie in zonele cu autostrazi.
Putem sa ne intalnim mult mai usor nemailuand in calcul ca am avea un alt cuvant de spus in fata autoritatilor sau a presei si mai ales putem aduna fonduri in mod legal prin sponsorizari sau donatii,fonduri necesare atat filmarilor cat si actiunilor pe care vrem sa le urmam.

iuli

Mutati discutia, va rog, in Parcare.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Putem muta discutia in Parcare, da, sau pe topicul de initiative ale comunitatii PUM. Tocmai pentru astfel de discutii avem acel topic.

Back to A1.
Eu inca astept un video cap-coada HD si pozeeee.
:cheers:

iulius

Deshiderea traficului pe lotul 3 (Cunta-Saliste) imi da un motiv f mare de bucurie, nu stiu cat este MZA-ul de trafic la ora actuala pe A 1 Sibiu (Selimbar)- Deva, dar cu siguranta va creste!!! Lucrez in afara tarii si as vrea sa vad intr-un viitor cat mai apropiat in Romania, o RETEA AUTOSTRADALA cat mai eficienta, cu toate dotarile necesare(spatii de servicii curate, benzinarii, restaurante etc.) pentru ca noi toti romanii si nu numai sa putem circula in siguranta si sa ne mandrim cumva de statut de TARA MEMBRA AL UNIUNII EUROPENE!!!
      Mii de multumiri tuturor celor care se implica la mentinerea acestui forum!!!!!

mariansb

Pe la 10 am venit si eu de la Alba la Sibiu , era ceata pana la Saliste,am facut si multe poze. O sa le pun diseara. Se lucra in continuare in mai multe puncte de pe lotul 3.
Tocmai am vorbit cu un vecin din Apoldu de Jos de loc si mi a zis ca nici acum nu i-au dat banii pt terenul de peste un hectar expropriat, la nodul Apoldu, despagubirea fiind de 19 bani pt un metru patrat.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell